Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Krawiel
Michał Krawiel
|

Bezpłatny urlop za brak szczepienia? "Rozstrzygnie to Trybunał Konstytucyjny"

665
Podziel się:

Rząd wpadł na nowy pomysł. Nie chcesz się zaszczepić? To pójdziesz na bezpłatny urlop. Nie wszyscy Polacy będą zadowoleni z tego pomysłu. - Każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy - mówią prawnicy.

Bezpłatny urlop za brak szczepienia? "Rozstrzygnie to Trybunał Konstytucyjny"
Koronawirus. Pracodawcy mają dostać prawo wysłania niezaszczepionych na bezpłatny urlop (WP, Mateusz Madejski)

Bezpłatny urlop dla niezaszczepionych to jeden z pomysłów, który ma pojawić się w ustawie przygotowywanej przez rząd. Oczywiście bezpłatny urlop może być opcją ostateczną. Ustawa ma pozwalać również na przenoszenie w obrębie firmy pracowników niezaszczepionych i takich, które COVID-19 nie przeszli, co może jednak wiązać się z obniżką pensji.

Pracodawca będzie mógł również wymagać informacji o szczepieniu, przebyciu choroby COVID-19 lub wyniku aktualnego testu diagnostycznego od osób ubiegających się o pracę.

Zapytaliśmy prawników o opinie na temat nowego pomysłu rządu na walkę z pandemią i spadającym zainteresowaniem Polaków szczepieniami.

Zobacz także: Podatek przychodowy. Rząd nie wyklucza. "Szok dla rynku, to wstrzyma inwestycje"

"Proponuje się, aby w przypadku osoby, która przekazała informację o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub nieprzebyciu infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, pracodawca mógł delegować tę osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny"

-- głosi projekt ustawy.

Konstytucyjne prawo do bezpiecznej pracy

Mecenas Piotr Walczak, specjalizujący się z zakresu prawa gospodarczego, uważa, że w tej chwili prawo nie pozwala pracodawcy na takie działania, ale jednocześnie zwraca wagę, że Konstytucja gwarantuje każdemu prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Z drugiej strony ustawa zasadnicza daje także prawo do wolności wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy, które może być ograniczone poprzez ustawę.

- Każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, to implikuje konieczność zapewnienia bezpieczeństwa przed zarażeniem - komentuje pomysły rządu Piotr Walczak.

Prawnik zwraca uwagę na to, że w tej chwili szczepionka przeciwko COVID-19 nie jest wpisana na listę obowiązkowych preparatów. Rząd nie zdecydował się na razie na ten krok.

- Moim zdaniem wprowadzenie szczepionki przeciwko COVID-19 do katalogu szczepień obowiązkowych ułatwiłoby uzasadnienie wprowadzenia ustawy zawierającej takie regulacje. Konstytucja też wyraźnie odwołuje się do ustawy, która na ten moment realnie nie pozwala pracodawcy działać zbyt szeroko w zakresie "walki" z niezaszczepionymi pracownikami – dodaje mecenas Piotr Walczak.

Bezpłatny urlop za brak szczepień niezgodny z konstytucją?

Z kolei zdaniem dr. hab. Krzysztofa Walczaka z Uniwersytetu Warszawskiego oraz partnera w kancelarii C&C Chakowski & Ciszek, jeżeli takie regulacje wejdą w życie, to dyskusję na temat tego, czy są zgodne z konstytucją, czy nie, będzie mógł rozstrzygnąć jedynie Trybunał Konstytucyjny.

Dla pracodawców będą po prostu obowiązującym prawem i będą mogli je stosować. Pojawia się jednak zupełnie inne pytanie. Jaki dokładnie będzie to urlop bezpłatny oraz czy w tym czasie pracownik będzie w pełni ubezpieczony i czy jego okres będzie się wliczał do stażu pracy.

Bezpłatny urlop, czyli dokładnie jaki?

- W tej chwili polskie prawo przewiduje bowiem dwa rodzaje bezpłatnego urlopu. Pierwszy na wniosek pracownika. W tym wypadku urlop nie wlicza się do stażu pracy oraz pracownik nie jest objęty ubezpieczeniem - tłumaczy dr hab. Walczak.

- W drugim wypadku jest to urlop na wniosek pracodawcy zaakceptowany przez pracownika w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. W tym wypadku okres urlopu wlicza się do stażu u tego pierwszego pracodawcy, natomiast wynagrodzenie i ubezpieczenie zapewnia mu ten drugi pracodawca. Jeżeli ustawa wejdzie w życie, to wprowadzony zostanie trzeci rodzaj urlopu, który wynika ze specjalnych okoliczności - dodaje nasz rozmówca. 

Prawnik zwraca też uwagę na to, że w obecnych regulacjach pracodawca po miesiącu bezpłatnego urlopu może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia.

W przypadku "karnych urlopów bezpłatnych" za brak szczepienia trudno jest przewidzieć, jak długo będą one trwały i czy pracodawca będzie mógł skorzystać ze wskazanej wyżej instytucji rozwiązania umowy o pracę.

Kilka tygodni temu amerykańska stacja CNN zwolniła kilku pracowników po tym, jak przyszli do biura mimo braku szczepień. Amerykanie powołali się na wewnętrzne regulaminy sanitarne.

Zdaniem dr. hab. Krzysztofa Walczaka w Polsce nie wystarczą tylko regulaminy zakładowe do egzekwowania szczepień. - W tym wypadku konieczna jest ustawa - tłumaczy wykładowca UW.

W Unii Europejskiej natomiast kraje decydują się na wprowadzanie obowiązku szczepień. We Francji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii oraz w Grecji i Włoszech wprowadzono obowiązek szczepień kadry medycznej. Włosi zastanawiają się nad wprowadzeniem obowiązku również wśród nauczycieli. W Moskwie władze nakazały zaszczepić się przeciwko COVID-19 wszystkim pracownikom na stanowiskach publicznych.

Informacja o szczepieniach a nasze dane

Urząd Ochrony Danych Osobowych już w grudniu 2020 roku odniósł się do wielu pytań dotyczących przetwarzania danych związanych ze zdrowiem na skutek działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19.

Tu stanowisko urzędu jest jasne. Jak czytamy w komunikacie UODO, Główny Inspektor Sanitarny może wydawać pracodawcy decyzje nakładające obowiązek podjęcia określonych czynności zapobiegawczych lub kontrolnych i współdziałania z innymi organami administracji publicznej oraz organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Nie stoi to w sprzeczności z RODO. Zgodnie z prawem przetwarzanie danych jest dopuszczalne w przypadku monitorowania epidemii oraz jej rozprzestrzeniania się.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(665)
Dariusz
2 lata temu
Jesteście nienormalni z tym covidem. Dość tego. Wszyscy wprowadzający przymus odpowiedzą za ludobójstwo. Za ludobójstwo jest kara śmieci. Ci co zgodzili się na eksperyment medyczny będą brali szprycę do skutku. Zostaną połączeni z głównym komputerem ich mózg będzie wykorzystany jako baza danych dla super komputera. Ciągła kontrola umysłu robotyzacja człowieka. Płatności elektroniczne przy pomocy niby telepatii. Mówił o tym premier Anglii na forum ONZ (do likwidacji) Za ludobójstwo kara śmieci. Globaliści policja prokuratorzy sędziowie wojskowi służba zdrowia farmacja urzędnicy dziennikarze przedsiębiorcy wprowadzający segregację i przymus szprycowania poniosą za ludobójstwo karę śmieci. Konwencja definiuje ludobójstwo jako czyn „dokonany w zamiarze zniszczenia w całości lub części grup narodowych, etnicznych, rasowych lub religijnych, jako takich: a) zabójstwo członków grupy b) spowodowanie poważnego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia psychicznego członków grupy c) rozmyślne stworzenie dla członków grupy warunków życia, obliczonych na spowodowanie ich całkowitego lub częściowego zniszczenia fizycznego d) stosowanie środków, które mają na celu wstrzymanie urodzin w obrębie grupy e) przymusowe przekazywanie dzieci członków grupy do innej grupy karane jest nie tylko ludobójstwo, ale także podżeganie do niego, współuczestnictwo, usiłowanie jego popełnienia oraz zmowa w celu jego popełnienia. W celu skutecznego ścigania zbrodni zapowiedziano karanie winnych bez względu na ewentualne sprawowanie przez nich funkcji państwowych.
To nic
3 lata temu
Nie ma wątpliwości, że zgodnie z polskim prawem szczepienia określonymi produktami dopuszczonymi nawet warunkowo do obrotu mają charakter eksperymentu medycznego, który musiałby być ubezpieczony w ramach działalności prowadzonej przez podmioty lecznicze – mówi Kajetan Komar-Komarowski, radca prawny przy Zespole Kryzysowym Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. – Eksperymentem medycznym jest badanie kliniczne z użyciem produktu leczniczego, przeprowadzane na ludziach, w rozumieniu przepisów ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty – musi być to proces, który poprzedza dopuszczenie danego produktu leczniczego, w tym szczepionki, do obrotu.
Ech
3 lata temu
Dobre "... odwołuje się do ustawy, która na ten moment realnie nie pozwala pracodawcy działać zbyt szeroko w zakresie "walki" z niezaszczepionymi pracownikami "
Smutas
3 lata temu
Nastały czasy orwellowskie. Ludzkość została pochwycona za mordę. Teraz będzie już tylko gorzej. Przekroczony został Rubikon i kolejne sfery wolności będą znoszone coraz łatwiej, bo się do tego po prostu przyzwyczaimy. Niedawno byłoby to niemożliwe, żeby ktoś wymyślił takie sankcje z powodu niepoddania się szczepieniu NIEOBOWIĄZKOWEMU i nie przebadanemu klinicznie. Władza szybko nauczyła się, że na ludzi nie trzeba nakładać obowiązków. Niech cieszą się wolnością. Wyegzekwowanie oczekiwanych zachowań zapewni nie przymus prawny, lecz przymus ekonomiczny, czy społeczny. Tyle w temacie.
polak
3 lata temu
Jak mozna próbować egzekwowac od pracownika jego brak zgody na poddanie się eksperymentowi medycznemu? to totalne bezprawie i odebranie wolności... jesli to ktos podpisze bedzie mial na rekach smierc kazdego kto pod takim przymusem straci zycie lub zdrowie a takie przypadki sa i nie klamcie ze nie i ze ta szczepionka taka zdrowa... do tego zaszczepieni stwarzaja wieksze zagrozenie dla spoleczenstwa poniewaz moga zarazac gorszymi odmianami nieświadomie bo sami beda przechodzic to łagodniej... a co z osobami ktore nie moga przyjąć preparatu ze względów zdrowotnych? dla nich zaszczepieni stwarzaja najwieksze zagrożenie... i ich prawo do bezpiecznej pracy nie obowiazuje? jak widac prawo dziala w obie strony a szczepienie tym czymś co nie jest w pelni przebadane i bezpieczne lobbowane na potęgę... i na dodatek nie zglasza sie wszystkich nopów bo lekarze nie chca tego robic jest poprostu dobrowolnym poddaniem sue eksperymentowi... ludzie jyz wyłączyli logike i myslenie w tym względzie i stali sue krolikami diswiadczalnymi... ale czy tych którzy nie chca nimi byc to trzeba karać w taki sposób? To bezprawie w czystej formie...
...
Następna strona