Trwa ładowanie...
bEgIPJVh

Notowania

Konfederacja Lewiatan – Wszystkie wiadomości

Money. To się liczy. Rząd pokazał plan odmrożenia. Gościem prezydent Konfederacji Lewiatan
1
29.04.2021 8:59

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Rząd pokazał plan odmrożenia. Gościem prezydent Konfederacji Lewiatan

Dziś w programie tematem plan odmrożenia dla gospodarki, szczepienia w zakładach pracy i Nowy Ład PiS. Gościem będzie Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. Zapraszamy od 9.15.

Szczepienia w sieciach handlowych. Trwają przygotowania
7
06.04.2021 17:01

KORONAWIRUS
 / 
Szczepienia w sieciach handlowych. Trwają przygotowania

Sieci handlowe są zainteresowane dołączeniem do programu szczepień w zakładach pracy, od dawna apelują o możliwość zaszczepienia swoich pracowników. Ci są jednymi z najbardziej narażonych na zakażenie. Niedługo szczepienia w dużych zakładach pracy będą możliwe.

Zakaz handlu niezgodny z konstytucją? TK rozpozna sprawę
143
02.04.2021 21:27

HANDEL
 / 
Zakaz handlu niezgodny z konstytucją? TK rozpozna sprawę

Trybunał Konstytucyjny rozpozna, czy zakaz handlu w niedziele jest zgodny z konstytucją. - Pojawiło się dużo informacji, jakoby ten wyrok miał zamrozić zakaz handlu w niedziele. Nie, to jest wyłącznie pytanie o to, czy rząd ma prawo ograniczać w ten sposób handel w niedziele. Jeśli TK powie, że tak jest, to w cale nie oznacza, że rząd dobrze zrobił, że ten handel ograniczył - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Dla mnie najważniejsze jest, czy to służy polskiej gospodarce, czy podoba się Polakom, czy służy tworzeniu nowych miejsc pracy. TK powie tylko i aż tyle, czy rząd miał prawo wprowadzić taką regulację. To nie zmieni sytuacji. Myśmy postawili to pytanie, chcemy poznać odpowiedź. Szkoda, że handlowe niedziele nie pojawiły się w kwestii pandemii - dodał.

Dodatkowe 30 mld zł dla biznesu. Koniec końców zapłacą Polacy, w podatkach
34
02.04.2021 21:18

NOWY ŁAD
 / 
Dodatkowe 30 mld zł dla biznesu. Koniec końców zapłacą Polacy, w podatkach

Rząd znalazł kolejne 30 mld zł na wsparcie przedsiębiorców poszkodowanych lockdownem. - Na końcu te pieniądze pewnie będą wyciągnięte z nas. Musimy się spodziewać, że ten ponad rok z pandemią wcześniej czy później uderzy nas po kieszeniach w podatkach - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Myślę, że skoro minister finansów używa tak wspaniałej, brytyjskiej dyplomacji werbalnej, to rzeczywiście możemy spodziewać się podwyżki podatków. Rząd testuje nas takimi przeciekami, jakkolwiek byśmy to nazywali, bo to moda, która przyszła z Brukseli, że podatki nazywamy opłatami. Moda przyjęła się u nas, nazywamy to opłatami, ale to wszystko jest w jednym worku. Myślę, że jest też duży kłopot z definicją sprawiedliwości opodatkowania - dodał.

Biznes apeluje do rządu. Marnujemy czas podczas lockdownu?
3
02.04.2021 10:27

MACIEJ WITUCKI
 / 
Biznes apeluje do rządu. Marnujemy czas podczas lockdownu?

- Nie wyobrażam sobie, żeby to otwarcie nastąpiło 10 kwietnia, ale ten czas trzeba wykorzystać. Mieliśmy spotkanie z minister Semeniuk w temacie odmrażania, żeby nie okazało się, że wrócimy do sytuacji sprzed 3 tygodni, a nie będzie informacji dla hotelarzy, restauratorów. W tej chwili nie chcemy tracić czasu - mówił w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. Przedstawiciel przedsiębiorców wyjaśniał, że mimo dynamicznej sytuacji epidemiologicznej rząd powinien zaprezentować długoterminową strategię odmrażania gospodarki. Witucki odniósł się też do zapowiedzi kolejnej pomocy rządowej dla firm. - Szybka reakcja, szkoda że tego rozszerzenia PKD nie ogłoszono w momencie ogłaszania lockdownu. Ale dla małego przedsiębiorcy najważniejsze jest, kiedy te pieniądze trafią na konto. O tym rozmawiamy już z rządem, by jak najszybciej wdrożyć te procedury.

bEgIPJVj
Szczepienia w zakładach pracy. Firmy praktycznie gotowe
18
02.04.2021 9:32

MACIEJ WITUCKI
 / 
Szczepienia w zakładach pracy. Firmy praktycznie gotowe

- To jest bardzo dobry pomysł, czekamy tylko na szczegóły - mówił o zapowiedzi rządu o szczepieniach w zakładach pracy Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. Gość programu "Money. To się liczy" przekonywał, że wiele dużych firm ma swoje gabinety lekarskie na terenie zakładu pracy i stały personel medyczny, więc szczepienia w tych miejscach mogłyby się odbyć z dnia na dzień. - Potrzeba tak naprawdę tylko rozporządzenia ze strony Ministerstwa Zdrowia, uzgodnienia logistyki i odpowiedzialności każdej ze stron za bezpieczeństwo prowadzonych szczepień. Szef organizacji zrzeszającej pracodawców mówił też, że zainteresowanie firm szczepieniem swoich pracowników jest duże, choć nadal nie są znane szczegóły tego procesu. - Dowiedzieliśmy się z konferencji prasowej ministra zdrowia, do dziś nie było żadnych rozmów, liczymy na kontakt po świętach - wyjaśniał Maciej Witucki.

Money. To się liczy. Szczepienia w zakładach pracy. Gościem prezydent Konfederacji Lewiatan
4
02.04.2021 8:54

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Szczepienia w zakładach pracy. Gościem prezydent Konfederacji Lewiatan

Dziś w programie pytamy, jak powinna wyglądać organizacja szczepień w zakładach pracy. Gościem będzie Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. Zapraszamy od 9.15.

Rok pandemii. Co dalej z bezrobociem?
2
04.03.2021 18:00

GOSPODARKA
 / 
Rok pandemii. Co dalej z bezrobociem?

Jak na kryzys wywołany koronawirusem, w Polsce bezrobocie jest na niskim poziomie. Uda się to utrzymać? - Zakładam, że to bezrobocie lekko wzrośnie. Ważne, to przyjęcie jednej, spójnej strategii, bo słyszymy o planie odbudowy, o polityce przemysłowej, o nowym dealu. Dobrze byłoby używać jednej nazwy, jednego projektu - powiedział w "Debacie WP" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Trudno jest krytykować resort rozwoju, bo jest on rzeczywiście czymś pomiędzy piorunochronem, ścianą płaczu i ambasadą przedsiębiorców. Nie ma jednak jednego miejsca, w którym wszystkie elementy spinałyby się w regularnej, poważnej dyskusji. Istnieje ryzyko, bo miliardy złotych zależą od decyzji Brukseli, między innymi od tego, czy te projekty były odpowiednio omówione. Moim zdaniem nie są - dodał.

Plan Morawieckiego niewykonany. "Nowego ładu nikt nie widział"
212
16.02.2021 13:18

NOWY ŁAD
 / 
Plan Morawieckiego niewykonany. "Nowego ładu nikt nie widział"

Czas rozliczeń premiera Mateusza Morawieckiego z realizacji jego planu. Jaka należy mu się ocena? - Wystawiłbym 3+. Mamy duże wskaźniki makro, które przez ostatnie 4 czy 5 lat ciągnęły do przodu te rezultatu makro-rozwoju. To, czego nam najbardziej brakuje, to takiej sprawczości państwa w generowaniu projektów przemysłowych - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Nie znam żadnej osoby, do której ktoś by przyszedł i zaproponował nowy ład. Znam już kilku redaktorów, którzy napisali sążniste artykuły o tym nowym ładzie, którego nikt nie widział. To, co pokazuje strategia odpowiedzialnego rozwoju, to duże plany przemysłowe, ta elektromobilność, te promy, naprawdę powinniśmy wycelować w biznes prywatny. Największą porażką jest stopa inwestycji prywatnych, to jest element do poprawienia - dodał.

bEgIPJVp
Będą zwolnienia, jest nowy pomysł na zasiłki. O ile więcej pieniędzy?
3
16.02.2021 11:36

BEZROBOCIE
 / 
Będą zwolnienia, jest nowy pomysł na zasiłki. O ile więcej pieniędzy?

Szykują się kolejne zwolnienia, jest nowy pomysł na zasiłek dla bezrobotnych. - Od jakiegoś czasu mówimy, że Fundusz Pracy, na którym gromadzone są pieniądze na zasiłki dla bezrobotnych, jest wykorzystywany jako kolejna wolna przestrzeń budżetowa. Tam są różne inne cele finansowane. Mamy zamrożony poziom zasiłku dla bezrobotnych - 1200 zł bez względu jaka byłaby to stopa zastąpienia do bieżącego wynagrodzenia. My uważamy, że należałoby ze sobą powiązać te dwa elementy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Naszym zdaniem, zasiłki dla bezrobotnych powinny być utrzymane przez okres 6 miesięcy, by motywować do powrotu na rynek pracy, na poziomie 40 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli około 1100 zł. A drugi element to 15 proc. ostatniego uzyskiwanego wynagrodzenia. Nawet jeśli będzie to wynagrodzenie minimalne, to już ta kwota zasiłku wzrośnie. Według wszystkich badań są na to pieniądze - wyjaśnił.

Nadciąga kolejny lockdown? Tłumy na Krupówkach mogą sporo namieszać
3
16.02.2021 10:50

MINISTER ZDROWIA
 / 
Nadciąga kolejny lockdown? Tłumy na Krupówkach mogą sporo namieszać

Tłum turystów na Krupówkach złamał covidowe obostrzenia. Rząd ponownie zamknie gospodarkę? - Mam nadzieję, że wyhamujemy to medialne szaleństwo deklaracji. Słuchając o tym, że głupie zachowanie tysięcy Polaków na Krupówkach już wpłynęło na wzrost zachorowań, nie zgadzam się z tym. Powinniśmy powrócić do rozsądnego trybu bazowania na liczbach - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Głupotę trzeba nazywać głupotą i należy nawoływać Polaków, by zachowywali się rozsądnie. Z drugiej strony, nie ma innego wyjścia, jak stopniowe odmrażanie gospodarki. Niedobrze, że jedna ulica w Polsce, 2-3 tys. osób stało się hitem tygodnia i już mówimy, że mamy odwrócone trendy zachorowań. Mam nadzieję, że głupota na Krupówkach nie stanie się wymówką - dodał.

Koronawirus. Apelują do rządu o zawieszenie podatku handlowego
13
27.01.2021 14:49

PODATEK HANDLOWY
 / 
Koronawirus. Apelują do rządu o zawieszenie podatku handlowego

Konfederacja Lewiatan prosi rząd o czasowe zawieszenie tzw. podatku handlowego. Organizacja tłumaczy, że daninę muszą płacić także ci przedsiębiorcy, którzy wstrzymali działalność ze względu na obostrzenia. A to - zdaniem Lewiatana - doprowadzi firmy do upadłości.

Koronawirus. Lewiatan prosi rząd o plan odmrażania gospodarki
7
19.01.2021 14:28

ODMRAŻANIE GOSPODARKI
 / 
Koronawirus. Lewiatan prosi rząd o plan odmrażania gospodarki

Apelujemy do rządu o podjęcie rozmów z przedstawicielami przedsiębiorców i pilne ustalenie planu odmrażania gospodarki - pisze Konfederacja Lewiatan w liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego. Proponują też powołanie specjalnego zespołu.

bEgIPJVq
Polska gospodarka w 2021. Kiedy koniec koronakryzysu? Zapytaliśmy ekspertów
27
22.12.2020 14:36

GOSPODARKA
 / 
Polska gospodarka w 2021. Kiedy koniec koronakryzysu? Zapytaliśmy ekspertów

Co czeka nas w 2021 roku? Czy w kolejnych miesiącach możemy spodziewać się zakończenia koronakryzysu i początków gospodarczej rekonwalescencji? Zapraszamy na debatę nt. przyszłości polskiej gospodarki w najbliższych miesiącach. W debacie udział wzięli: dr Henryka Bochniarz, ekonomistka i przewodnicząca rady głównej Konfederacji Lewiatan; dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Marek Zuber, ekonomista.

"Lockdown jest pewny". Rząd pomoże?
9
04.11.2020 19:08

PANDEMIA
 / 
"Lockdown jest pewny". Rząd pomoże?

Przedsiębiorcy szykują się na drugi lockdown, ich zdaniem jest nieuchronny. Liczą na szybkie i sprawne wsparcie rządu oraz lepszą komunikację.

Zakaz handlu w niedziele do zniesienia? "To pomoc, która nic nie kosztuje"
76
21.10.2020 12:30

PANDEMIA
 / 
Zakaz handlu w niedziele do zniesienia? "To pomoc, która nic nie kosztuje"

Zakaz handlu w niedziele powinien zostać zniesiony na czas pandemii? - To problem do rozwiązania. On pojawia się wśród członków rządu, teraz potrzeba odwagi i podjęcia decyzji - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - To jest potrzebne ze względu na branżę handlową. Od października są bardzo duże spadki w centrach handlowych, a to nie tylko hipermarkety, ale dziesiątki sklepów dookoła. Co ważne, to jest pomoc, która nic nie kosztuje. Trzeba też podjąć dyskusję, jak otwierać sklepy w weekendy, by robienie zakupów było bezpieczniejsze - dodał.

Koronawirus. Potrzebna kolejna tarcza? "Potrzebna jest rozmowa z rządem, a jej nie ma"
2
21.10.2020 11:40

POMOC
 / 
Koronawirus. Potrzebna kolejna tarcza? "Potrzebna jest rozmowa z rządem, a jej nie ma"

Przedsiębiorcy mają problemy związane z koronawirusem, rząd powinien przygotować kolejne tarcze antykryzysowe? - Najbardziej skuteczne wiosną były bardzo silne i szerokie uderzenia finansowe, na to nie ma przestrzeni w budżecie i my to rozumiemy. Natomiast można zamrozić składki ZUS dla niektórych branż, typu targi, hotele, restauracje, siłownie. Jest propozycja obniżenia VAT-u dla restauracji - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Niektóre rozwiązania są kosztowne, nie da się tego zrobić na poziomie setek miliardów. Druga kwestia to, co będzie przez najbliższe 24 miesiące. Tu rząd ma kilka narzędzi, również finansowych. O tych pieniądzach już dzisiaj powinniśmy rozmawiać, a nie rozmawiamy - podkreślił.

Szykują się protesty różnych branż? "Płonie oburzenie"
21
21.10.2020 10:50

PANDEMIA
 / 
Szykują się protesty różnych branż? "Płonie oburzenie"

Przedsiębiorcy twierdzą, że rząd z nimi nie rozmawia, czy będą protesty kolejnych branż? - Wciąż "płonie" oburzenie wśród uczciwych przedsiębiorców w sprawie reformy podatku PIT i CIT dla spółek komandytowych. To niepotrzebne odbieranie energii. Do tego siłownie, a nie ma badań, które potwierdzałyby, że to tam dochodzi do zakażeń. Kolejne działania protestacyjne na pewno się odbędą - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Widać, że przedsiębiorcy różnych branż skrzykują się, robią oddolne ruchy. Problem jest w tym, że rząd nie chce nas wysłuchać - dodał.