Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Płaca minimalna w 2020 r. Szykuje się rekordowy wzrost

8
Podziel się:

Płaca minimalna w przyszłym roku może wzrosnąć z 2250 zł obecnie do 2400 zł lub nawet 2500 zł brutto. Za podwyżką ponad ustawowe minimum są nawet organizacje pracodawców. W roku wyborczym rząd może być szczególnie skory do podnoszenia płacy minimalnej.

Ostateczna wysokość płacy minimalnej musi zostać ogłoszona do 15 września.
Ostateczna wysokość płacy minimalnej musi zostać ogłoszona do 15 września. (Jacek Bereźnicki)

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", trzy największe centrale związkowe uzgodniły już stanowisko w kwestii proponowanego wzrostu płacy minimalnej. Chcą, by podwyżka wyniosła 270 zł, a to oznaczałoby pensję minimalną 2520 zł brutto.

Wspólnego stanowiska jeszcze nie przedstawiły obecne w Radzie Dialogu Społecznego organizacje pracodawców. Wiadomo już, że tym razem chcą zaproponować wzrost powyżej ustawowego minimum.

Konfederacja Lewiatan chce podwyżki o 6,1 proc., co przełożyłoby się na wzrost płacy minimalnej o 137 zł, do 2387 zł. Po zaokrągleniu wyszłoby równe 2400 zł.

Zobacz także: Obejrzyj: Płaca minimalna rośnie co roku. "Dla pracodawców jest to wciąż duże obciążenie"

Niektóre organizacje pracodawców idą nawet dalej. Forum Pracodawców Polskich chce, by płaca minimalna wynosiła w 2020 roku 2500 zł. FPP nie jest jednak w RDS.

Stanowisko organizacji pracodawców zaskakuje o tyle, że tradycyjnie postulowały wzrost jedynie o ustawowe minimum, wynikające ze wskaźników makroekonomicznych. Związki zawodowe zawsze proponują znacznie więcej, a rząd zazwyczaj zajmuje pośrednie stanowisko.

Płaca minimalna w ostatnich latach jest zaokrąglana do pełnych "50". W 2017 r. wynosiła 2000 zł, rok później 2100 zł, a obecnie to 2250 zł brutto.

Gdyby trzymać się wskaźników makroekonomicznych, płaca minimalna w 2020 r. wyniosłaby 2350 zł, czyli o 100 zł więcej niż obecnie. Proporcjonalnie wzrosłaby także minimalna stawka godzinowa.

Rząd na przedstawienie własnej propozycji ma czas do 15 czerwca. W roku wyborczym może być skłonny do wprowadzenia podwyżki nawet do 2500 zł.

Zasady waloryzacji płacy minimalnej reguluje ustawa z 2002 roku. W ustawie tej zapisano, że "wysokość minimalnego wynagrodzenia jest ustalana w taki sposób, aby przeciętna wysokość minimalnego wynagrodzenia w danym roku wzrastała w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wskaźnik cen".

Do 15 czerwca rząd musi przedstawić Radzie Dialogu Społecznego:

  • propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w roku następnym oraz propozycję wysokości minimalnej stawki godzinowej w roku następnym;
  • informację o wskaźniku cen w roku poprzednim;
  • informację o prognozowanych na rok następny: wskaźniku cen oraz wskaźniku przeciętnego wynagrodzenia;
  • wysokość przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym kwartale roku, w którym odbywają się negocjacje;
  • informację o wydatkach gospodarstw domowych w roku poprzednim;
  • informację o wskaźniku udziału dochodów z pracy najemnej oraz przeciętnej liczbie osób na utrzymaniu osoby pracującej najemnie w roku poprzednim;
  • informację o wysokości przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w roku poprzednim według rodzajów działalności;
  • informację o poziomie życia różnych grup społecznych;
  • informację o warunkach gospodarczych państwa, z uwzględnieniem sytuacji budżetu państwa, wymogów rozwoju gospodarczego, poziomu wydajności pracy i konieczności utrzymania wysokiego poziomu zatrudnienia;
  • wskaźnik prognozowanego realnego przyrostu produktu krajowego brutto.

Na tej podstawie w ramach RDS odbywają się negocjacje wysokości płacy minimalnej. Ostateczna jej wysokość musi zostać ogłoszona w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów do 15 września.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
xxxl
4 lata temu
i zaczynają likwidować firmy kto kupi droższe usługi ? to za tym idzie podwyżka ZUS nikt nie da więcej za dany produkt czy za przejechany kilometr partacze nie potrafią zrobić krótszych terminów płatności tylko kupują wyborców
richi
4 lata temu
płaca minimalna powinna zaczynać sie od 3500 brutto to gode pieniądze na te casy
podatnik
4 lata temu
To są podstawowe atuty PiS pomijając inne jak 500+ 13 dla emeryta itp PO ani żadna inna partia nie ma szans wygrania z PiS-em. Czytam na okrągło jak krytykują PiS a w sondażach prowadzi.
Prawda
4 lata temu
ale poszaleli ojejku .. też mi coś! pere dyszek więcej na rękę i co z tym zxrobić?
ewa
4 lata temu
Placa powinna wynosic na ta drozyzne prznajmniej 2000 netto na reke trzeba liczyc sie z tym ze duzo ludzi utrzymuje sie samotnie po oplatach zostaje 400 do 600 zl na jedzenie jak za to zyc przy takiej drozyznie