Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ue
27.05.2019 17:10

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2019. Oficjalnie PiS z największą reprezentacją w UE

Znamy oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Państwowa Komisja Wyborcza potwierdziła zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwość (45,38 proc.) nad Koalicją Obywatelską (38,47 proc.). Trzecia miejsce zajęła Wiosna - 6,06 proc. Konfederacja nie przekroczyła jednak progu wyborczego, osiągając 4,55 proc. głosów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2019. Na zdj. premier Mateusz Morawiecki (L), wicepremier Beata Szydło (C), prezes PiS Jarosław Kaczyński (P).

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2019 w Polsce

Wybory do Parlamentu Europejskiego IX kadencji zostały zaplanowane od 23 do 26 maja 2019 r. Odbyły się one we wszystkich 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Polacy głosowali w niedzielę.

Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) opublikowała w poniedziałek oficjalne i końcowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Według nich do Brukseli swoich przedstawicieli wyśle jedynie trzy ugrupowania.

Prawo i Sprawiedliwość zostało zdecydowanym zwycięzcą z poparciem 45,38 proc. wyborców, przed Koalicją Europejską - 38,47 proc. Trzecia była Wiosna Roberta Biedronia - 6,06 proc. głosów.

Zobacz: Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2019. Awantura w studiu między Winnickim, Radziwiłem a Bartoszewskim

Niedzielne wyniki sondażu exit poll, przeprowadzonego przez IPSOS na zlecenie TVN24, TVP i Polsat News wskazywał, że do Parlamentu Europejskiego swoich przedstawicieli wyśle także Konfederacja (6,1 proc.). Jednak po opublikowaniu oficjalnych wyników okazało się, że ugrupowanie nie przekroczyło progu wyborczego, otrzymując 4,55 proc. głosów.

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2019:

  • PiS - 45,38 proc.
  • KE - 38,47 proc.
  • Wiosna - 6,06 proc.
  • Konfederacja - 4,55 proc.
  • Kukiz'15 - 3,69 proc.
  • Lewica Razem - 1,24 proc.
  • Pozostałe komitety wyborcze uzyskały wyniki na poziomie niższym niż 1 proc.

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2019. Ile zarabia europoseł?

W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego Polacy wybierali 52 europosłów spośród ponad 800 kandydatów. Jednak wszystko wskazuje na to, że na początku nowej kadencji europarlamentarnej Wielka Brytania wciąż będzie państwem członkowskim Wspólnoty. W związku z tym w nowym europarlamencie Polska obsadzi 51, a nie 52 mandaty.

Jak informował "Super Express" wybrani kandydaci będą mogli liczyć na pokaźne wynagrodzenie.

Podstawowe pensja europarlamentarzysty to w przeliczeniu po obecnym kursie około 38 tys. zł brutto. Do tego dochodzi dzienna dieta w wysokości około 1,3 tys. zł dziennie. Podsumowując, daje to miesięcznie ok. 60 tys. zł.

Europosłowie otrzymują także do 4,5 tys. euro (ok. 27 tys. zł) miesięcznie na prowadzenie biura poselskiego w swoim kraju. Politycy dodatkowo mogą liczyć m.in. na zwrot kosztów za przejazdy samochodem..

Dla przykładu polscy ministrowie zarabiają w kraju obecnie ok. 14 tysięcy złotych brutto, w Parlamencie Europejskim zarobią nawet ponad cztery razy tyle.

Zarobki europosłów są także o wiele wyższe niż to, co zarabiają polscy posłowie. Aktualnie jego podstawowe wynagrodzenie wynosi 8 tys. zł brutto i około 2,5 tys. zł nieopodatkowanej diety.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-05-2019

Jakub"Europosłowie otrzymują także do 4,5 tys. euro (ok. 27 tys. zł)" - kurcze, chyba przegapiłem moment gdy kurs euro dobił do 6 zł.

Rozwiń komentarze (1)