Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Wyniki wyborów 2020. Były szef PKW: "Być może zbyt pochopnie zakończono ciszę wyborczą"

166
Podziel się:

Państwowa Komisja Wyborcza zakończyła ciszę wyborczą o godz. 21, choć głosowanie trwało jeszcze w wielu miejscowościach. - Może jednak trzeba było rozważyć przedłużenie ciszy - mówi money.pl Wojciech Hermeliński, prawnik i były szef PKW. - Nie widzę tu żadnego problemu - komentuje za to Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

Hermeliński przedłużył o 1,5 godziny ciszę wyborczą w 2015 roku
Hermeliński przedłużył o 1,5 godziny ciszę wyborczą w 2015 roku (PAP)

W niedzielę tuż po godzinie 21 zakończyła się cisza wyborcza, zatem można było podawać sondażowe wyniki wyborów. Jednak głosowanie wciąż trwało - na przykład w miejscowościach nadmorskich, jak Jastarnia, Rewal, Władysławowo czy Jastrzębia Góra.

Kolejki ustawiały się pod tamtejszymi komisjami przez cały dzień i nie udało się zakończyć głosowania o 21. Najdłużej jednak głosowano w konsulacie w chorwackim Splicie. Ostatni wyborcy wrzucali tam głosy do urn około godz. 1 w nocy, podała PKW.

Wojciech Hermeliński, szef PKW w latach 2014–2019. Przypomina, że na przykład w wyborach prezydenckich z 2015 r. cisza została wydłużona aż do 22:30. Prawnik jednak zastrzega, że "były to zupełnie inne sytuacje".

Zobacz także: Wyniki wyborów 2020. Przemówienie Andrzeja Dudy. Podziękował żonie, córce i wzruszonej Beacie Szydło. Obejrzyj wideo:

Pięć lat temu decyzja PKW zapadła po tym, jak w lokalu wyborczym w Kowalach na Śląsku zmarła 80-latka. Kobieta zasłabła, zanim odebrała kartę do głosowania. Lokal wyborczy musiał być zamknięty przez ok. 1,5 godziny.

Hermeliński zauważa jednak, że w tym roku do głosowania przystąpiło wiele osób, które już znały z mediów sondażowe wyniki wyborów. - To może być podstawa do protestów wyborczych - uważa szef PKW. Hermeliński jednak zauważa, że różnica pomiędzy wynikami kandydatów jest spora. Więc nawet jeśli Sąd Najwyższy uzna zasadność protestów, to może stwierdzić, że ewentualne nieprawidłowości i tak nie miały wpływu na ostateczny wynik.

Trzy dni na protest

Od ogłoszenia oficjalnych wyników wyborów przez PKW każdy wyborca będzie mógł w terminie 3 dni zgłosić protest wyborczy. Będą one rozpatrywane przez Sąd Najwyższy. Wojciech Hermeliński zauważa, że składanie protestów będzie trudne zwłaszcza dla osób, które głosowały za granicą, na przykład przebywając na urlopach.

Pytanie w sprawie przedłużonej ciszy wyborczej zadaliśmy Magdalenie Pietrzak, szefowej Krajowego Biura Wyborczego. - Nie widzę tu żadnego problemu - odpowiedziała. Dodała, że najważniejsze dla KBW było to, że każdy kto przyszedł pod lokal wyborczy przed godz. 21, mógł zagłosować.

Państwowa Komisja Wyborcza ujawniła już cząstkowe dane na podstawie wyników z 99,97 proc. obwodów wyborczych. Andrzej Duda otrzymał 51,21 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 48,79 proc.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(166)
olo
3 lata temu
Duda wygrał nieuczciwie i nie jest moim Prezydentem !!!
Chamstwa nie ...
3 lata temu
Z ciekawości zerknąłem na dotychczasowe działania Pana Trzaskowskiego i znalazłem taki tekst na stronie Radia dla Ciebie: "Rafał Trzaskowski zadeklarował także, że nie będzie kandydował w wyborach na prezydenta kraju. Jak stwierdził, przede wszystkim chce zrealizować swój program wyborczy dotyczący Warszawy. – Po wyborach parlamentarnych nie wyobrażam sobie sytuacji, w której moje miasto miałoby wpaść w ręce komisarza – mówił prezydent Warszawy." Interesujące nieprawdaż?
ewa
3 lata temu
Turyści i wczasowicze to zamożni ludzie i nie głosowaliby na Dudę. Dlatego nie pozwolono im głosować po godz. 21.
ot mi 'sprawi...
3 lata temu
Parlamentarzystom dziennie 66,66 zł, dziecku 16,66 zł, a emerytowi 2,55 zł dziennie ? Parlamentarzysto 1500 PLUS miesięcznie i 500 zł na mieszkanie tj. /2000 zł : 30 dni = 66,66 zł dziennie / = 2000 zł x 12 miesięcy = 24000 zł rocznie ? Dziecku 500 PLUS miesięcznie bez podatku / 500 zł : 30 dni = 16,66 zł dziennie / x 12 miesięcy = 6000 zł + 300 zł na podręczniki + 500 zł na wakacje = 6800 zł rocznie ? Emerytowi 930 zł trzynastka raz w roku / 930 zł : 365 dni w roku = 2,55 zł dziennie/ ?
Sarna
3 lata temu
Mamlenie dla mamlenia, pogódźcie się, takie prawa demokrajcji, niech żyje Polska
...
Następna strona