Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRWL
|

Minimalne wynagrodzenie w 2022 roku. Jest decyzja rządu

1035
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące minimalnej pensji. W 2022 roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 210 zł i od stycznia będzie wynosić 3010 zł brutto. Rząd zaakceptował także nową minimalną stawkę godzinową za pracę. Od nowego roku będzie to 19,70 zł brutto.

Minimalne wynagrodzenie w 2022 roku. Jest decyzja rządu
Rząd zdecydował o minimalnym wynagrodzeniu w 2022 roku (KPRM, Flickr, Krystian Maj)
bECgQjnp

Rząd zdecydował o podniesieniu najniższego minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2022 r. minimalne zarobki wzrosną o 210 zł.

- Na wtorkowej Radzie Ministrów płaca minimalna na rok 2022 została określona na 3010 zł, co oznacza, że w porównaniu do roku 2021 wynagrodzenie minimalne wzrośnie o 210 zł - tj. o 7,5 proc. - powiedziała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Poinformowała też, że rząd przedstawił Radzie propozycje trzech tysięcy złotych, która nie została zaakceptowana zarówno przez stronę społeczną, jak i stronę pracodawców. W takiej sytuacji rząd ustalił wynagrodzenie minimalne na wysokości 3010 zł. O ustaleniu takiej płacy decydują parametry - wskaźniki makroekonomiczne tj. inflacja i PKB.

bECgQjnr

- Na tej podstawie kwota 3010 zł jest wyższą kwotą od minimum ustawowego, które wychodzi ze wskaźników. Minimum ustawowe tj. 3004 zł - dodała Maląg.

Zmiana będzie dotyczyć 2,2 mln Polaków, którzy pracują za najniższą stawkę dopuszczalną w Polsce. W 2021 roku minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi 2800 zł brutto, a najniższa stawka godzinowa to 18,3 zł brutto. Po zmianach ponad 2 mln Polaków będą otrzymywać miesięcznie 3010 zł brutto lub 19,70 zł brutto za godzinę pracy.

Zobacz także: Ludzie stoją w korkach przez niesolidne firmy. Czas na odsiew podczas przetargów?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECgQjnS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1035)
Kasjer
40 min. temu
No tak minimalne wynagrodzenie 3010 zł brutto a emeryturki 1500zł brutto!
xoxoxo
2 godz. temu
Szkoda, że nikt przy okazji tych "zachwytów" nad wzrostem minimalnej nie mówi o tym, że rośnie nie tylko minimalna, ale i ceny podstawowych produktów, na które składają się między innymi też koszta pensji pracowników. Jedyne, co nie rośnie, to pensja klasy średniej, w związku z tym ktoś, kto zarabia nawet minimalnie więcej niż minimalna, tak naprawdę traci - pensji mu nikt nie podnosi, a przez wzrost cen stać go na coraz mniej. No ale ktoś musi harować na wszelkie plusy i inne benefity za nieróbstwo. W tym kraju już od dawna nie opłaca się uczciwie pracować i płacić podatków.
Adam N 1973
5 godz. temu
Gdyby rządziła PO to nie byłoby nawet 2500 brutto. Bo i ustawowe minimum byłoby niższe. To PiS je podniósł. Po drugie, gdyby nadal rządziła PO to rok temu większość firm by upadła z powodu pandemii, a bezrobotnych byłoby teraz 6 milionów. Ludzie cieszyliby się z pracy na czarno nawet za 10 zł na godzinę. Zapamiętajcie swoje płace netto teraz. Nawet jak zarabiacie powyżej minimalnej i nie dostaniecie żadnej podwyżki, to w styczniu przyszłego roku bardzo się zdziwicie, bo netto będziecie mieli więcej niż teraz. (To nie będzie się tyczyć tych 10% bogatych którzy zarabiają ponad 12 tys brutto). Oczywiście lemingi się oburzą, że to jakiś nowy PiSowski kant, bo mają więcej pieniędzy, a podwyżki nie mieli. No ale u nich to normalne. Wszystko co robi PiS, jest złe, szczególnie że ich "próbuje korumPOwać" dając im 500+. Natomiast wszystko co robiła Platforma było dobre, szczególnie gdy kazała im pracować do 67 roku życia za 8 zł/h, albo gdy zabrała im POłowę środków z OFE. Wtedy podczas przelewu z OFE do ZUS 150 mld zł "rozpłynęło się" kilkanaście miliardów, i nikt nie wie gdzie się POdziało 😁 Inflacja nie jest duża w porównaniu z latami 90tymi, kiedy w ciągu roku była większa niż przez ostatnie 6 lat. A wtedy ludzie narzekali na brak pracy, nie na wzrost cen. Zresztą jest prosty sposób na porównanie cen. 500+ obecnie jest warte 434 zł w cenach z 2016. Wychodzi że inflacja przez ostatnie 5 lat wyniosła mniej niż 15%. A płaca przeciętną wzrosła o ponad 50%. W 2014 kiedy rządził Tusk, za przeciętną można było kupić 700 litrów paliwa teraz ponad 1000
bECgQjnT
Junior 22
7 godz. temu
Młodzi nie powinni płacić składki zdrowotnej a emeryci kturzy częściej chorują powinni płacić więcej np 20%
razabi
17 godz. temu
I nie dziwcie się , że w sklepach wszystko drożeje. To reakcja łańcuchowa. Pracownikowi trzeba będzie wiecej zapłacić to i produkt lub usługa będzie droższa.
...
Następna strona