Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|

Zmiany w pensjach w 2023 r. Oto kto może liczyć na podwyżki

125
Podziel się:

2023 rok będzie stał pod znakiem m.in. dwukrotnej podwyżki płacy minimalnej w Polsce. Ponadto na wzrost wynagrodzeń mogą liczyć m.in. nauczyciele, prokuratorzy, lekarze i pielęgniarki, a także przedstawiciele służb mundurowych. O jakich kwotach mowa? Wyliczenia dotyczące podwyżek pensji zebrał "Fakt".

Zmiany w pensjach w 2023 r. Oto kto może liczyć na podwyżki
Policjanci mogą liczyć na podwyżki wynagrodzeń w 2023 r. (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

1 stycznia 2023 r. najniższe wynagrodzenie w Polsce wzrośnie z 3010 zł do 3490 zł brutto, co oznacza wzrost o 346 zł na rękę (z 2363 zł do 2709 zł). Druga podwyżka wejdzie w życie 1 lipca 2023 r. Wtedy najniższa pensja minimalna zostanie podniesiona do 3600 zł brutto, co oznacza podwyżkę o 75 zł miesięcznie na rękę (z 2709 zł do 2784 zł netto). "Fakt" zwraca uwagę, że osobom pracującym na umowie o pracę pracodawcy nie będą mogli zapłacić mniej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nawet 9 tys. zł na dzień dobry, więcej za doświadczenie. Zarobki programistów rosną

Wynagrodzenie minimalne w górę

Jeśli chodzi o minimalne wynagrodzenie na rękę, od 1 stycznia wyniesie ono 2709,48 zł, a od 1 lipca 2 783,86 zł. Z kolei minimalna stawka godzinowa w 2023 r. wzrośnie z 19,70 zł brutto do 22,80 zł brutto, a od 1 lipca - do 23,50 zł.

W 2023 r. w górę pójdzie nie tylko płaca minimalna. Na wyższe pensje mogą liczyć także pracownicy budżetówki.

Pensje nauczycieli zostaną podniesione o 7,8 proc., tak, jak w całym sektorze. Jak wylicza "Fakt", minimalne wynagrodzenie nauczyciela początkującego wyniesie 3691 zł brutto (o 267 zł więcej), mianowanego - 3878 zł brutto (więcej o 281 zł), a dyplomowanego - 4553 zł brutto (więcej o 329 zł). Nowe stawki mają być wypłacane od 1 stycznia.

Podwyżki pensji w 2023 r. Oto kogo obejmą

Takie same podwyżki jak dla przedstawicieli sektora budżetowego i nauczycieli przewidziano dla służb mundurowych. Policjanci, pogranicznicy, strażacy, funkcjonariusze SOP, Służby Więziennej czy Służby Celno-Skarbowej mogą liczyć na miesięczną pensję wyższą średnio o 640 zł brutto. Co istotne, w ich przypadku podwyżki będą wypłacane od 1 marca, z wyrównaniem od stycznia.

"O 7,8 proc. wzrosną także pensje prokuratorów i uposażenia sędziów. To będzie oznaczało, że zasadnicze uposażenie sędziego sądu rejonowego (wynosi ok. 10 tys. zł brutto) wzrośnie o ok. 795 zł brutto, w Sądzie Najwyższym i Trybunale Konstytucyjnym podwyżki wyniosą prawie 2 tys. zł brutto. Podwyżki byłyby znacznie wyższe, gdyby rząd nie zdecydował się ich ograniczyć w ustawie okołobudżetowej na 2023 r." - tłumaczy "Fakt".

Od połowy przyszłego roku wzrośnie także minimalne wynagrodzenie pielęgniarek, ratowników medycznych i lekarzy. Z wyliczeń Federacji Przedsiębiorców Polskich wynika, że podwyżki wyniosą ponad 11 proc. Najwyższa pensja minimalna lekarza ze specjalizacją wzrośnie do 9935 zł, pielęgniarki z tytułem magistra i specjalizacją do 8838 zł., zaś pielęgniarki ze specjalizacją ze średnim wykształceniem - co najmniej 6988,82 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(125)
Wiki
miesiąc temu
Budżetówka dalej czeka. Pieniędzy jak nie było, tak dalej nie ma. Rozumiem, że dostalniemy w czerwcu, o ile w ogóle dostanjemy? Tak, bo lekarze i pielęgniarki bieduja... Super, nie ma co, lekarze tylko biorą 250 zł za nic i nara a budżetówka musi ciągle biedować. I do tego czekać xxxx miesięcy na to co się należy.....(choć to dużo za mało) przez kochana inflację.
Barbarosa
3 miesiące temu
W sluzbie cywilnej podwyżki. Śmiechu warte. Bazowa się podnosi owszem ale obniżają pracownikom wskaźnik. I pozostają pracownicy na tym samym co wcześniej. W styczniu podnoszą wskaźnik aby pracownicy osiągnęli płacę minimalna na jeden miesiąc a w lutym obniżają wskaźnik bo kwota bazowa wzrosła.
pracownik
4 miesiące temu
Dla pracownika podwyzka zadnej policji i zadnych sadow i admnistracji z nimi na ulice
Ekonom-ista.
4 miesiące temu
Proponuję podwyżki wynagrodzeń, emerytur i wszelkich datków po 10% miesięcznie. Przecież pieniądze to tylko papier. Może lepszej jakości niż ten toaletowy, ale papier. (I drukarzom drukującym te banknoty, też dajcie podwyżki aby się nie "zbiesili".)
PreczzPIS
5 miesięcy temu
Żeby się żyło godnie i sprawiedliwe, czy to powiedział MATOŁuszz czy JARO ? Według nich tylko ich elektorat emeryci i milicja na to zasługują, bo reszta 3 razy niżej od inflacji !!!
...
Następna strona