Trwa ładowanie...
bErpYFWZ

Notowania

Przejdź na

3 tys. zł płacy minimalnej. Ekspert: To rośnie zbyt mocno, wróci szara strefa

Najniższa krajowa w górę, od 2022 roku ma wynosić 3 tys. zł brutto. Pracodawcy udźwigną taki wzrost płac? - To dynamika wyższa niż przeciętna w gospodarce. Związkowcy mają trochę racji, że inflacja szybuje i trzeba urealniać wzrost płacy minimalnej, ale nawet jeśli przyjmiemy tę realną inflację na poziomie ponad 5 proc., to i tak minimalne wynagrodzenie rośnie zbyt mocno. To po prostu oznacza, że w firmach z niektórych branż, gdzie nie da się płacić więcej, będą problemy z utrzymaniem zatrudnienia, albo będzie pojawiało się zatrudnienie w szarej strefie - powiedział w programie "Money. To się liczy" prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. - Pewnym kompromisem byłoby zakotwiczenie płacy minimalnej na poziomie 50 proc. średniej krajowej, a do tego wprowadzenie klina podatkowego. Tyle że w Polskim Ładzie owszem jest ten klin podatkowy, czyli zmniejszenie obciążenia dla najniżej zarabiających, ale robi się to kosztem przedsiębiorców -...

rozwiń
0
0
10
Podziel się
Komentarze (10)
zobacz więcej komentarzy (10)
bErpYFXl
KOMENTARZE
(10)
feadcs
miesiąc temu
U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
liczyk
miesiąc temu
Dlaczego rząd nie chce wprowadzić uzależnienia pensji nauczycieli od średniej krajowej? Bo przez sztuczne podnoszenie minimalnej płacy musiałby tez podnosić pensje nauczycielom. Sztuczne podnoszenie płacy prowadzi do absurdalnego wyrównywania pensji gdzie sprzątaczka i nauczyciel zarabiają tyle samo. Czy dzieci, młodzież uczona przez nauczycieli z pensją sprzątaczki to przyszłość narodu i wasze zabezpieczenie na stare lata? Dodatkowo prowadzi do inflacji której efekt jest taki, że ci którym pensje sztucznie podniesiono (przykładowa sprzątaczka) więcej niż dotychczas nie kupią, natomiast ci którym nie podniesiono (przykładowy nauczyciel) więcej nie kupi. Jeszcze dwa trzy lata temu spokojnie można było przeżyć za takie pieniądze.
polak
miesiąc temu
polska pensja minimalna rośnie analogicznie jak płace w całym regionie
bErpYFXD
facepalm
miesiąc temu
Przeciez PiS o to chodzi by wrocila patologia i bieda z lat 90-tych
Polak
miesiąc temu
Czy ten wasz "expert" chciałby pracować za takie pieniądze???