Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Płaca minimalna: 2350 zł w 2020 r. Pierwsze przymiarki

Płaca minimalna nie będzie mogła wynosić mniej niż 2345,59 zł brutto na etacie, a stawka godzinowa wyniesie co najmniej 15,30 zł brutto. Takie wyliczenia przedstawiła Federacja Przedsiębiorców Polskich na podstawie prognoz makroekonomicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Arkadiusz Ziołek/East News)
Rząd ma na przedstawienie swoich propozycji czas do 15 czerwca.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", gwarantowana przepisami podwyżka minimalnej pensji w 2020 r. wyniesie 95,59 zł. Oznacza to, ze po zaokrągleniu będzie to co najmniej 2350 zł brutto.

Stawka godzinowa, obowiązująca samozatrudnionych czy zleceniobiorców, wzrośnie co najmniej o 60 groszy i wyniesie 15,30 zł brutto.

Federacja Przedsiębiorców Polskich wyliczyła te kwoty na podstawie prognoz makroekonomicznych, które posłużą do opracowania projektu przyszłorocznego budżetu.

Obejrzyj: Płaca minimalna rośnie co roku. "Dla pracodawców jest to wciąż duże obciążenie"

Według gazety rząd przedstawił te prognozy partnerom społecznym - związkom zawodowym oraz organizacjom pracodawców.

- W ostatnich latach podwyżka minimalnego wynagrodzenia wynosiła albo 100 zł, albo 150 zł. Wydaje się, że tegoroczne negocjacje w sprawie wzrostu najniższej pensji będą dotyczyć podobnych kwot - mówi "DGP" Łukasz Kozłowski, główny ekonomista FPP.

Jeszcze przed 16 maja związki zawodowe i organizacje pracodawców powinny przedstawić wspólne stanowisko w sprawie stawek płacy minimalnej.

Wcześniej, 10 maja odbędzie się posiedzenie zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego poświęcone tym kwestiom.

Jeśli - jak to bywało w ostatnich latach - związki i pracodawcy się nie porozumieją, będą miały po pięć dni na zaprezentowanie własnej opinii na temat płacy minimalnej.

Rząd ma na przedstawienie swoich propozycji miesiąc dłużej - do 15 czerwca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pensje, płaca minimalna w 2020 r., wiadomości, gospodarka, zarobki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-05-2019

poliMinimalna płaca powinna wynośić 3700 brutto,a nie jakieś ochłapy 2350 brutto.Zachód z nas sie śmieje.

09-05-2019

Anty pisTen rząd PIS powinno się usunąć całkowicie z polski podzielili polaków na lepszych i gorszych

09-05-2019

fabian96 zł w gore? Na waciki to starczy. A chodzi o to aby coraz mniej ludzi lapało sie na 500+ bo przekraczaja prog. Kochany rzadzie nie podnóś minimalnej … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (183)