Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wyniki wyborów 2020. Zachód wskazał na Rafała Trzaskowskiego, wschód wybrał Andrzeja Dudę

422 385 - tyle głosów zadecydowało o tym, że wybory prezydenckie 2020 wygrał Andrzej Duda, a nie Rafał Trzaskowski. Politolodzy i komentatorzy polityczni mówią o pęknięciu narodu na pół. Pęknięcie widać również na mapie powiatowej Polski, gdzie można wytyczyć granicę poparcia dla obu kandydatów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP, Wybory na mapie)
Wybory 2020. Powiatowe mapy Polski pokazują rozbicie na pół narodu.

Zarówno Andrzej Duda, jak i Rafał Trzaskowski przekroczyli barierę 10 mln głosów. Świadczy to o niesamowitej mobilizacji Polaków (frekwencja wyniosła 68,18 proc.), jak i silnej polaryzacji dwóch obozów politycznych. W żadnych dotychczasowych wyborach bowiem nie zdarzyło się, by o wygranej zdecydowało nieco ponad 400 tys. głosów.

Dla porównania: w roku 1995, z którym tegoroczne wybory często są porównywane, o zwycięstwie Aleksandra Kwaśniewskiego nad Lechem Wałęsą zdecydowało mniej niż 650 tys. wyborców. Pięć lat później reelekcję Kwaśniewskiemu zapewniło w pierwszej turze ok. 9,49 mln głosów. To mniej, niż zdobyli obaj kandydaci w drugiej turze w 2020 roku. Trzeba jednak pamiętać, że głosy wyborców w 2000 roku rozłożyły się na dwunastu kandydatów.

Rafał Trzaskowski zwyciężył w 10 województwach, a jednak w ostatecznym rozrachunku przegrał. Twitter już zalewają wiadomości rozżalonych wyborców kandydata popieranego przez Koalicję Obywatelską, którzy pytają, jak to możliwe. Z odpowiedzią przychodzą mapy wyborcze z podziałem na Polski powiatowe, za udostępnienie których dziękujemy serwisowi Wybory na Mapie.

Zobacz też: Wybory 2020. Witucki: oczekujemy dialogu z prezydentem

Urzędujący prezydent w siedmiu powiatach osiągnął poparcie przekraczające 80 proc. Najwięcej głosów otrzymał w powiecie janowskim (woj. lubelskie) - 84,21 proc. Natomiast prezydent Warszawy na taki poziom nie mógł liczyć nigdzie. Tylko w trzech powiatach przekroczył barierę poparcia na poziomie 70 proc. Najwięcej głosów Trzaskowski dostał w Sopocie - 72,16 proc.

Pretendentowi na urząd głowy państwa zdarzały się takie powiaty, w których jego poparcie zbliżyło się do poziomu 15 proc. Najbliżej tego było w powiecie janowskim (woj. lubelskie), gdzie Trzaskowski otrzymał 15,79 proc. Andrzej Duda zaś nigdy nie zszedł poniżej poziomu 25 proc. głosów. Najgorzej prezydentowi powiodło się w Sopocie, gdzie otrzymał 27,84 proc. głosów.

W części powiatów "bastionu" Trzaskowskiego, Dudzie wcale nierzadko zdarzało się zbliżyć do poziomu 50 proc. poparcia. W drugą stronę taka sytuacja wystąpiła zaledwie w kilku powiatach.

Na wyniku na korzyść urzędującego prezydenta najmocniej przeważyło województwo podkarpackie, gdzie Andrzej Duda uzyskał 785 645 głosów (70,92 proc.). W województwach świętokrzyskim, lubelskim i podlaskim, w których wygrywał kandydat z poparciem Prawa i Sprawiedliwości, jego przewaga była wyraźna i sięgała poziomu powyżej 60 proc. głosów. Blisko tego poziomu była również Małopolska (59,65 proc.), a nieco dalej województwo łódzkie (54,46 proc.).

Natomiast wyniki Rafała Trzaskowskiego w większości wyglądały tak, jak dwa ostatnie wymienione powyżej. Prezydent Warszawy w żadnym z województw, w którym wygrał, nie przekroczył granicy 60 proc. poparcia. Najbliżej tego był w Pomorskiem (59,84 proc.) oraz w Lubuskiem (59,80 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-07-2020

:)Ja jestem za tym zeby oddac wschod kraju Rosji

14-07-2020

e tamAj tam. Żadna nowość im bliżej wschodu tym ideologia katobolszewicka ma się lepiej. Tam cywilizacja dociera tylko w postaci 500+ i 13-tej emerytury. … Czytaj całość

14-07-2020

kikiPowiem krótko, socjale i patologia głosowali na PAD, po prostu wierzą we wszystkie kłamstwa, którymi ich karmią przedstawiciele tej "nowej" … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (75)