Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Rząd rozkłada ręce ws. podwyżek dla policjantów. "To policzek"

548
Podziel się:

Nie doszło do przełomu w rozmowach funkcjonariuszy służb mundurowych z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kulisy kolejnej tury negocjacji w sprawie podwyżek opisuje portal RMF24.pl. - To spotkanie to był policzek - tak o rozmowach, które odbyły się w miniony czwartek, mówią związkowcy. Resort przyznaje, że postulaty protestujących nie mogą zostać spełnione.

Rząd rozkłada ręce ws. podwyżek dla policjantów. "To policzek"
Rząd przyznaje, że nie ma pieniędzy na podwyżki dla słub mundurowych (Adobe Stock, superelaks)

Domagający się podwyżek funkcjonariusze służb mundurowych liczyli na to, że deklaracja dalszych rozmów oznacza nową propozycję podwyżek. "Podczas nowej tury negocjacji [związkowcy - red.] usłyszeli od wiceministra Macieja Wąsika, że pieniędzy na spełnienie ich postulatów nie będzie" - pisze RMF24.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Impact '24: Michał Stawecki, Dyrektor Marketingu, Mennica Apart

Funkcjonariusze chcą podwyżek. Mówią o "policzku" od MSWiA

Portal wskazuje, że czarę goryczy przelała informacja szefa resortu obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, według której ministerstwo przekaże specjalne dodatki w wysokości 450 zł miesięcznie żołnierzom, którzy byli i są zaangażowani w ochronę wschodniej granicy kraju.

"Chciałbym w ten sposób zachęcić państwa do dalszej służby wojskowej. Zgodnie z założeniami rozporządzenia dodatek będzie wypłacany wszystkim żołnierzom służącym w wybranych jednostkach" - napisał Błaszczak do żołnierzy.

Związkowcy podlegli MSWiA podkreślają, że również oni od miesięcy pełnią służbę między innymi w strefie przygranicznej. "Szef związku strażników granicznych Marcin Kolasa zagroził zaostrzeniem protestu, jeśli do poniedziałku rząd nie spełni związkowych postulatów" - pisze RMF24.pl

- Od wczoraj odbieram bardzo dużo telefonów i informacji od moich kolegów i koleżanek, którzy są wybitnie niezadowoleni. To jest chyba czas, aby przypomnieć rządzącym, kto odpowiada za ochronę granic - jaka formacja i jacy funkcjonariusze - powiedział Kolasa, cytowany przez RMF24.pl. Związkowcy przyznają, że spotkanie z przedstawicielami MSWiA, które odbyło się w czwartek, było dla nich "policzkiem".

Związkowcy krytycznie o propozycji MSWiA

Jak pisaliśmy w money.pl, kierownictwo resortu spraw wewnętrznych pracuje nad nową ustawą o pracownikach podległych ministrowi spraw wewnętrznych, która ma objąć wszystkich pracowników niebędących funkcjonariuszami ze służb mundurowych: policji, straży granicznej, straży pożarnej oraz służby ochrony państwa. Jej głównym celem, według kierownictwa resortu, jest uporządkowanie kwestii związanych z wynagrodzeniami i przywilejami pracowniczymi w tym sektorze.

Tymczasem centrale związkowe zrzeszające pracowników policji tej ustawy nie chcą. Uważają, że jest dla nich krzywdząca, sprzeczna z Konstytucją RPnie daje nawet namiastki szans na poprawę sytuacji finansowej.

Joanna Stec-Trzpil, przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Policji, która jako jedna z nielicznych miała możliwość zapoznania się z projektem nowej ustawy, nie zostawia na nim suchej nitki.

- Od czerwca, kiedy minister przedstawił związkom zawodowym projekt, aż do dziś nie odbyło się ani jedno spotkanie na temat tej ustawy. Ministerstwo nie odpowiada na żadne nasze pytania - relacjonuje przewodnicząca.

Dodaje, że związkowcy zrzeszeni obecnie w Międzyzwiązkowym Komitecie Protestacyjnym, prosili wiceministra Wąsika, by ten znowelizował ustawę o policji i tam wpisał kwestie związane z prawami pracowników cywilnych. Jenak wiceminister ich prośby zignorował i stworzył własny projekt. - Ten projekt to bubel prawny. Ta ustawa nas ubezwłasnowolnia i upokarza - podkreśla Stec-Trzpil.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(548)
Olek 60
rok temu
Brawo rządzący - w końcu idzie ku normalności a że nie podoba się związkowcom to ich sprawa - bo się trzęsą nad własnymi stołkami mundurowymi. Związkowcy nie chcą nowej ustawy bo boją się normalności czyli rozmundurowania m. in ich stanowisk i tych co sa farbowanymi mundurowymi a stracą przywileje. Dla nas obywateli to dobra wiadomość - przywileje należą się tzw krawężnikowi, klawiszowi strażakowi gaszącemu pożary czy strażnikowi granicznemu z granicy a nie kadrowym, związkowcom, sekretarką, księgowym, informatyką i całej rzeszy osób których praca nie ma nic wspólnego z narażaniem życia na podstawie których są od 1958 roku przywileje emerytalne. Brawo rząd - w końcu opuścimy blok ZSRR i dorównamy do krajów Europy Zachodniej bo jak na razie z mundurowymi kadrowymi i księgowymi jesteśmy donozałrami bloku wschodniego z Białorusią i Rosją gdzie liczy się ilość osób na masówkach
Ograniczyć ro...
rok temu
Gonić pałami a nie podwyżki. Dać 1tys zł podwyżki i praca do 60roku życia jak każdy inny człowiek . Czas skończyć z tym rozdawnictwem publicznych pieniędzy na emerytury
Bbbbb
rok temu
Gdzie zgubiły się pieniądze z porozumienie z 2018 roku tzn. 209 zł w 2023 r
myslacy
rok temu
Mi zależy na zdrowiu i życiu tylko kilkudziesieciu osób na świecie licząc moją rodzine i najomych natomiast na zdrowie i życie innych całych 8 miliardów ludzi mam wywalone moje obwisłe jajka i ich życie jest dla mnie warte spluniecia
takaprawda
rok temu
Oposze wam jak bardzo policjanci nas poniżają a wy tego nie widzicie. Każdy człowiek który chce być uzbrojony w broń palną przy innej osobie uczciwej ale jednocześnie chce aby ta osoba była nieuzbrojona każda osoba która tak postępuje jest nazistą i terrorystą a nie żadnym stróżem prawa i obrońcą ludzkości bo to jest nazistowskie zmuszanie kogoś do tego aby jego życie i zdrowie było zależne od woli i kilku ruchów rękoma uzbrojonej osoby a to jest nazizm. Zmuszanie kogoś do tego aby jego zdrowie i życie było zależne od czyjejś woli jest nazizmem. To jest aż szokujące że ludzie lemingi nie widzą w tym swojego własnego oczywistego poniżenia.
...
Następna strona