Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Natalia Kurpiewska
Natalia Kurpiewska
|
aktualizacja

Niezaszczepieni pracownicy pójdą na bezpłatny urlop? Zdecyduje szef

138
Podziel się:

Rząd zaproponuje nowy sposób walki z koronawirusem. W jednym z projektów prac rządu znalazł się zapis, który umożliwi pracodawcy wysłanie pracownika na bezpłatny urlop.

Niezaszczepieni pracownicy pójdą na bezpłatny urlop? Zdecyduje szef
Niezaszczepieni pracownicy pójdą na bezpłatny urlop? Zdecyduje pracodawca (WP, Mateusz Madejski)

Rząd chce walczyć z rozprzestrzenianiem się koronawirusa dając nowe możliwości pracodawcom. Według projektu noweli ustawy o zwalczaniu COVID-19, który znalazł się w wykazie prac legislacyjnych, pracodawca będzie mógł wysłać niezaszczepionego pracownika na bezpłatny urlop.

Dodatkowo, pracodawcy będą mogli skorzystać z jeszcze jednej możliwości. Otóż niezaszczepiony pracownik może zostać oddelegowany do innych obowiązków niż obejmuje jego zakres.

"Proponuje się, aby w przypadku osoby, która przekazała informację o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub nieprzebyciu infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, pracodawca mógł delegować tę osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny" - napisano w projekcie.

Zobacz także: Rząd bez Gowina. Jak poradzi sobie biznes? „Był obliczalny i był dobrym partnerem”

Dodatkowo, pracodawca będzie mógł wymagać informacji o szczepieniu, przebyciu choroby COVID-19 lub wyniku aktualnego testu diagnostycznego od osób ubiegających się o pracę.

Niektóre firmy podjęły już kroki, aby skłonić swoich pracowników do szczepień. Amerykański przewoźnik Delta Air Lines zdecydowała, że niezaszczepione osoby będą płacić 200 dolarów miesięcznie w ramach ubezpieczenia.

Z kolei inny amerykański przewoźnik United Airlines od 27 września, pod groźbą zwolnienia z pracy, zaczyna szczepienia przeciwko COVID-19 pracowników, którzy do tego czasu się nie zaszczepią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(138)
Dat
3 lata temu
Przyjdzie czas bandytów. Oni to wiedzą...
Robert
3 lata temu
W obecnej sytuacji rynkowej pracodawca może cmoknąć mnie w trąbkę. Tym bardziej że jestem specjalistą z branży IT. Ta zmiana to propozycja FPP, czyli mamy listę firm z usług których nie należy korzystać.
Lall
3 lata temu
O super, będę mieć czas aby dopilnować dzieci w nauce, iść do fryzjera i na paznokcie wystarczy z 500+, rachunki i jedzenie zapłaci MOPS mąż też będzie zadowolony ulala lala
DEDE
3 lata temu
To z czego będę żył?
Tu jest kolan...
3 lata temu
Na bezpłatnym nie może nas sprawdzać ZUS 😈😆😆
...
Następna strona