Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Wypłata dodatku węglowego z poślizgiem. Rząd zmienił przepisy

45
Podziel się:

Rząd zmienił zasady dotyczące wypłaty dodatku węglowego - informuje "Fakt". Dziennik zwraca uwagę, że gminy będą miały więcej czasu na rozliczenie pieniędzy, przez co wnioskujący mogą otrzymać środki nieco później. "Wraz z wydłużeniem terminu rozpatrywania wniosków do 2 miesięcy, osoby, które złożyły wnioski z końcem listopada, najprawdopodobniej dostaną pieniądze dopiero pod koniec stycznia" - czytamy.

Wypłata dodatku węglowego z poślizgiem. Rząd zmienił przepisy
Wypłata dodatku węglowego może być opóźniona (East News, Bartlomiej Magierowski)

Jak pisze "Fakt", przy okazji uchwalania ustawy gazowej dokonano zmiany zasad wypłaty pieniędzy w ramach dodatku węglowego. Ruch ten tłumaczono sygnałami płynącymi z samorządów, według których gminy mogą nie zdążyć w ustawowym terminie z rozpatrywaniem wniosków o dotację na węgiel.

Pieniądze w ramach dodatku węglowego z opóźnieniem

W art. 2 ust. 11 ustawy o dodatku węglowym zapisano, że dodatek węglowy wypłaca się w terminie do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku o jego wypłatę. Wcześniej obowiązywała zasada, że wnioski złożone po 30 października 2022 r. powinny być wypłacane do 30 grudnia 2022 r. Jak zapisano w uzasadnieniu, wydłużenie terminu, w jakim będą rozpatrywane wnioski, spowoduje zarówno usprawnienie obsługi wniosków, jak i poprawi efektywność pracy urzędów - podkreśla "Fakt".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Górnik bierze 120 tys. zł za odejście z polskiej kopalni i idzie do czeskiej. "Taka jest pomoc z budżetu"

Tym samym osoby, które zawnioskowały o dodatek węglowy rzutem na taśmę (termin przyjmowania wniosków minął 30 listopada - red.), najprawdopodobniej dostaną pieniądze dopiero pod koniec stycznia 2023 r.

"Fakt" dodaje, że nowelizując ustawę o dopłatach do węgla, rząd zdecydował się dołożyć 2 mld zł do 13,5 mld zł, które przeznaczono na ten cel. "Środki na wypłaty dodatku węglowego są przekazywane gminom przez wojewodę, w miesięcznych ratach" - czytamy.

Dla kogo dodatek węglowy

O dodatek na węgiel, według Ministerstwa Klimatu i Środowiska, ubiega się około 5 mln gospodarstw domowych w całej Polsce. Dotacja w wysokości 3 tys. zł przeznaczona jest dla rodzin, które ogrzewają swoje domy węglem lub paliwami węglopochodnymi. Dodatek przysługuje gospodarstwom, dla których głównym źródłem ogrzewania są: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Warunkiem otrzymania dodatku jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do CEEB.

Dopłaty będą także obejmować inne źródła energii:

  • 3 tys. zł będzie można dostać w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła są: kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym albo innym rodzajem biomasy;
  • 1 tys. zł - gdy głównym źródłem ciepła są: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilany drewnem kawałkowym;
  • 500 zł - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG;
  • 2 tys. zł - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

Rząd przewidział też wsparcie dla odbiorców ciepła sieciowego. Przepisy zakładają ustalenie ceny ciepła - tzw. średniej ceny ciepła z rekompensatą - na 150,95 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w źródłach ciepła opalanych gazem ziemnym lub olejem opałowym. W przypadku ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach ciepła stawka ta wyniesie 103,82 zł za GJ netto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(45)
Smok
rok temu
Podobno wiele osób nawet tego wyrównania nie dostało, pytanie czy jeszcze dostaną? Ja grzeję gazem płynnym i nawet tego wniosku nie składałem bo te dodatki to mi pachną kolejną niespełnioną obietnicą. Poza tym i tak zatankowałem zbiornik taniej niż w 2021, więc jestem do przodu. Ale tym, którzy w tym roku musieli kupić węgiel za swoje 3x droższy to naprawdę współczuję.
czytelnik
rok temu
Dlaczego nikt nie mówi że panie z organizacji charytatywnej rozdzielającej te pieniądze w gminie Ustka twierdza że poza kotłem dla nich najważniejsze jest wysokość dochodów w rodzinie oraz czy właściciel domu mieszka w nim czy nie . Jeżeli mieszkanie jest wynajmowane panie z Ustki twierdzą że dodatek się nie należy bo własciciel miesznkania jest za bogaty by otrzymać jakiekolwiek dofinansowanie. Pytanie drugie dlaczego nie zajmuje się tym gmina tylko organizacja charytatywna. Bezczelność tych pań jest poniżej wszelkiej krytyki
żałosne
rok temu
a może rząd - przesunie zimę o dwa miesiace ? - przecież oni wszystko mogą . Okradają nas na sprzedaży węgla , na paliwie - dobijają sobie kase w portfele a - ty sobie poczekaj - najpierw kup my się dorobimy - i może ci oddamy to co nam wpłaciłeś ? tylko tymi pieniędzmi obrócimy - żenada
Szydło
rok temu
Nie ma się co spieszyć, zima poczeka. Trzeba poprosić obywatela rydzyka o modlitwę w celu przesunięcia sezonu grzewczego! Potem można wydać to na zakup węgla w gminie z 30 dniowym terminem rozpatrzenia wniosku i miesięcznym na dostawę! Do wyborów zdążą!
liberte
rok temu
Jak Tak dalej bedzie to wkrótce uchwala ustawe że Zimy ni ma I grzać nie trzeba
...
Następna strona