Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Wynagrodzenie minimalne pójdzie w górę. Jest propozycja resortu rodziny: 2450 zł

654
Podziel się

Podwyżki o 200 zł płacy minimalnej chce resort pracy, podała podczas konferencji minister Elżbieta Rafalska. Oznacza to, że płaca minimalna mogłaby już w przyszłym roku wynieść 2450 zł brutto. - Nasza propozycja jest kompromisowa między tym, co chcą związki, a tym, czego chcą pracodawcy - mówili Elżbieta Rafalska i Stanisław Szwed.

Minister Rafalska przedstawiła propozycję płacy minimalnej.
Minister Rafalska przedstawiła propozycję płacy minimalnej. (PAP, Radek Pietruszka)
bDzbuVTp

- Jeśli nasza propozycja zostanie przyjęta przez Radę Ministrów, to płaca minimalna wyniesie co najmniej tyle, ile nasza propozycja, czyli 2450 zł - powiedziała minister Elżbieta Rafalska. Stawka godzinowa wzrosłaby do 16 zł.

Gdyby podwyżka pensji minimalnej weszła w życie w kształcie zaproponowanym przez resort rodziny, to na rękę najniższa pensja wynosiłaby 1773 zł (jest 1633 zł).

bDzbuVTr
Zobacz także: Obejrzyj także: Wyższa pensja już od stycznia 2020 roku

- Pensje muszą rosnąć, mamy rynek pracownika - mówiła podczas brifingu Elżbieta Rafalska. - Gdybyśmy zaproponowali tylko wzrost ustawowy, byłoby to za mało.
2345 zł brutto wynosiłaby stawka wynagrodzenia minimalnego, gdyby podnieść je o ustawowe minimum, stawka godzinowa byłaby wtedy w wysokości 15,30 zł.

- Zmierzamy do tego, aby płaca minimalna stanowiła połowę przeciętnego wynagrodzenia - mówiła minister podczas konferencji. Propozycja resortu oznacza, że, jak mówiła Rafalska, "trzymamy się 47 proc. średniego wynagrodzenia".

bDzbuVTx

Trzy największe centrale związkowe uzgodniły już stanowisko w kwestii proponowanego wzrostu płacy minimalnej. Chcą, by podwyżka wyniosła 270 zł, a to oznaczałoby pensję minimalną 2520 zł brutto.

Konfederacja Lewiatan chce podwyżki o 6,1 proc., co przełożyłoby się na wzrost płacy minimalnej o 137 zł, do 2387 zł. Po zaokrągleniu wyszłoby równe 2400 zł. Niektóre organizacje pracodawców idą nawet dalej. Forum Pracodawców Polskich chce, by płaca minimalna wynosiła w 2020 roku 2500 zł. FPP nie jest jednak w RDS.

bDzbuVTy

Płaca minimalna w ostatnich latach jest zaokrąglana do pełnych "50". W 2017 r. wynosiła 2000 zł, rok później 2100 zł, a obecnie to 2250 zł brutto.

Minister Rafalska podczas konferencji nie uniknęła pytań o swojego następcę. Przypomnijmy - minister Rafalska dostała się do PE. Podczas konferencji powiedziała tylko, że tę odpowiedź zna tylko premier Morawiecki. - To nie są moje kompetencje - odparła.

- Nie nastąpi żadna zmiana prowadzonej przez nas polityki - zapewniła dziś w Radiu Zachód. - Osoba, która mnie zastąpi, będzie kontynuować politykę, którą rozpoczęliśmy i konsekwentnie realizujemy - zapewniła.

bDzbuVTz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzbuVTS
KOMENTARZE
(654)
Marianek z Ni...
2 lata temu
… ja też zarabiam 2500 tylko....EURO i mam tańszą Benzynę oraz lepsze produkty w marketach !!!
marek
2 lata temu
już po was pojadą mali przedsiębiorcy - wreszcie
Ted
2 lata temu
Obniżcie podatki ! Pensja sama wzrośnie...
bDzbuVTT
fg
2 lata temu
Ludzie ocknijcie się, przecież to spowoduje znaczne koszta pracodawców, co w konsekwencji spowoduje podwyżkę wszystkiego, usług, towarów, itp. itd.
Europejczyk
2 lata temu
Podwyżki wszystkiego - nowe podatki i z czego się cieszycie że dostaniecie 1900zł na miesiąc przy cenie pietruszki 20zł - faktycznie jest z czego się cieszyć
...
Następna strona