Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Chcemy moralnego zwycięstwa nad Rosją"

0
Podziel się:

W śledztwie katyńskim nie chodzi o odszkodowania finansowe - uważa prof. Tomasz Nałęcz.

"Chcemy moralnego zwycięstwa nad Rosją"

_ - Wyrok Trybunału w sprawie skargi części rodzin katyńskich na Rosję będzie miał znaczenie symboliczne _ - uważa profesor Tomasz Nałęcz. Dziś Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu oceni, czy po 1998 roku rosyjskie władze przeprowadziły rzetelne śledztwo katyńskie.

Doradca prezydenta do spraw historycznych uważa, że pozytywny dla Polski wyrok będzie moralnym zwycięstwem krewnych pomordowanych w 1940 roku przez NKWD. Zdaniem profesora Nałęcza da też możliwość do kontynuowania procesu pełnego wyjaśnienia i poznania faktów tej zbrodni.

- _ Jeśli okazałoby się, że w sprawie katyńskiej zawiodły procedury rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości, to otwiera się pole i do kolejnego postępowania i do dostępu do materiałów tego śledztwa. Myślę, że zdecydowana większość ludzi w Polsce nie myśli o odszkodowaniach w sensie finansowym. W tej sprawie chodzi bardziej o jakieś zadośćuczynieniu w sensie moralnym i etycznym _ - uważa prof. Nałęcz.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/164/m94116.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zbrodnia;katynska;trybunal;w;strasburgu;oglosi;wyrok,92,0,1399388.html) *Zbrodnia Katyńska. Trybunał w Strasburgu ogłosi wyrok * Na rozprawie władze Rosji podtrzymały swoje wcześniejsze stanowisko, że Trybunał nie ma uprawnień, by zajmować się tą skargą. Zdaniem profesora Nałęcza pozytywny dla Polski wyrok nie powinien negatywnie wpłynąć na nasze stosunki z Rosją.

- _ Jeśli ten wyrok będzie zgodny z oczekiwaniami polskich rodzin katyńskich, to może to wpłynąć tylko na poprawę wzajemnego klimatu w tej sprawie. Bo ci którzy twierdzą, że to jest jakieś polskie zacietrzewienie, jaka akcja umotywowana politycznie, przekonają się, że to nieprawda, że przed Trybunałem, którego autorytet uznają zarówno Polacy jak i Rosjanie rozstrzygnięcie jest właśnie takie - _mówi doradca prezydenta.

Kilkunastu krewnych ofiar zbrodni katyńskiej, zarzuciło władzom Rosji, że nierzetelnie przeprowadziły śledztwo katyńskie z lat 1990-2004. Rosyjscy śledczy uznali, że zbrodnia katyńska była zwykłym przestępstwem służbowym, a nie zbrodnią prawa międzynarodowego i śledztwo umorzyli nie podając uzasadnienia.
Rozprawa w tej sprawie odbyła się 13 lutego i przeprowadziła ją Wielka Izba Trybunału, czyli 17 sędziów, którzy orzekają tylko w najważniejszych dla europejskiego porządku prawnego sprawach. Wyrok zapadł 5 września, a jego ogłoszenie nastąpi dziś o godzinie 11.00.

Czytaj więcej w Money.pl
Zbrodnia Katyńska. Trybunał w Strasburgu ogłosi wyrok Na rozprawie władze Rosji podtrzymały swoje wcześniejsze stanowisko, że Trybunał nie ma uprawnień, by zajmować się tą skargą.
Upamiętniono ofiary Katynia. "To wspólna historia europejskich narodów" Przedstawiciele władz węgierskich i polskich uczcili dzisiaj - w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - w Budapeszcie pamięć ofiar.
Hitlerowski zbrodniarz skazany po latach Do masowych egzekucji doszło na Kefalinii na Morzu Jońskim we wrześniu 1943 roku. Mieszkający w Niemczech Stork skazany został zaocznie, a wcześniej deklarował brak zainteresowania swym włoskim procesem.
KOMENTARZE
(0)