Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Wytyczne dla szkół podstawowych. Tak ma wyglądać powrót do zajęć w dobie koronawirusa

14
Podziel się

Jeden uczeń w ławce, własne przybory szkolne i wietrzenie sal przynajmniej raz na godzinę. To tylko niektóre wytyczne, które dla szkół przygotował Główny Inspektorat Sanitarny w porozumieniu z resortami zdrowia i edukacji.

Jakie zalecenia dla szkół podstawowych? GIS w porozumieniu z resortem zdrowia i edukacji wydał szczegółowe rekomendacje dla placówek oświatowych
Jakie zalecenia dla szkół podstawowych? GIS w porozumieniu z resortem zdrowia i edukacji wydał szczegółowe rekomendacje dla placówek oświatowych (PAP)
bErNNCHV

Od 25 maja do szkół wracają zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla dzieci z klas I-III. W związku z tym GIS przygotował rekomendacje dla szkół, do których należy się stosować, gdy dzieci wrócą już do ławek.

Jedna z głównych zasad to ten sam nauczyciel - ta sama grupa - ta sama sala. Wszystko po to, by z jedną grupą dzieci nie spotykali się różni nauczyciele i nie zwiększali ryzyka zakażenia. Jednocześnie w zajęciach może brać udział 12 uczniów, przy czym w wyjątkowych sytuacjach ta liczba może wzrosnąć do 14.

Na jednego ucznia powinny przypadać przynajmniej 4 metry kwadratowe powierzchni sali.

bErNNCHX
Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus">Koronawirus</a> w Polsce. Wracają przedszkola i żłobki. Niedługo otwarcie szkół. Lekarz przestrzega

Zalecenia dla szkół i nauczycieli

Uczniowie muszą siedzieć w pojedynczych ławkach w odległości przynajmniej 1,5 metra od siebie. Nie mogą też wymieniać się przyborami szkolnymi. Żadnego pożyczania długopisu, ołówka czy kartki z zeszytu.

Co ważne, uczniowie nie mogą przychodzić do szkoły, jeśli w ich domu jest osoba chora lub przebywająca w kwarantannie.

bErNNCId

Zaleceń jest znacznie więcej. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich:

 • W sali gimnastycznej mogą przebywać dwie grupy uczniów. Po każdych zajęciach używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte lub zdezynfekowane.
 • Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
 • Nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.
 • Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
 • Na boisku mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.
 • Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
 • Należy zapewnić taką organizację pracy i koordynację, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów (np. różne godziny przyjmowania grup do placówki, różne godziny przerw lub zajęć na boisku).
 • Nie należy organizować żadnych wyjść poza teren szkoły (np. spacer do parku).
 • Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
 • Jeżeli jest taka możliwość, w szatni należy wykorzystywać co drugi boks.
 • Należy unikać organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu,
 • Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej. Godziny pracy świetlicy wynikają z informacji zebranych od rodziców.
 • Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej z zachowaniem zasady 4 m2 na osobę. W razie potrzeby mogą zostać wykorzystane inne sale dydaktyczne.
 • Nauczyciele i inni pracownicy szkoły powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m.
 • Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
 • Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający uczniów do/ze szkoły mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 2 m.
 • Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej szkoły lub wyznaczonego obszaru z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem lub w odstępie 2 m od kolejnego rodzica z dzieckiem, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
 • Do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
 • Uczniowie do szkoły są przyprowadzani/odbierani przez osoby zdrowe.
 • Należy zapewnić sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami ucznia.
 • Rekomenduje się zakup termometru, najlepiej bezdotykowego (co najmniej 1 termometr dla szkoły) i dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów niż termometr bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu.
 • Należy uzyskać zgodę rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała ucznia jeżeli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
 • Jeżeli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem min. 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania ucznia ze szkoły.

Higiena i stołówki szkolne - zalecenia

Jeśli chodzi o higienę, to służby zalecają każdorazową dezynfekcję rąk przy wejściu do szkoły. Władze placówki powinny zapewnić odpowiedni płyn dezynfekujący, a dzieci już podczas zajęć regularnie myć ręce wodą i mydłem.

Szkoła musi również zwrócić uwagę na prace porządkowe i odpowiednio częste sprzątanie sal, łazienek oraz korytarzy. Dodatkowo w łazienkach powinny pojawić się instrukcje prawidłowego mycia rąk. GIS zaleca również, by stosować się do instrukcji na opakowaniach środków dezynfekujących. Wszystko po to, by dzieci nie musiały wdychać oparów szkodliwych substancji.

bErNNCIe

Co ze stołówkami? Te mogą działać, ale najlepiej w trybie zmianowym. Tak, by nie wszystkie dzieci jadły obiad w tym samym czasie, ale były podzielone na grupy. Po każdej grupie konieczne jest dokładne sprzątanie stołówki, wyparzanie sztućców i naczyń. W przypadku cateringu należy stosować jednorazowe sztućce i naczynia.

Więcej szczegółów na temat najnowszych zaleceń dla szkół podstawowych można znaleźć na stronach rządowych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bErNNCIf

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErNNCIy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
wniosek
7 miesięcy temu
Biden wygral = w maskach do końca życia.
Tata
11 miesięcy temu
te wytyczne to jedna wielka sciema....poprostu niemozliwe do realizacji !!!
babcia
11 miesięcy temu
nie zgadzam się żeby moje wnuczki nosiły maseczki w szkole, bo będą niedotlenione i stracą odporność, co pół godz. powinny być zmieniane, skoro jest takie zalecenie to obowiązkiem MENu jest zabezpieczenie maseczek dla wszystkich dzieci, plandemia to ściema, przez pół roku zmarło 296 osób na covid kiedy codziennie umiera ponad 1 tys. osób
bErNNCIz
Zbyszek
rok temu
Co z dowozem dzieci szkół?
???
rok temu
A kiedy nauczyciel może wyjść do toalety? Bo skoro jeden nauczyciel na grupę uczniów i pilnuje cały czas,w czasie zajęć i podczas przerwy...