Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Kantory jadą na oparach. "Przed nami kluczowe miesiące"

347
Podziel się

Załamanie w turystyce, obawy przed płaceniem gotówką, nowoczesne aplikacje wymiany walut - wszystko to sprawia, że właściciele kantorów nie mają ostatnio łatwego życia. Jak przyznają, przetrwać pozwoliły im "tarcze antykryzysowe". Ale drugiej fazy pandemii mogą nie wytrzymać.

Kantory jadą na oparach. "Przed nami kluczowe miesiące"
Kłopoty właścicieli kantorów zaczęły się na długo przed pandemią koronawirusa (Flickr, Fox Wu, (CC BY 2.0))
bDfhWBTp

- Przez trzy miesiące chodziłem do kantoru tylko myszy przeganiać - śmieje się właściciel punktu Euroca w Lubawce na pograniczu polsko-czeskim.

Gdy granice po lockdownie zostały otwarte, ruch wrócił, ale znacznie mniejszy niż rok temu o tej samej porze. Teraz właściciel kantoru z niepokojem patrzy na zimę. Bo to dla niego tradycyjny okres żniw. Wtedy najczęściej walutę wymieniają polscy turyści, jadący do Czech na narty.

- To właśnie zimą okaże się, czy na pograniczu właściciele kantoru będą mieli z czego dalej żyć - słyszymy w Euroca.

bDfhWBTr

Nie wyrzucaj książeczki mieszkaniowej. Możesz za nią dostać grube pieniądze

Obecnie kantor żyje przede wszystkim z Czechów, którzy jeżdżą na zakupy do Biedronki w Lubawce. - Wolą wymieniać, niż płacić swoimi kartami, bo to się im bardziej opłaca. Jest jednak pewien problem, bo oni wymieniają małe kwoty. O! Właśnie idzie jakiś Czech, pewnie wymieni jakieś 300 koron, czyli około 50 zł - rzuca właściciel punktu, przepraszając za to, że musi przerwać rozmowę.

W oczekiwaniu na turystów

Przygraniczne kantory są jednak i tak w stosunkowo dobrej sytuacji. Znacznie gorzej jest w miastach i kurortach, które przyciągały dotychczas tłumy zagranicznych turystów, a które nie leżą przy granicy. - Jedziemy na oparach - przyznaje właściciel jednego z kantorów przy ulicy Karmelickiej w Krakowie. Główny powód to brak turystów, zwłaszcza z Azji czy ze Stanów Zjednoczonych.

- Teraz widać może trochę Anglików, ale to nie wystarczy - mówią w kantorze. Podobne głosy słychać zresztą z innych miast, na przykład z Gdańska czy Wrocławia.

bDfhWBTx

Branża zadaje sobie teraz jedno pytanie: czy turyści wrócą w końcówce roku. Jeśli tak, to nadzieja jest. Jeśli nie, kantory mogą być zamykane jeden po drugim.

Technologia zabiera klientów

Bo Polacy wymieniają coraz mniej pieniędzy. Już od dłuższego czasu gotówka jest w odwrocie. Od niedawna coraz rzadziej chodzi się też do kantoru przed podróżami zagranicznymi. Jak tłumaczą właściciele, wiąże się to przede wszystkim z rosnącą popularnością aplikacji i kont wielowalutowych. Często posiadając jedną kartę, można płacić w wielu walutach bez opłat czy prowizji.

Koronawirus pogłębił ten trend - epidemiolodzy i politycy wzywali do płatności bezgotówkowych. Również w czasie podróży zagranicznych. Właściciele kantorów opowiadają, że coraz mniej w nich widać młodych ludzi, którzy po prostu przestawili się na karty walutowe i aplikacje.

bDfhWBTy

Jak słyszymy w kantorze w Lubawce, trend odwrotu od wymiany gotówki widać od wielu lat. - Ja mam biznes od 2014 roku, więc na największe pieniądze się nie załapałem. Ale kiedyś to naprawdę był złoty biznes, ludzie dorobili się fortun - opowiada przedsiębiorca.

Kantorom udało się jakoś przetrwać najtrudniejszy czas zamknięcia granic. Jak mówią ich właściciele, bardzo pomogła tu Tarcza Finansowa PFR.

Ze środków pomocowych do kantorów trafiło ponad 150 mln zł. Jak się jednak szybko okazało, nie wszyscy powinni dostać wysokie subwencje. Aż 117 kantorów zawyżyło bowiem swoje subwencje - i Polski Fundusz Rozwoju zażądał od nich zwrócenia pieniędzy.

bDfhWBTz

- Tarcze pomogły, ale teraz jesteśmy znów zdani na siebie. A właściwie to na Niemców i Anglików. I na to, czy wrócą do nas w przyszłym roku - opowiada nam właściciel kantoru z Trójmiasta.

bDfhWBTS
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(347)
Pln
4 tyg. temu
Ja bym im dopłacił z 10 tys miesięcznie żeby nie upadli a dobrze się mieli. Albo czas zrozumieć ze świat sie zmienia i to co dawało 3 lata temu już nie daje. Wiec trzeba pomyśleć o czymś innym
On83
4 tyg. temu
Na oparach to dopiero pojadą cinkciarze jak EBC wprowadzi cyfrowe EURO a FED cyfrowego Dolara
DS
4 tyg. temu
Nie może babcia płacić podatkow żeby dopłacić do kantoru i vive versa. To nieefektywne, babcia niech wydaje na swoje. Ale to wszystko wina szaleństwa światowego i realizacji planu Kononowicza: NIE BĘDZIE NICZEGO.
bDfhWBTT
Zetor
4 tyg. temu
W Łodzi cały przemysł włókienniczy i odzieżowy upadł. Nikt nami nie przejmował się. Kolej na innych.
ilo
4 tyg. temu
Ciekawe, bo potrzebowałem 500 dolarów i w czterech kantorach nie było. Wszystko wybrane przez Ukraińców. Ruch jak w ulu.
Najnowsze komentarze (347)
koko
3 tyg. temu
Jada na oparach bo banki płacą lepiej,internetowe kantory tez placą więcej i nie mają kosztow typu lokal,do konca nastepnego roku kantory uliczne xmienią się w piccernie.
miś
3 tyg. temu
biedaki,ha,ha,ha,wstydu nie mają,chamy.
chomikos
3 tyg. temu
Mam radę dla właścicieli kantorów. Weźcie kredyt, zmieńcie pracę...
Eurak
3 tyg. temu
Niezły dowcip, jadą na oparach. Chyba na oparach euro i dolarów. Trzeba przecież, gdzieś wymienić te drukowane pięćsetki. Dla niekumatych - przelew bankowy jest widoczny dla każdego, gotówka już nie.
wkurzony
3 tyg. temu
Ludzie ! Czym Wy się martwicie ?! Grupką cwaniaków z łańcuchami na szyi ?! Wiecie jakie jest ich CV ? Komu oni są potrzebni w dobie internetowych kantorów ? Dostali ze friko pieniądze z tarczy i jeszcze narzekają ????
Tomek
3 tyg. temu
pelno ludzi wraca z pracy zagranicy i sprzedaje walute sam w sobote sprzedalem 4.700 koła € turystyka? to ty pkp margines ich obrotów
xyxyyx
3 tyg. temu
kiedy przyjmiemy euro ? mam dosyć tego ciagłego wymieniania waluty.
chris
3 tyg. temu
Zarobili tyle ,że ci się cienki pisarzyno nawet ta suma nie śniła, teraz emeryturka
bDfhWBTL
to ja
3 tyg. temu
to niech sprzedają euro po 4,2 a nie po 4,5 , tylko frajer to kupi
Václav
3 tyg. temu
Czechy i Polska niechaj przyjmą euro i będzie po kłopocie.
zxcv
3 tyg. temu
nie wiem dłaczego autor tak się nad nimi rozczula - sponsorzy??????
Basia
3 tyg. temu
Stacjonarny kantor w Szczecinie. EURO skup/ sprzedaż 4,4300 -4,5500. Cena w kantorze PKO BP 4,5011 Kupuję EUR 4,5400.
Ula
3 tyg. temu
Teraz każdy Bank posiada w swojej ofercie darmowe konta walutowe i kantor o korzystniejszych kursach niż w stacjonarnych punktach. Kartą też można płacić bez ponoszenia kosztów przewalutowania i to tą która została nam wydana jako debetowa do konta złotówkowego - wystarczy ją dodatkowo podpiąć do walutowego a ta sama wybierze z jakiego konta pobrać środki. Jak płacimy w euro a na koncie w euro są wystarczające środki to pobierze z konta w euro a jak nie ma środków to pobierze ze złotówkowego. Rynek sam wymusił takie zmiany, że kto oferuje tańszy ten sam produkt to będzie miał klientów. Dodatkowo dochodzi wygoda.
uki
3 tyg. temu
te w pipidówkach albo te w dużych miastach gdzie w promieniu 500 metrów 7 kantorów
...
Następna strona