Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory 2020. Komentarze po pierwszej turze: prawdziwe problemy, nie licytacja na obietnice

Rzetelna debata o problemach polskiej gospodarki, takich jak: demografia, nadmierna regulacja czy jakość stanowienia prawa, a nie licytacja na populistyczne obietnice – takie oczekiwana wobec dwóch kandydatów pozostałych w wyborczym wyścigu mają ekonomiści i przedstawiciele pracodawców. Firmy obawiają się, że obietnicami sypie się łatwo, ale w ostateczności ktoś będzie musiał za nie zapłacić. W podatkach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)

Według wyników exit poll IPSOS, za tvn24.pl pierwszą turę wyborów prezydenckich wygrał urzędujący prezydent Andrzej Duda. Nie rozstrzygnął jednak całych wyborów na swoją korzyść w pierwszej turze, ponieważ zebrał 41,8 proc. głosów. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zebrał 30,4 proc. I to między nimi rozstrzygnie się wyborczy pojedynek w drugiej turze, zaplanowanej na 12 lipca.

Podium zamyka Szymon Hołownia z wynikiem na poziomie 13,3 proc. Kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak zebrał 7,4 proc. głosów.

Pracodawcy mają pytania

Prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki nie jest zaskoczony takimi wynikami głosowania. – Spodziewam się natomiast, że teraz – przed drugą turą - poznamy szczegółowe programy obu kandydatów, bo na to dotąd nie było tak dużo czasu – wskazuje Witucki w rozmowie z money.pl.

Zobacz też: Duda chce średniej pensji 2 tys. euro. Prof. Hausner komentuje

- Ale umówmy się, jeśli chodzi o gospodarkę, to prerogatywy głowy państwa nie są aż tak duże. Natomiast prezydent ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o jakość stanowienia prawa. O tym jako przedsiębiorcy przekonaliśmy się choćby ostatnio przy tarczach antykryzysowych. Dlatego, jako Rada Przedsiębiorczości zrzeszająca dziewięć największych organizacji pracodawców, już w środę wystosujemy oficjalnie do obu kandydatów pytania dotyczące jakości prawodawstwa. I będziemy się domagali jasnych deklaracji w tym temacie – dodaje.

Główny ekonomista Pracodawców RP Sławomir Dudek zgadza się, że dotąd w kampanii nie były zbyt widoczne tematy gospodarcze. – Życzyłbym sobie poważnej rozmowy o długofalowych problemach, a obawiam się licytacji na obietnice. Bo mamy poważne problemy, które obecny kryzys trochę zepchnął na dalszy plan. Mówię o demografii, mówię o potrzebie deregulacji gospodarki. To zresztą pokazały tarcze antykryzysowe. Proszę zwrócić uwagę ile tam było wymienionych obowiązków przedsiębiorców, których przez epidemię nie można było realizować. I te obowiązki trzeba było ustawowo zawieszać – zauważa ekspert w rozmowie z money.pl

Licytacja na obietnice

Jak dodaje, chciałby także, żeby kandydaci zobowiązali się do wznowienia dialogu społecznego – ponieważ obecnie zmiany w prawie często nie są uzgadniane z tymi, których bezpośrednio dotyczą.

- Mamy taki pas transmisyjny: prezydent podpisuje niemal wszystko, co przygotuje rząd i z dnia na dzień budzimy się w nowej rzeczywistości – zauważa Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. – Prezydent nie ma szczególnych możliwości kształtowania polityki gospodarczej, ale nie musi podpisywać ustawy pisanej trzy dni i uchwalonej w nocy. A taka refleksja jest naprawdę bardzo potrzebna – dodaje.

Jak wskazuje, przez ostatnie cztery lata w prawie podatkowym było ponad 70 zmian, a pod względem skomplikowania systemu podatkowego zajmujemy drugie miejsce w Europie, po Bułgarii. Nie ma natomiast wątpliwości. Czekają nas dwa tygodnie bardzo zaciętej kampanii.

Tego samego zdania jest Sławomir Dudek. - Z punktu widzenia biznesu i pracodawców to wcale nie jest dobrze. Szczególnie jeśli pojawią się populistyczne propozycje. Wtedy pojawia się naturalne pytanie: kto za to zapłaci. W ostatnich wyborach też pojawiały się obietnice, a po wyborach pojawiła się wizja podatku cukrowego i zmiany akcyzy. Boimy się więc walki na obietnice, bo zapłacić za nie będą musiały zapłacić firmy. W podatkach – podsumowuje.

Wszyscy rozmówcy money.pl są zgodni: wybory nie są rozstrzygnięte, bo na pozostałych kandydatów zagłosowało kilka milionów Polaków. I to o ich głosy Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski muszą zawalczyć.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-06-2020

Donald.Duda ma program i poparcie. Trzaskowski ma wojnę totalną i niemiecki kapitał. Pytanie, kto chce mieć wolną i niepodległą Polskę? Jakoś Duda jest … Czytaj całość

28-06-2020

SzokGdy dzisiaj Trzaskowski komentował wynik wyborów mówił....my zrobimy to, my zrobimy tamto....soory, co to znaczy MY??? Urząd prezydenta to wybór … Czytaj całość

28-06-2020

Będę Później ZłotkoMr Trzaskowski ślizga się lub pływa na nieswoich sukcesach. Nagle popiera 500+, 13tke dla emeryta, nie zwiększy wieku emerytalnego. Mr Trzaskowski … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (85)