Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Wynagrodzenie chorobowe. Czy przysługuje domownikom na kwarantannie?

1
Podziel się:

Obowiązkowa dwutygodniowa kwarantanna dotyczy nie tylko osób, które wróciły z zagranicy, ale także domowników z nimi mieszkających. Czy przysługuje im wynagrodzenie chorobowe?

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. (Istock)

Każde zwolnienie lekarskie pracownika z powodu niezdolności do pracy na skutek choroby ma wpływ na wysokość wynagrodzenia chorobowego w miesiącu, w którym ta niezdolność wystąpiła. Do takich sytuacji zalicza się skierowanie na obowiązkową dwutygodniową kwarantannę. Dotyczy to jednak także domowników mieszkających z tą osobą.

Czy wynagrodzenie chorobowe przysługuje domownikom na kwarantannie?

Domownicy objęci przymusową kwarantanną ze względu na powrót współmieszkańca z zagranicy również mają prawo do świadczenia chorobowego. Mogą pobierać wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy, który finansowany jest z funduszu chorobowego.

Aby otrzymać wynagrodzenie chorobowe dla domownika objętego kwarantanną niezbędne jest złożenie oświadczenia o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny razem z osobą powracającą z zagranicy. Oświadczenie należy złożyć u pracodawcy lub zleceniodawcy, a ci przesyłają je bezpośrednio do ZUS.

Prawo do świadczenia mają wyłącznie osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym. Niemożliwe jest jednoczesne wykonywanie pracy i pobieranie wynagrodzenia chorobowego.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Jak wyliczyć wynagrodzenie chorobowe?

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego zalicza się:

Od wynagrodzenia bieżącego, które jest podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, należy odliczyć potrącone przez pracodawcę składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz chorobowe. Żeby wyliczyć wynagrodzenie chorobowe trzeba od kwoty wynagrodzenia brutto odjąć sumę procentu powyższych składek. Wynoszą one 13,71 proc.

Z kolei wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca ustala się, dzieląc płacę zasadniczą przez 30, a następnie tę wartość należy pomnożyć przez liczbę dni kalendarzowych zwolnienia lekarskiego. Otrzymany wynik należy odjąć od płacy zasadniczej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
W 14l
4 lata temu
A czy Polacy pracujący na śmieciowych umowach te dostana te pieniądze?