Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
07.08.2019 13:34

Rekord bezrobocia. Borys-Szopa śrubuje wynik

- Począwszy od 1991 r., wskaźnik bezrobocia w lipcu nigdy nie był tak niski - informuje minister Bożena Borys-Szopa. W money.pl nawet powiemy więcej. Nie tylko od 1991, ale od września 1990 roku. Ze statystyk ubyło w ciągu roku ponad 90 tys. bezrobotnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Na zdj. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa

Szacowana przez MRPiPS stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lipcu br. 5,2 proc. - podało ministerstwo pracy. To o 0,1 pkt. proc. niżej niż w czerwcu, 0,6 pkt. proc. niżej niż rok temu i nowy rekord czasu gospodarki rynkowej w Polsce. Przedtem tak niski wynik był w czasie, gdy ministrem pracy był jeszcze Jacek Kuroń, czyli we wrześniu 1990 r. i dopiero zaczynano zamykać nierentowne zakłady.

Teraz zakłady są już rentowne, a pracy nie może znaleźć według danych urzędów pracy zaledwie 869,3 tys. osób. To o 7,8 tys. mniej niż w czerwcu i zarazem o 92,5 tys. mniej niż rok temu. Rok do roku ubyła prawie jedna dziesiąta bezrobotnych.

Zobacz też: Inwestycje w Polsce mają ruszyć z kopyta. "Najwyższy czas wbijać łopatę"

To dane wstępne, które za niecałe dwa tygodnie zweryfikuje GUS. Ministerstwo chwali się, że rok temu w lipcu z rejestrów wykreślono 6,1 tys. osób, teraz o tysiąc siedemset więcej.

- Lipiec był kolejnym dobrym miesiącem na rynku pracy. Spadek liczby bezrobotnych odnotowaliśmy w 14 województwach, jednak najsilniejsze procentowe zanotowano w województwach: lubuskim - o 2,9 proc., śląskim - o 2,5 proc., oraz pomorskim i warmińsko-mazurskim - w obu o 1,4 proc. - informuje minister Bożena Borys-Szopa.

Większość z bezrobotnych nie ma już prawa do zasiłku, więc powinni chętnie podejmować pracę. W lipcu wzrosła liczba miejsc pracy zgłoszonych do urzędów pracy, więc kłopot powinien być mniejszy, bo pracodawcy biją się już często o pracownika. Według danych ministerstwa na chętnych czekało 118,6 tys. miejsc. To o 15,5 tys. oraz 15 proc. więcej niż w czerwcu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, bezrobocie, wiadomości, borys-szopa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-08-2019

BaryNie pracuje ten kto nie chce lub ten kto przekroczył 45 lat, oczywiście pracy jest w bród np. na produkcji za 2500 brutto co kompletnie nie pozwala na … Czytaj całość

07-08-2019

tmKiedy skończy się to oszukiwanie ludzi i zacznie się podawać prawdziwą liczbę osób bez pracy, poszukujących pracy?

07-08-2019

HeniekWszystko to 500+. Po co pracować jak można od rana się bujać z wózkami po galerach i sklepach ? Tyle wydziaranych mamusiek z papieroskami w rękach … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (122)