Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Wyniki wyborów 2020. W dwóch najbogatszych gminach Andrzej Duda miażdży konkurentów

358
Podziel się:

Zdecydowana przewaga Andrzeja Dudy nad wszystkimi konkurentami - tak wyglądają wyniki wyborów prezydenckich z dwóch najbogatszych gmin. Urzędujący prezydent wygrywa też w gminach najbiedniejszych, choć już nie tak wyraźnie.

W dwóch najbogatszych gminach zwycięża Duda, w trzeciej najbogatszej - kandydat PO
W dwóch najbogatszych gminach zwycięża Duda, w trzeciej najbogatszej - kandydat PO (PAP)

Najbogatsza gmina w Polsce to według danych resortu finansów Kleszczów w woj. łódzkim. Dochód na mieszkańca wynosi tam ponad 31 tys. zł. Jak Kleszczów zagłosował w wyborach prezydenckich?

Według danych ze wszystkich komisji na terenie gminy Andrzej Duda dostał tam 55 proc. głosów. Rafał Trzaskowski uzyskał tymczasem niecałe 15 proc. Szymona Hołownię poparło 13 proc., a Krzysztofa Bosaka - niemal 12 proc. Inni kandydaci nie przekroczyli w Kleszczowie nawet 3 proc.

Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. PO chce debaty przed II turą. <a href="https://wiadomosci.wp.pl/borys-budka-6030161983603841c">Borys Budka</a>: mogę podać numer na antenie. Obejrzyj wideo:

Na drugim miejscu na liście najbogatszych gmin jest Rząśnia, również w województwie łódzkim. Tam urzędujący prezydent uzyskał poparcie ponad 69 proc. mieszkańców, tymczasem kandydat PO - zaledwie 12,5 proc. Krzysztof Bosak miał 7 proc., nieco więcej niż Szymon Hołownia. To też dane ze 100 proc. komisji na terenie gminy.

Zupełnie inaczej wygląda natomiast sytuacja w Kobierzycach pod Wrocławiem. To trzecia najbogatsza gmina w kraju. Tam sporo ponad 43 proc. uzyskał Rafał Trzaskowski, a Andrzej Duda - 29 proc. Niezły wynik miał Szymon Hołownia - 15 proc.

Wybory prezydenckie 2020. Jak głosowały najbiedniejsze gminy?

Najbiedniejszą gminą w Polsce jest Zawadzkie w woj. opolskim. Tam też zdecydowanie wygrał urzędujący prezydent, po policzeniu wszystkich głosów uzyskał ich 46 proc. Jego główny konkurent Rafał Trzaskowski zdobył ich natomiast 25 proc., a Szymon Hołownia - 16 proc.

W Bolesławiu w Małopolsce, drugiej najbiedniejszej gminie w kraju, Duda otrzymał 43,5 proc. głosów, a jego główny konkurent - 28,2 proc.

Wyrównana walka była natomiast w innej spośród najbiedniejszych gmin w Polsce - w śląskiej Porębie. Tam prezydent Duda dostał 37 proc., a Rafał Trzaskowski tylko o 1 punkt proc. mniej. W kolejnej na liście najbiedniejszych gmin - Bolesławiu w Małopolsce - Duda uzyskał 36 proc. i wyprzedził o 3 punkty procentowe kandydata PO.

Według rankingów najbogatszym dużym miastem w Polsce jest Warszawa, której kandydat PO jest zresztą ciągle prezydentem. W stolicy PKW podliczyła już prawie wszystkie głosy. Na bazie tych danych widać, że dominuje tam Rafał Trzaskowski z 47,5 proc. Andrzej Duda ma tymczasem niedałe 27 proc. poparcia.

Walka w II turze będzie wyjątkowo zacięta. Sondaże dają jednak niewielką przewagę Rafałowi Trzaskowskiemu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(358)
Obserwat2
2 lata temu
Dla tych, co nie wiedzą: Kleszczów to kopalnia węgla brunatnego i elektrownia Bełchatów (jeszcze krajowe górnictwo). Kobierzyce to rejon specjalnych stref ekonomicznych, gdzie większość inwestycji pochodzi zza Odry...
jasne.
2 lata temu
Teraz juz wiadomo gdzie PIS stworzyl elity finansowe.
Małpa
2 lata temu
Nie wiem co trzeba mieć w głowie za śmietnik aby tak głosować. Sporo muszą kraść z tych firm jak są tak zadowoleni.
123
2 lata temu
Tylko Duda,ten Trzaskowski to się nawet nie nadaje do tarcia chrzanu ! tak jak Hołownia do obierania cebuli i czytania konstytucji !
Pl
2 lata temu
Zaraz PO bedzie powolywac komisjie śledcza bo nie mogą się pogodzić z poraszka jaka odnieśli na scenie politycznej. Masakra
...
Następna strona