Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

Będą dodatkowe świadczenia dla mundurowych. "Wykonano ruch we właściwym kierunku"

131
Podziel się:

Mateusz Morawiecki zdecydował o przekazaniu dodatkowych pieniędzy, które zostaną przeznaczone między innymi na dodatek graniczny oraz świadczenia motywacyjne dla funkcjonariuszy, którzy posiadają minimum 15 lat służby.

Będą dodatkowe świadczenia dla mundurowych. "Wykonano ruch we właściwym kierunku"
Służby mundurowe dostaną dodatkowe świadczenia. To jednak nie koniec protestu (Agencja Wyborcza.pl, Sławomir Kamiński)

Jak podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji we wspólnym komunikacie ze związkami zawodowymi, wynegocjowano między innymi dodatek graniczny w wysokości 450 zł brutto oraz zwiększenie do sześciu procent dodatku terenowego dla policjantów. Fundusz nagród w przyszłym roku dla czterech służb podległych MSWiA zostanie zwiększony o 30 mln zł.

"To nie koniec protestu"

W spotkaniu obok szefa MSWiA i wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika brali udział przewodniczący związków poszczególnych służb. Szef Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Rafał Jankowski zaznaczył w rozmowie z PAP, że jeszcze nie zostało podpisane porozumienie między stroną rządową a związkami, które zakończyłoby protest służb.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rzecznik MŚP odpowiada Kaczyńskiemu. "Prawem człowieka jest wolność do zarabiania"

- Z tym komunikatem muszą się zapoznać wszyscy nasi członkowie w terenie i wtedy podejmiemy właściwe decyzje - podkreślił Jankowski. Jak dodał, związki muszą też obliczyć realne skutki finansowe nowych rozwiązań.

Szef NSZZ Policjantów ocenił przy tym, że ministerstwo "wykonało ruch we właściwym kierunku". - Z perspektywy związkowej najważniejsze jest to, że minister Kamiński wykonał pierwszy krok w stronę tego, co postulujemy od dawna. Żeby uposażenia rosły progresywnie, czyli razem ze stażem służby - powiedział.

Nowe świadczenia dla mundurowych

Specjalne świadczenie po 15. roku służby funkcjonariusze będą otrzymywać od 2023 roku. Świadczenie będzie się rozpoczynało od 5 proc. i co roku będzie rosło o dodatkowy 1 proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach służby. W kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie 15 proc., ale - jak podkreślono w komunikacie - w żaden sposób nie będzie się wykluczało z już wprowadzonymi świadczeniami w wysokości 1,5 tys. zł brutto po 25 latach służby i 2,5 tys. zł brutto po 28,5 latach służby.

"W przypadku wysługi powyżej 32 lat kwota ta zostanie wliczana do podstawy wymiaru emerytury mundurowej. Świadczenie to będzie powszechne, niezależne od wypłacanego już obecnie świadczenia motywacyjnego" - czytamy w komunikacie.

Nowe świadczenie zostanie wprowadzone ustawą. "W ocenie resortu nowe świadczenie motywacyjne dla funkcjonariuszy po 15. roku służby jest pierwszym krokiem do wprowadzenia progresywnego systemu uposażeń" - czytamy w komunikacie.

Dodatek graniczny

Dodatek graniczny - którego przywrócenia dla funkcjonariuszy Straży Granicznej pełniących służbę na wschodniej "zielonej granicy" oraz na przejściach lotniczych i morskich domagała się strona związkowa - wyniesie 450 zł brutto. "Szacujemy, że dodatkiem objętych zostanie 6,5 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej" - podały strony.

W komunikacie czytamy, że związki wynegocjowały też zwiększenie funduszu nagród dla służb podległych MSWiA. Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna i Służba Ochrony Państwa otrzymają na to 30 mln zł.

Resort i związki zapowiedziały też zwiększenie do 6 proc. dodatku terenowego dla policjantów. MSWiA przygotowuje zmianę rozporządzenia w tej sprawie. Wysokość dodatku wzrośnie z około 16 zł do około 97 złotych za każdy dzień. "Od 1 marca 2023 r., po waloryzacji kwoty bazowej, dodatek terenowy wzrośnie do 105 zł" - podkreślono w komunikacie.

Dodatki dla pełniących służbę w Warszawie

Pozostałe rozwiązania to m.in. rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do dodatku stołecznego w policji o wszystkich funkcjonariuszy - także SG, PSP i SOP - pełniących służbę na terenie Warszawy. Wysokość dodatku wyniesie, analogicznie jak u policjantów 548,30 zł brutto. Ponadto podwyższony zostanie minimalny próg dodatku funkcyjnego do 20 proc. podstawy wymiaru tego dodatku, na czym ma skorzystać prawie 10 tysięcy mundurowych.

W komunikacie wskazano też, że strażacy PSP zyskają na podwyższeniu pomocy mieszkaniowej oraz równoważnika za brak lokalu mieszkalnego do stawek obowiązujących w Straży Granicznej i Policji. Świadczenia będą waloryzowane. Uzgodniono też, że kadeci i podchorążowie w szkołach pożarniczych będą otrzymywali świadczenie równe najniższemu uposażeniu w formacji. Ma to zachęcić młodych ludzi do wstępowania w szeregi formacji podległych MSWiA.

"Z kolei waloryzacja uposażeń w służbach mundurowych podległych MSWiA wejdzie w życie 1 marca 2023 r. Niezależnie od tego w ciągu 10 miesięcy funkcjonariusze otrzymają waloryzację w kwocie przeznaczonej na pełny rok" - podały MSWiA i związki.

Ponowne rozważenie emerytury

Obie strony apelują do mundurowych, którzy chcą przejść na emeryturę, o przemyślenie decyzji.

"Biorąc pod uwagę nowe świadczenia motywacyjne, kierownictwo MSWiA oraz strona związkowa wspólnie apelują do funkcjonariuszy, którzy złożyli raporty o odejściu na emeryturę, o ponowną analizę tych decyzji" - podkreśliły MSWiA i związki.

Jak poinformowały, minister Mariusz Kamiński zapewnił, że zobliguje komendantów poszczególnych służb do umożliwienia funkcjonariuszom wycofania już złożonych wniosków bez żadnych konsekwencji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(131)
Olo
rok temu
To jest kpina i policzek policji. Jak ma zostać pilicjant mający 20-30lat w policji jak przy tym co rząd daje każdy traci 400 zł. Każdy woli pójść na emeryturę. O co ten krzyk. Dajecie mniej niż inflacja i chcecie aby wycofywaki raporty. I ten zapis że co roku 1%zwrośnie dodatek. Przecież to 40zł. Kpinę sobie urządzacie. Nikt nie zostanie. Jeszcze więcej osób odejdzie po tym co obiecacie. Jesteście żałośni. Szkoda mi tych co nie mają lat bo już nigdy takiej kasy nie będzie w policji navodejście. A jak chcieliście żebynpolicjanci xostali trzeba było dać podwyżki po 1200 na rękę. A nie kombinować.
Taki tam
rok temu
Przeciez to bzdury!!! Wszystkie te "przywileje" zawierają się w 7,8% podwyżki dla sfery budżetowej, tylko chodzi o to ze jedni policjanci dostaną więcej a inni mniej, ale srednie roczne zarobki wzrosną tak samo jak każdego w budżetówce czyli 8,8%!!! NIE WPROWADZAJCIE LUDZI W BŁĄD bo znowu będzie gadania ile to policja nie dostała...
Górnik
rok temu
Ruch rządu we właściwym kierunku powinien opierać się i wzorować na wzorcach Europy zachodniej czyli najpierw podzielić służbę na tych z ulicy i z za biurka a następnie każdej ze stron dawać podwyżki w zależności od zasług i obowiązków. Nie przyjmować nowych do prac biurkowych a zostawić te miejsca dla starszych policjantów. Wcześniejsze emerytury dla tych co faktycznie narażają życie ale dopiero od 60 roku życia - tak jest w całej zachodniej Europy do której chcemy dorównać. Prace biurowe w komisariacie dla policjantów z bagażem lat pracy którzy już nie dają rady na ulicy aby dociągnęli do 60 - tak jest na zachodzie. Wcześniejsza emerytura z uwagi na zły stan zdrowia tylko i dopiero od 55 roku życia - tak jest u naszego zachodniego sąsiada. Wszystkie zwolnienia lekarskie nie powinny być liczone do podstawy emerytury mundurowej tylko zwykłej - jak u górników - takie zmiany wprowadzono u górników i miano w mundurówce ale Tusk nie zdążył a należy w końcu to zrobić.
Balbina
rok temu
No to będą teraz szczekać jak im zagrają, bójmy się
Jaś
rok temu
A ten naczelny związkowiec to kiedy ostatni raz pełnił służbę w terenie? Podwyżki za nic nie robienie to tylko w Polsce.
...
Następna strona