Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Kantory jadą na oparach. "Przed nami kluczowe miesiące"

347
Podziel się:

Załamanie w turystyce, obawy przed płaceniem gotówką, nowoczesne aplikacje wymiany walut - wszystko to sprawia, że właściciele kantorów nie mają ostatnio łatwego życia. Jak przyznają, przetrwać pozwoliły im "tarcze antykryzysowe". Ale drugiej fazy pandemii mogą nie wytrzymać.

Kantory jadą na oparach. "Przed nami kluczowe miesiące"
Kłopoty właścicieli kantorów zaczęły się na długo przed pandemią koronawirusa (Flickr, Fox Wu, (CC BY 2.0))
bEKePYQB

- Przez trzy miesiące chodziłem do kantoru tylko myszy przeganiać - śmieje się właściciel punktu Euroca w Lubawce na pograniczu polsko-czeskim.

Gdy granice po lockdownie zostały otwarte, ruch wrócił, ale znacznie mniejszy niż rok temu o tej samej porze. Teraz właściciel kantoru z niepokojem patrzy na zimę. Bo to dla niego tradycyjny okres żniw. Wtedy najczęściej walutę wymieniają polscy turyści, jadący do Czech na narty.

- To właśnie zimą okaże się, czy na pograniczu właściciele kantoru będą mieli z czego dalej żyć - słyszymy w Euroca.

bEKePYQD
Zobacz także: Nie wyrzucaj książeczki mieszkaniowej. Możesz za nią dostać grube pieniądze

Obecnie kantor żyje przede wszystkim z Czechów, którzy jeżdżą na zakupy do Biedronki w Lubawce. - Wolą wymieniać, niż płacić swoimi kartami, bo to się im bardziej opłaca. Jest jednak pewien problem, bo oni wymieniają małe kwoty. O! Właśnie idzie jakiś Czech, pewnie wymieni jakieś 300 koron, czyli około 50 zł - rzuca właściciel punktu, przepraszając za to, że musi przerwać rozmowę.

W oczekiwaniu na turystów

Przygraniczne kantory są jednak i tak w stosunkowo dobrej sytuacji. Znacznie gorzej jest w miastach i kurortach, które przyciągały dotychczas tłumy zagranicznych turystów, a które nie leżą przy granicy. - Jedziemy na oparach - przyznaje właściciel jednego z kantorów przy ulicy Karmelickiej w Krakowie. Główny powód to brak turystów, zwłaszcza z Azji czy ze Stanów Zjednoczonych.

bEKePYQJ

- Teraz widać może trochę Anglików, ale to nie wystarczy - mówią w kantorze. Podobne głosy słychać zresztą z innych miast, na przykład z Gdańska czy Wrocławia.

Branża zadaje sobie teraz jedno pytanie: czy turyści wrócą w końcówce roku. Jeśli tak, to nadzieja jest. Jeśli nie, kantory mogą być zamykane jeden po drugim.

Technologia zabiera klientów

Bo Polacy wymieniają coraz mniej pieniędzy. Już od dłuższego czasu gotówka jest w odwrocie. Od niedawna coraz rzadziej chodzi się też do kantoru przed podróżami zagranicznymi. Jak tłumaczą właściciele, wiąże się to przede wszystkim z rosnącą popularnością aplikacji i kont wielowalutowych. Często posiadając jedną kartę, można płacić w wielu walutach bez opłat czy prowizji.

bEKePYQK

Koronawirus pogłębił ten trend - epidemiolodzy i politycy wzywali do płatności bezgotówkowych. Również w czasie podróży zagranicznych. Właściciele kantorów opowiadają, że coraz mniej w nich widać młodych ludzi, którzy po prostu przestawili się na karty walutowe i aplikacje.

Jak słyszymy w kantorze w Lubawce, trend odwrotu od wymiany gotówki widać od wielu lat. - Ja mam biznes od 2014 roku, więc na największe pieniądze się nie załapałem. Ale kiedyś to naprawdę był złoty biznes, ludzie dorobili się fortun - opowiada przedsiębiorca.

bEKePYQL

Kantorom udało się jakoś przetrwać najtrudniejszy czas zamknięcia granic. Jak mówią ich właściciele, bardzo pomogła tu Tarcza Finansowa PFR.

Ze środków pomocowych do kantorów trafiło ponad 150 mln zł. Jak się jednak szybko okazało, nie wszyscy powinni dostać wysokie subwencje. Aż 117 kantorów zawyżyło bowiem swoje subwencje - i Polski Fundusz Rozwoju zażądał od nich zwrócenia pieniędzy.

- Tarcze pomogły, ale teraz jesteśmy znów zdani na siebie. A właściwie to na Niemców i Anglików. I na to, czy wrócą do nas w przyszłym roku - opowiada nam właściciel kantoru z Trójmiasta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKePYRe
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(347)
koko
rok temu
Jada na oparach bo banki płacą lepiej,internetowe kantory tez placą więcej i nie mają kosztow typu lokal,do konca nastepnego roku kantory uliczne xmienią się w piccernie.
miś
rok temu
biedaki,ha,ha,ha,wstydu nie mają,chamy.
chomikos
rok temu
Mam radę dla właścicieli kantorów. Weźcie kredyt, zmieńcie pracę...
bEKePYRf
Eurak
rok temu
Niezły dowcip, jadą na oparach. Chyba na oparach euro i dolarów. Trzeba przecież, gdzieś wymienić te drukowane pięćsetki. Dla niekumatych - przelew bankowy jest widoczny dla każdego, gotówka już nie.
wkurzony
rok temu
Ludzie ! Czym Wy się martwicie ?! Grupką cwaniaków z łańcuchami na szyi ?! Wiecie jakie jest ich CV ? Komu oni są potrzebni w dobie internetowych kantorów ? Dostali ze friko pieniądze z tarczy i jeszcze narzekają ????
...
Następna strona