Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Wynagrodzenia w sierpniu spadły. GUS podał najnowsze dane

311
Podziel się

Duże i średnie firmy płacą pracownikom przeciętnie już 5,12 tys. zł brutto - wynika z najnowszych danych GUS. To lepiej niż oczekiwali ekonomiści, ale w porównaniu z lipcem pensje spadły.

Płace w lipcu były wyższe
Płace w lipcu były wyższe (flickr.com)
bEifRNpN

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze wyliczenia dotyczące płac w firmach, zatrudniających co najmniej dziesięciu pracowników. Przeciętne wynagrodzenie w sierpniu wyniosło 5 125 zł brutto. To o 6,8 proc. więcej niż rok temu. Ekonomiści oczekiwali 6,7 proc. wzrostu, można więc mówić o lekkim pozytywnym zaskoczeniu.

Przeciętna podwyżka wyniosła w ciągu roku 327 zł brutto. Rok temu średnie wynagrodzenie było na poziomie 4 798 zł brutto. W skali miesiąca średnia płaca jednak spadła o 57 zł brutto i 40 zł na rękę.

Spadkowi płac od lipca towarzyszy też mniejsze zatrudnienie w firmach z minimum 10 pracowników. W porównaniu z lipcem spadło o 7,6 tys. osób miejsc pracy. Analitycy mBank Research wskazują, że to najgorsze sierpniowe dane od 2011 roku.

bEifRNpP

Zobacz też: Polska goni unijne zarobki

W większych firmach pracowało na koniec lipca 6 390 tys. osób. Rok do roku zatrudnienie jednak rosło. Według danych GUS o 2,6 proc. rok do roku, czyli o 161 tys. osób.

bEifRNpV

5 125 zł brutto oznacza, że pracodawca wydaje przy umowie o pracę średnio 6 175 zł, a ten dostaje do ręki 3 638 zł. Całą resztę zabiera państwo, zasilając budżet własny oraz budżet funduszy ubezpieczeń społecznych.

5,2 tys. zł brutto to dla wielu kwota, która nie oddaje rzeczywistych wypłat. Trzeba jednak pamiętać, że dane GUS, oprócz tego, że są podawane brutto (a kwota netto pensji jest dużo niższa), uwzględniają jedynie duże i średnie firmy, w których pracuje 6,4 mln pracowników z 16,3 mln wszystkich, zatrudnionych w gospodarce.

Na dodatek GUS nie liczy pracujących na umowy zlecenie czy o dzieło, którzy są często gorzej wynagradzani, przynajmniej na poziomie brutto.

bEifRNpW

"W okresie ośmiu miesięcy br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku wzrosło we wszystkich sekcjach PKD od 4,5 proc. w sekcji „Informacja i komunikacja” do 9,4 proc. w sekcji „Administrowanie i działalność wspierająca”, co dało ogółem wzrost w sektorze przedsiębiorstw o 6,8 proc." - podaje GUS. Ta ostatnia to m.in. sprzątacze, portierzy i ochroniarze, więc najprawdopodobniej w górę idą głównie najniższe płace.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEifRNqq
KOMENTARZE
(311)
PRACOWNIK
2 lata temu
ALE BZDURY PISZECIE JA W FIRMIE JAWOR W BRZESKU ZARABIAM NA RĘKĘ 1350 zł. TO DLACZEGO TAK KŁAMIECIE?????????????????????????????????????????????????????
aaa
2 lata temu
6 lat doswiadczenia w branzy i 7tys na reke. Mozna? Mozna, tylko trzeba chciec sie uczyc i rozwijac, a nie stac w miejscu.
Dexi
2 lata temu
Od netto odejmijcie jeszcze VAT 23 proc i inne przymusowe opłaty. To jest realnie na rękę.
bEifRNqr
xcv
2 lata temu
juz niedlugo podwyzsza nanizsza krajowa po nowym roku bedzie pare groszy wiecej
aaaaaaaaaaaaa...
2 lata temu
JAKIE 5000 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dostaję 3200 BRUTTO Wy CHAMI , ZAKŁAMAŃCY,ZŁODZIEJE ,PASIBRZUCHY,ZWYRODNIALCY,SAMOLUBI...........
...
Następna strona