Trwa ładowanie...
bEhBBiNx

Notowania

Minimalna Pensja – Wszystkie wiadomości

Płaca minimalna 3 tys. zł. Semeniuk: Gospodarka się rozpędza, pracodawcy dadzą radę
4
18.06.2021 16:37

ZAROBKI
 / 
Płaca minimalna 3 tys. zł. Semeniuk: Gospodarka się rozpędza, pracodawcy dadzą radę

Rząd proponuje 3 tys. zł najniższej krajowej od 2022 roku. - Rząd Zjednoczonej Prawicy od początku rządzenia wprowadza programy społeczne, ale również podwyższa standard życia. W ubiegłym roku musieliśmy wykonać krok do tyłu, teraz sukcesywnie wprowadzamy zmiany na kolejny rok, nie widzę tutaj żadnego zagrożenia - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. - Groźby związane z bezrobociem słyszymy od roku, a jak się okazuje - zgodnie z danymi Eurostatu - Polska czwarty raz z rzędu notuje najniższe bezrobocie. Nie martwiłabym się o kondycję pracodawców, jestem przekonana, że nie będą zwalniać. Jesteśmy na etapie rozpędu gospodarczego, po tym, jak kilka tygodni temu otworzyliśmy wszystkie działy gospodarki. Popyt występuje na dużą skalę, jest dobry klimat dla firm, a do tego w ramach Polskiego Ładu będziemy kierować sporo ulg dla przedsiębiorców. To wszystko ma spowodować rozszerzanie możliwości przedsiębiorstw, wraz z rozszerzaniem możliwości zatrudniania większej liczby osób. Mamy aspiracje, by doścignąć inne, silniejsze kraje europejskie - dodała.

Płaca minimalna 3 tys. zł. Sedlak: Prosta droga do wzrostu inflacji
5
18.06.2021 13:37

ZAROBKI
 / 
Płaca minimalna 3 tys. zł. Sedlak: Prosta droga do wzrostu inflacji

Od 2022 roku minimalna pensja ma wynosić 3 tysiące złotych brutto. - Zawsze pozytywnie oceniam dbanie o osoby najmniej zarabiające, natomiast zawsze musimy sobie zadać pytanie, po co w ogóle ustalane są pensje minimalne. Na świecie są dwa podejścia, część państw uważa, że pensja minimalna jest potrzebna i ważna dla gospodarki, ale jest też część, która uważa, że jest zbędna, bo mechanizmy samoregulacji sprawią, że pensje będą się kształtować właściwie do potrzeb rynku - powiedział w programie "Money. To się liczy" dr Kazimierz Sedlak, dyrektor Sedlak & Sedlak. - Polskie podejście jest bardzo pro-socjalne, dbamy, by najmniej zarabiający mieli stabilną sytuację finansową. Jest też druga strona medalu, czyli troska o gospodarkę. Tutaj już pojawiają się pewne problemy, bo wartość pracy nie zawsze jest adekwatna do pensji minimalnej, ta narzuca pewne ograniczenia. Czy my jesteśmy krajem, który jest w stanie generować wartość pracy wyższą niż kwota pensji minimalnej? Tu mam pewne wątpliwości. Tak wysoka płaca minimalna to prosta droga do wzrostu inflacji - dodał.

Płaca minimalna 3 tys. zł. "Solidarność": To za mało
7
16.06.2021 16:18

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Płaca minimalna 3 tys. zł. "Solidarność": To za mało

Rada Ministrów przyjęła propozycję płacy minimalnej w wysokości 3 tys. zł od 2022 roku. - Za mało, to wartość minimalna, o mniej nie mogło wzrosnąć. My od lat występujemy, by powiązać płacę minimalną z poziomem 50 proc. średniej krajowej. Bo to przeciętne wynagrodzenie pokazuje, jak funkcjonuje gospodarka, a płaca minimalna jest narzędziem politycznym. Niby się ją negocjuje, ale się jej nie negocjuje, bo rozdźwięk między pracownikami a pracodawcami jest tak duży, że rząd wprowadza ją własną decyzją - powiedział w programie "Newsroom WP" Marek Lewandowski, NSZZ "Solidarność". - Racjonalnym jest, aby minimalne wynagrodzenie stanowiło połowę przeciętnego wynagrodzenia. Za tym jest "Solidarność". A to są takie przepychanki, politykę powinno się eliminować z relacji pracowników z pracodawcami - dodał.

3 tys. zł płacy minimalnej. Ekspert: To rośnie zbyt mocno, wróci szara strefa
10
16.06.2021 11:57

PIENIĄDZE
 / 
3 tys. zł płacy minimalnej. Ekspert: To rośnie zbyt mocno, wróci szara strefa

Najniższa krajowa w górę, od 2022 roku ma wynosić 3 tys. zł brutto. Pracodawcy udźwigną taki wzrost płac? - To dynamika wyższa niż przeciętna w gospodarce. Związkowcy mają trochę racji, że inflacja szybuje i trzeba urealniać wzrost płacy minimalnej, ale nawet jeśli przyjmiemy tę realną inflację na poziomie ponad 5 proc., to i tak minimalne wynagrodzenie rośnie zbyt mocno. To po prostu oznacza, że w firmach z niektórych branż, gdzie nie da się płacić więcej, będą problemy z utrzymaniem zatrudnienia, albo będzie pojawiało się zatrudnienie w szarej strefie - powiedział w programie "Money. To się liczy" prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. - Pewnym kompromisem byłoby zakotwiczenie płacy minimalnej na poziomie 50 proc. średniej krajowej, a do tego wprowadzenie klina podatkowego. Tyle że w Polskim Ładzie owszem jest ten klin podatkowy, czyli zmniejszenie obciążenia dla najniżej zarabiających, ale robi się to kosztem przedsiębiorców - dodał.

Płaca minimalna 3 tys. zł, niektórzy na tyle nie zasługują. "To przewyższa ich produktywność"
24
16.06.2021 11:16

PIENIĄDZE
 / 
Płaca minimalna 3 tys. zł, niektórzy na tyle nie zasługują. "To przewyższa ich produktywność"

Rada Ministrów przyjęła propozycję dotyczącą minimalnego wynagrodzenia od 2022 roku. Płaca minimalna ma wynosić 3 tys. zł. - To lepiej niż propozycje, które padały z ust związków zawodowych. Mechanizm wzrostu płacy minimalnej w Polsce jest dość stały, algorytm wylicza jaki powinien być minimalny wzrost tej płacy. Teraz powinno być to ponad 2960 zł, więc jest to więcej niż wynika to z algorytmu - powiedział w programie "Money. To się liczy" prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. Był też pytany, czy pracodawcy udźwigną taką kwotę płacy minimalnej. - Ten wzrost i tak jest duży, założenia z projektu budżetu przewidywały wzrost płacy minimalnej na poziomie 6,4 proc., tymczasem 3 tys. zł to wzrost o 7,1 proc. Przeciętne wynagrodzenie w gastronomii wynosi 3,3 tys. zł, więc ta płaca minimalna jest wysoka. Pracodawcy od dawna mówią o zakotwiczeniu jej na poziomie 50 proc. średniej krajowej, co oscylowałoby w kwocie 3 tys. zł. Obawiamy się, że płaca minimalna w przypadku niektórych osób będzie przewyższała produktywność. Tak wysoka płaca minimalna może zniechęcać pracodawców, by ich zatrudniali. Po drugie, jesteśmy w trakcie wychodzenia z pandemii koronawirusa, niektórzy pracodawcy nie są w stanie tyle zapłacić - powiedział Jacek Męcina.

bEhBBiNz
Pensja minimalna 2022. Jest postulat rewolucji
54
08.06.2021 17:32

VIDEO
 / 
Pensja minimalna 2022. Jest postulat rewolucji

- Według nas powinna wynosić połowę średniej. Kiedyś o taką wysokość pensji minimalnej walczyły związki. Teraz, kiedy przekracza połowę średniej pensji, związki chcą jeszcze więcej, ale trzeba zejść na ziemię i ustalić jasny związek z ogólnym poziomem wynagrodzeń. Nie może być pensja minimalna dowolnie kształtowana ze względów politycznych. Połowa to jest dobry kompromis - mówił w "Money. To się liczy" Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Gość programu przekonywał też, że wysokość pensja minimalnej w Polsce powinna być różna w poszczególnych częściach kraju.

Płaca minimalna w 2022 roku. "Trójka z przodu zawsze marketingowo wyglądać będzie lepiej"
141
13.05.2021 13:47

ZAROBKI
 / 
Płaca minimalna w 2022 roku. "Trójka z przodu zawsze marketingowo wyglądać będzie lepiej"

Jak zmieni się płaca minimalna w przyszłym roku? Związkowcy chcą podwyżki nawet o kilkaset złotych. - To racjonalna propozycja - twierdzi Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Pracodawcy natomiast przypominają, że mamy kryzys i apelują o rozsądek.

Płaca minimalna powyżej 3 tys. zł? "Solidarność" negocjuje z pracodawcami
288
06.05.2021 10:41

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Płaca minimalna powyżej 3 tys. zł? "Solidarność" negocjuje z pracodawcami

Trwa dyskusja dotycząca wzrostu płacy minimalnej. Ile powinna wynosić najniższa krajowa w 2022 r.? - Ona nie może wzrosnąć o mniej niż 100 złotych, bo takie jest minimum ustawowe. Mamy nadzieję, że będzie więcej, natomiast od lat naszym punktem odniesienia jest średnia krajowa, pensja minimalna powinna stanowić 50 proc. tej kwoty - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność". - Dzięki przemysłowi mamy dosyć dobre wyniki gospodarcze, mamy też świeże dane Eurostatu. Te pokazują, że wynagrodzenie za godzinę pracy w Polsce jest trzykrotnie niższe od średniej unijnej. Jest więc ogromna przestrzeń do podwyżek. Pamiętajmy też, że jako podatnicy wydaliśmy ogromne miliardy złotych na wsparcie przedsiębiorców. Te pieniądze bardzo im pomogły, a więc solidarnie dzielmy się kryzysem. Wysokość naszych pensji jest tak marna, że jeszcze dużo jest tu do zrobienia - dodał.

Money. To się liczy. Minimalna pensja powyżej 3 tys.? Gościem rzecznik NSZZ "Solidarność"
9
06.05.2021 8:56

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Minimalna pensja powyżej 3 tys.? Gościem rzecznik NSZZ "Solidarność"

Dziś w programie pytamy o zmiany dotyczące pracy. Ile wyniesie pensja minimalna w przyszłym roku i jakie inne zmiany czekają pracowników? Gościem będzie Marek Lewandowski, rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność". Zapraszamy od 9.15.

bEhBBiNF
Płaca minimalna w górę? Od 2022 roku może sięgnąć prawie 3000 złotych brutto
85
05.05.2021 17:32

PENSJA MINIMALNA
 / 
Płaca minimalna w górę? Od 2022 roku może sięgnąć prawie 3000 złotych brutto

Za kilka dni okaże się, ile będzie w przyszłym roku wynosić płaca minimalna. W grę wchodzą dwa wyjścia: 2903,70 zł lub nawet 2984,70 zł brutto. Wszystko zależy od tego, ile zarabialiśmy na początku tego roku.

Najniższa krajowa 3300 zł w 2022 roku? Ekspertka: To zabójcze dla wielu firm
209
30.04.2021 11:59

PIENIĄDZE
 / 
Najniższa krajowa 3300 zł w 2022 roku? Ekspertka: To zabójcze dla wielu firm

Minimalne wynagrodzenie w Polsce to 2800 zł, już trwają rozmowy, ile powinna wynosić w 2022 roku. Wzrost do 3300 zł jest realny? - Są to debaty, trudno powiedzieć jaka będzie przyszłość i co przyniesie. Prognozy dotyczące PKB są dość optymistyczne, a od tego zależy poziom wynagrodzeń w kraju. Natomiast podwyżka o tak dużą kwotę może być zabójcza dla wielu firm - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Magdalena Sieczka, kierownik ds. wynagrodzeń i benefitów Sedlak & Sedlak. A co z podwyżkami w tym roku? - Jeśli chodzi o wysokie podwyżki to one z reguły łączą się z awansem, wspaniałymi wynikami. Dając podwyżki w 2021 roku warto patrzeć bardziej dokładnie, żeby pilnować komu i w jakiej wysokości przyznajemy podwyżki. Skończył się czas dawania podwyżek wszystkim i po równo - dodała.

Pensje w Polsce są za wysokie? "Płaca minimalna musi być przewidywalna"
64
22.02.2021 12:07

RYNEK PRACOWNIKA
 / 
Pensje w Polsce są za wysokie? "Płaca minimalna musi być przewidywalna"

Płaca minimalna w Polsce nie jest adekwatna do sytuacji gospodarczej - alarmuje Rada Przedsiębiorczości. Jej zdaniem zbyt wysokie wypłaty mogą naruszyć i tak obciążony kryzysem system płac. Jaka jest więc alternatywa dla podwyższanej według politycznego klucza pensji minimalnej?

Płaca minimalna w 2021 roku. Konfederacja Lewiatan apeluje do rządu o zmiany
86
27.08.2020 13:55

APEL
 / 
Płaca minimalna w 2021 roku. Konfederacja Lewiatan apeluje do rządu o zmiany

Konfederacja Lewiatan w swoim stanowisku do rządowego projektu podniesienia płacy minimalnej w 2021 przestrzega, że obecna sytuacja gospodarcza nie uzasadnia tej decyzji. Pracodawcy uważają wręcz, że skokowe podniesienie pensji minimalnej może zaszkodzić polskiej gospodarce.

bEhBBiNG
"Money. To się liczy". Rekordowy deficyt budżetu. Gościem wiceminister finansów
4
25.08.2020 8:57

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Rekordowy deficyt budżetu. Gościem wiceminister finansów

Dziś w "Money. To się liczy" tematem nowy budżet na 2020 r. z rekordowo wysokim deficytem. O nowych wydatkach państwa i zabezpieczeniem przed drugą falą epidemii rozmawiamy z wiceministrem finansów Piotrem Patkowskim. W drugiej części o kondycji polskich startupów mówi Tomasz Snażyk, prezes Fundacji Startup Poland. Zapraszamy od 9.15.

"Money. To się liczy". Gościem wicepremier Jadwiga Emilewicz
2
24.08.2020 8:34

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Gościem wicepremier Jadwiga Emilewicz

Dziś w "Money. To się liczy" gościem będzie wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Rozmawiamy m.in. o rosnącej liczbie zakażeń koronawirusem i możliwych nowych obostrzeniach dla firm. Zapraszamy od 9.15.

"Money. To się liczy". Powrót szkoły. Jak będzie wyglądać nauka od września?
1
20.08.2020 8:52

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Powrót szkoły. Jak będzie wyglądać nauka od września?

Dziś w "Money. To się liczy" tematem nowy rok szkolny. O tym, jak będą wyglądały zajęcia, rozmawiamy z prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomirem Broniarzem. O kondycję polskich przedsiębiorstw i wsparcie, jakiego dziś potrzebują od rządzących, zapytamy Wojciecha Kostrzewę, prezesa Polskiej Rady Biznesu. Zapraszamy od 9.15.

Pensja minimalna wzrasta jedynie o 200 złotych. Co ze stawką godzinową?
3
17.08.2020 14:46

FINANSE
 / 
Pensja minimalna wzrasta jedynie o 200 złotych. Co ze stawką godzinową?

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia, na mocy którego wraz z początkiem roku 2021 najniższa pensja wyniesie 2800 złotych. Dlaczego wzrost jest mniejszy od zapowiadanego przez rząd?

Pensja minimalna Polaka zdziwiłaby mieszkańca Luksemburga. Jesteśmy zarobkowym średniakiem
367
17.08.2020 6:14

PRACA
 / 
Pensja minimalna Polaka zdziwiłaby mieszkańca Luksemburga. Jesteśmy zarobkowym średniakiem

300 tys. Polaków mówi wprost: na pensji minimalnej ledwo wiążemy koniec z końcem. Pod względem wynagrodzenia minimalnego jesteśmy europejskim średniakiem. 2,1 tys. euro, na które może liczyć pracownik z Luksemburga, to wciąż odległa przyszłość. 1,5 tys. euro pracownika z Niemiec to też marzenie.