Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie kolejny zgrzyt w koalicji?

0
Podziel się:

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba już wie jak zagłosuje jego partia w sprawie kontrowersyjnej ustawy.

Będzie kolejny zgrzyt w koalicji?
(East News)

Sejm zdecyduje dziś o rządowym projekcie dotyczącym uboju rytualnego. W tej sprawie PO jest podzielona, choć w klubie ma obowiązywać dyscyplina. Za dopuszczeniem tej metody zabijania zwierząt są PSL i Solidarna Polska, przeciwne - PiS, SLD i Ruch Palikota.

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba przekonuje, że przepisy proponowane przez rząd maksymalnie ograniczają cierpienie zwierząt:

- _ Po pierwsze eliminujemy klatki obrotowe, które powodują zbędny stres u zwierząt, a ponadto każdy ubój gminy wyznaniowe zgłoszą do lekarza powiatowego weterynarii i będzie potrzebne pozwolenie. Będzie także ten ubój cały czas pod kontrolą lekarza urzędowego weterynarii _ - podkreśla Kalemba.

Minister rolnictwa ma nadzieję, że projekt znajdzie większość, bo przepisy są korzystne dla mniejszości religijnych, a także pod względem gospodarczym:

- _ Uważam, że biorąc poszanowanie dla wielowiekowych tradycji i praw dla gmin wyznaniowych i jednocześnie biorąc pod uwagę miejsca pracy, czyli aspekty społeczne oraz dochody rolników i wysoką pozycję sektora rolno-spożywczego w naszej gospodarce, to jest duża szansa na uchwalenie tej korzystnej dla Polski i konsumentów ustawy _ - dodaje.

Projekt o uboju rytualnym będzie głosowany jutro. Projekt został przyjęty przez rząd 23 kwietnia i 10 maja trafił do Sejmu. Wprowadza zakaz stosowania tak zwanej klatki obrotowej i w ten sposób ma zdaniem autorów nowelizacji zmniejszyć ból, niepokój i cierpienie zwierząt.

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, od początku tego roku w Polsce obowiązuje zakaz uboju rytualnego.

Czytaj więcej w Money.pl
Branża mięsna protestuje. Dlaczego? Ok. 200 rolników reprezentujących branżę mięsną manifestowało przed Sejmem oraz Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, domagając się od polityków poparcia w piątkowym głosowaniu przywrócenia uboju rytualnego.
Rząd zgodził się na ubój rytualny, ale... Od 1 stycznia obowiązuje rozporządzenia UE, które dopuszcza odstępstwo od konieczności ogłuszania zwierząt w uboju rytualnym odbywającym się w rzeźni.
Zakaz uboju rytualnego przyniesie straty? Jeśli nie będzie można wykonywać uboju rytualnego, rolnictwo poniesie straty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)