Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. ANA
|

Wypłaty z bankomatów odchodzą do lamusa. Najmniej wypłat w historii

46
Podziel się:

W drugim kwartale 2020 roku Polacy dokonali 112 milionów wypłat z bankomatów. Expander zwraca uwagę, że to najmniej odkąd są publikowane takie dane, czyli od 2004 roku.

Wypłaty z bankomatów odchodzą do lamusa. Najmniej wypłat w historii
(Pixabay, pixabay, expander)

Pandemia przyspieszyła niektóre trendy. Jednym z nich jest spadek popularności gotówki.

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w drugim kwartale istotnie spadła liczba wszystkich typów wypłat gotówkowych dokonywanych za pomocą kart. Chodzi zarówno o wypłaty w bankomatach, jak i te dokonywane w kasach banków czy w sklepach za pomocą usługi CashBack.

Spadła oczywiście nie tylko liczba takich wypłat, ale również ich wartość. W sumie, za pomocą wszystkich wspomnianych operacji gotówkowych, Polacy wypłacili w II kwartale 93 mld zł, czyli aż o 8 mld zł mniej niż w poprzednim kwartale.

Zobacz także: Mały lockdown. 50 powiatów w strefach o większych restrykcjach

"Dzięki temu, po raz pierwszy w historii, więcej wydaliśmy kartami za pomocą transakcji bezgotówkowych niż wypłaciliśmy gotówki" - zauważa Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

"To kolejny przełomowy moment po tym jak w IV kwartale 2019 roku wartość transakcji bezgotówkowych pokonała wartość wypłat z bankomatów. Teraz przewyższyła już łączną wartość wszystkich typów wypłat gotówkowych" - dodaje Sadowski.

Analityk zwraca uwagę, że mniejsze zainteresowanie gotówką powoduje, że z kwartału na kwartał ubywa bankomatów. W ciągu ostatniego roku liczba bankomatów spadła o 637. Na koniec drugiego kwartału było ich dokładnie 22 166.

Kolejny rekord ustanowiły natomiast terminale płatnicze. Według NBP pod koniec czerwca było ich 974 tys. Natomiast w lipcu Ministerstwo Finansów podało, że ich liczba przekroczyła milion. Widać więc, jak szybko przybywa terminali.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(46)
TYLKO DODAM
2 lata temu
POLSKA SIĘ ZMIENIA NA CZAS WIRUSA. A PO WIRUSIE ZNOWUSZ SIĘ ZMIENI. myśl.
ads
2 lata temu
gdy przyjdzie taki czas że zniknie gotówka i bedzie jedna światowa waluta możecie być pewnie że żyjemy w czasach ostatecznych / dniach ostatnich które opisuje biblia w apokalipsie...nikt nie będzie mogł sprzedać i kupić bez znaku bestii
lavender
2 lata temu
Co za bęcwały, gotówka nie zakaża covidem ! Banki wam to wmówiły bo na obrocie wirtualną kasą zarabiają setki milionów
Tom
2 lata temu
Wiarygodność mediów i dziennikarzy już dawno odeszła do lamusa
2kw
2 lata temu
ale w pierwszym kwartale wybrali kase ludzie na potege hahahaaaa
...
Następna strona