Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Płaca minimalna w 2020 r. Szykuje się rekordowy wzrost

Płaca minimalna w przyszłym roku może wzrosnąć z 2250 zł obecnie do 2400 zł lub nawet 2500 zł brutto. Za podwyżką ponad ustawowe minimum są nawet organizacje pracodawców. W roku wyborczym rząd może być szczególnie skory do podnoszenia płacy minimalnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)
Ostateczna wysokość płacy minimalnej musi zostać ogłoszona do 15 września.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", trzy największe centrale związkowe uzgodniły już stanowisko w kwestii proponowanego wzrostu płacy minimalnej. Chcą, by podwyżka wyniosła 270 zł, a to oznaczałoby pensję minimalną 2520 zł brutto.

Wspólnego stanowiska jeszcze nie przedstawiły obecne w Radzie Dialogu Społecznego organizacje pracodawców. Wiadomo już, że tym razem chcą zaproponować wzrost powyżej ustawowego minimum.

Konfederacja Lewiatan chce podwyżki o 6,1 proc., co przełożyłoby się na wzrost płacy minimalnej o 137 zł, do 2387 zł. Po zaokrągleniu wyszłoby równe 2400 zł.

Obejrzyj: Płaca minimalna rośnie co roku. "Dla pracodawców jest to wciąż duże obciążenie"

Niektóre organizacje pracodawców idą nawet dalej. Forum Pracodawców Polskich chce, by płaca minimalna wynosiła w 2020 roku 2500 zł. FPP nie jest jednak w RDS.

Stanowisko organizacji pracodawców zaskakuje o tyle, że tradycyjnie postulowały wzrost jedynie o ustawowe minimum, wynikające ze wskaźników makroekonomicznych. Związki zawodowe zawsze proponują znacznie więcej, a rząd zazwyczaj zajmuje pośrednie stanowisko.

Płaca minimalna w ostatnich latach jest zaokrąglana do pełnych "50". W 2017 r. wynosiła 2000 zł, rok później 2100 zł, a obecnie to 2250 zł brutto.

Gdyby trzymać się wskaźników makroekonomicznych, płaca minimalna w 2020 r. wyniosłaby 2350 zł, czyli o 100 zł więcej niż obecnie. Proporcjonalnie wzrosłaby także minimalna stawka godzinowa.

Rząd na przedstawienie własnej propozycji ma czas do 15 czerwca. W roku wyborczym może być skłonny do wprowadzenia podwyżki nawet do 2500 zł.

Zasady waloryzacji płacy minimalnej reguluje ustawa z 2002 roku. W ustawie tej zapisano, że "wysokość minimalnego wynagrodzenia jest ustalana w taki sposób, aby przeciętna wysokość minimalnego wynagrodzenia w danym roku wzrastała w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wskaźnik cen".

Do 15 czerwca rząd musi przedstawić Radzie Dialogu Społecznego:

  • propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w roku następnym oraz propozycję wysokości minimalnej stawki godzinowej w roku następnym;
  • informację o wskaźniku cen w roku poprzednim;
  • informację o prognozowanych na rok następny: wskaźniku cen oraz wskaźniku przeciętnego wynagrodzenia;
  • wysokość przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym kwartale roku, w którym odbywają się negocjacje;
  • informację o wydatkach gospodarstw domowych w roku poprzednim;
  • informację o wskaźniku udziału dochodów z pracy najemnej oraz przeciętnej liczbie osób na utrzymaniu osoby pracującej najemnie w roku poprzednim;
  • informację o wysokości przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w roku poprzednim według rodzajów działalności;
  • informację o poziomie życia różnych grup społecznych;
  • informację o warunkach gospodarczych państwa, z uwzględnieniem sytuacji budżetu państwa, wymogów rozwoju gospodarczego, poziomu wydajności pracy i konieczności utrzymania wysokiego poziomu zatrudnienia;
  • wskaźnik prognozowanego realnego przyrostu produktu krajowego brutto.

Na tej podstawie w ramach RDS odbywają się negocjacje wysokości płacy minimalnej. Ostateczna jej wysokość musi zostać ogłoszona w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów do 15 września.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wynagrodzenia, płaca minimalna, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-06-2019

ewaPlaca powinna wynosic na ta drozyzne prznajmniej 2000 netto na reke trzeba liczyc sie z tym ze duzo ludzi utrzymuje sie samotnie po oplatach zostaje … Czytaj całość

28-05-2019

RobertMinimalna pensja netto powinna wynosić 2500 zł netto

07-06-2019

Prawdaale poszaleli ojejku .. też mi coś! pere dyszek więcej na rękę i co z tym zxrobić?

Rozwiń komentarze (8)