Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wynagrodzenia. W tych miastach zarabia się najwięcej

7
Podziel się:

W 2019 roku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wzięło udział 20 498 osób zatrudnionych w Warszawie, 9 128 w Krakowie i 5 613 we Wrocławiu. Mediana wynagrodzenia całkowitego w Warszawie wyniosła 6 300 PLN, Krakowie 5 500 PLN, Wrocławiu 5 613.

Wynagrodzenia. W tych miastach zarabia się najwięcej
(money.pl)

We wszystkich omawianych miastach wynagrodzenia były wyższe w firmach z przewagą kapitału zagranicznego.

Wykres 1. Mediany wynagrodzeń całkowitych w wybranych miastach w firmach o różnym pochodzeniu kapitału w 2019 roku (brutto w PLN)

Z dostępnych danych wynika, że wynagrodzenia zwiększały się wraz z wielkością firmy (mierzonej zatrudnieniem).

Wykres 2. Mediany wynagrodzeń całkowitych w wybranych miastach w firmach różnej wielkości w 2019 roku (brutto w PLN)

Poniższy wykres przedstawia mediany wynagrodzeń osób na poszczególnych szczeblach zatrudnienia. Zarobki dyrektorów zatrudnionych w Warszawie wyniosły 19 000 PLN.

Wykres 3. Mediany wynagrodzeń całkowitych w wybranych miastach na różnych szczeblach zatrudnienia w 2019 roku (brutto w PLN)

We wszystkich omawianych miastach zarobki mężczyzn były wyższe. Największa luka płacowa wystąpiła w Krakowie, gdzie w 2019 wyniosła ponad 24%.

Wykres 4. Mediany wynagrodzeń całkowitych kobiet i mężczyzn w wybranych miastach w 2019 roku (brutto w PLN)

Informacje o badaniu: W 2019 roku w badaniu uczestniczyły 161 549 osoby. 62% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 72% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 68% ma wykształcenie wyższe, 45% pracuje w dużych lub wielkich przedsiębiorstwach, zaś 80% jest zatrudnionych w firmach prywatnych.

Wyjaśnienie terminów użytych w artykule:

wynagrodzenie całkowite – miesięczne wynagrodzenie brutto przysługujące pracownikowi z uwzględnieniem wszystkich ruchomych dodatków pieniężnych, takich jak: premie, nagrody i inne;

mediana – wartość dzieląca wszystkie dane na pół. Poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50% danych. Innymi słowy, jeżeli mediana wynosi 3 000 PLN, to znaczy, że wynagrodzenie na danym stanowisku jest w połowie zakładów niższe, a w połowie wyższe od 3 000 PLN. Mediana jest miarą statystyczną, która lepiej niż średnia, oddaje tendencję centralną wyników, ponieważ średnia może być zaburzona przez wyniki skrajne;

górny kwartyl – wartość, powyżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli górny kwartyl wynosi 5 500 PLN, to 75% osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 25% powyżej 5 500 PLN;

dolny kwartyl – wartość, poniżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli dolny kwartyl wynosi 2 000 PLN, to 25% osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 75% powyżej 2 000 PLN.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Sedlak&Sedlak
KOMENTARZE
(7)
sad
2 lata temu
no w duzych miastach 5500zlotego to tez nie jest duoz zwlaszcza,jak ludzie wyjezdzaja do duzych miast po studiach musza wynajac mieszkanie,mieszkania na wynajmnie drogie ,no,ale wystarczy im na zycie,i jakis niewielki kredyt,zeby spalcic nie maja tez kokosow,jak sie nie wzenia,albi meza czy partnera z podobna pensja nie znajda to te zarobki tez sa neiwielkie,chcac zostac w krakowie musza kuic mieszkanie,a nie akzdy z nich z posazna rodzina staruje,wiec jak to sie mwoi od widelca do lyzki,w dzisiejszych czasch ludzie maja male szanse bez racy i pieniedzy na zycie,z lepszymi ludzmi ,chyba ze na sponsorig,wiadomo jaki,co mlodsza,i ladniejsza
Nsa
2 lata temu
W Częstochowie to nigdzie powyżej 2000 nie zarobisz
Gosciu
2 lata temu
I co to jest? Grosze. Dobre życie zaczyna się powyżej 10k.
Żalosne
2 lata temu
Polska mistrzem świata. 6300 w Warszawie. Śmiech.a to netto czy dalej bruciacz
Pozdrawiam
2 lata temu
6300 w Warszawie? ?? Zmywak w Anglii ma tyle na rękę. Bo to jest minimum w Anglii