Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Zastrzeżenie numeru PESEL. "Przepisy uniemożliwią codzienne zakupy"

213
Podziel się:

Rząd utworzy specjalny rejestr, w którym po wycieku lub kradzieży danych będzie można zastrzec swój numer PESEL. Przed zawarciem umowy firmy będą musiały sprawdzić, czy numer nie został zablokowany. - Obowiązek ten może uniemożliwić codzienne zakupy milionom klientów, korzystających z finansowania "kup teraz, zapłać później" podczas zakupów dokonywanych online - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

Zastrzeżenie numeru PESEL. "Przepisy uniemożliwią codzienne zakupy"
Firmy będą musiały przed zawarciem umowy sprawdzić w rejestrze, czy numer PESEL nie został zablokowany (Adobe Stock)

Rośnie liczba zgłoszeń o incydentach dotyczących bezpieczeństwa danych. Nawet jeśli obywatel dowiaduje się o wycieku, to nie jest w stanie zabezpieczyć się przed jego skutkami. W tym właśnie ma pomóc państwowy rejestr zastrzeżeń.

Firmy będą musiały sprawdzić PESEL w rejestrze

Każdy będzie mógł zastrzec swój numer PESEL za pośrednictwem aplikacji mObywatel lub też osobiście w dowolnym urzędzie gminy. Firmy będą musiały przed zawarciem umowy sprawdzić w rejestrze, czy numer nie został zablokowany. Obowiązek ten w pierwszej kolejności ma być wprowadzony wobec banków i instytucji udzielających pożyczek czy kredytów oraz dla notariuszy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Uwaga na fałszywe strony banków. Ekspert o trikach cyberprzestępców

Zdaniem Konfederacji Lewiatan nowe przepisy mogą negatywnie wpłynąć na banki i firmy pożyczkowe, a w konsekwencji mogą być dotkliwe dla polskiego sektora e-commerce.

- Chodzi np. o nałożenie na instytucje finansowe obowiązku każdorazowej weryfikacji numeru PESEL konsumenta przed zawarciem umowy o kredyt lub pożyczkę - mówi dr Aleksandra Musielak, dyrektorka departamentu rynku cyfrowego Konfederacji Lewiatan.

W przypadku, gdy PESEL będzie zastrzeżony, instytucja nie będzie mogła udzielić kredytu, pożyczki lub zawrzeć umowy. - Wprowadzenie takich rozwiązań doprowadzi do rezygnacji z tej metody płatności ("kup teraz, zapłać później" - red.) lub wymusi na rynku budowanie usług w modelu niepodlegającym przepisom ustawy o kredycie konsumenckim, co wpłynie negatywnie na udzielanie tego typu finansowania - ostrzega ekspertka.

Blokadę będzie można czasowo zdjąć

Dodaje, że usługi płatności odroczonych cechują się wysoką spłacalnością, co przekłada się na niskie ryzyko dokonania przez złodzieja nieuprawnionej transakcji, opierającą się na kradzionej tożsamości.

Jeśli firma, mimo zastrzeżenia numeru PESEL, zawrze umowę, to nie będzie mogła wysuwać roszczeń z tego tytułu. Sądy mają z urzędu sprawdzać datę zastrzeżenia przy ewentualnych sporach. Chcąc wziąć kredyt lub pożyczkę, klient będzie zaś mógł czasowo zdjąć blokadę, a następnie ją przywrócić. Daty tych czynności będą rejestrowane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(213)
Miś
4 miesiące temu
Wystarczy wprowadzić PIN do numeru pesel , taką "dwustopniową autoryzację" , gośc podaje dane z dowodu ( skradzionego ) a urzędas pyta o 6 cyfrowy PIN i gość leży.
Miś
4 miesiące temu
Wystarczy wprowadzić PIN do numeru pesel , taką "dwustopniową autoryzację" , gośc podaje dane z dowodu ( skradzionego ) a urzędas pyta o 6 cyfrowy PIN i gość leży.
Kaz
4 miesiące temu
Dobre. Ale jaja , przecież jeśli ktoś próbuje wziąć na kogoś kredyt to robi to w parabanku , który jest poza jakąkolwiek kontrolą państwa i można sobie pesel , dowód i jeszcze nawet żonę zastrzec a parabank i tak kredyt da.Jedyna metoda to wziąść się za parabanki , ale na tym to PiSuarom nie zależało.
Ola
5 miesięcy temu
Jak zastrzec PESEL osobie cz.ubezwłasnowolnionej która notorycznie bierze pożyczki a spłacają rodzice.Głównie chodzi o to by sama nie była w stanie sobie odblokować.O niczym takim tu nie pisze.
Sebastian
10 miesięcy temu
BIK przed niczym nie chroni, jeżeli zobowiązanie zostanie zaciągnięte poza ich systemem: BIK nie jest obowiązkowy
...
Następna strona