Notowania

Działkowcy to relikt PRL, ale trzeba im pomóc

Stefan Niesiołowski, poseł PO komentuje wyrok w sprawie ogródków.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Money.pl: Trybunał Konstytucyjny _ zmiażdżył _ ustawę o działkowcach. To dobrze? *

*Stefan Niesiołowski, poseł PO: *Trudno powiedzieć czy dobrze, ale na pewno lepiej, niż jakby Trybunał zdecydował odwrotnie. To jest relikt PRL, to są wielkie tereny wyłączone z praw właścicielskich, poddane władzy monopolistycznej organizacji.

Mając działkę trzeba należeć do Polskiego Związku Działkowców, prenumerować ich biuletyn, jak za PRL. Poza tym to niesłychanie agresywny związek, krótko mówiąc to jest peerelowska struktura, która powinna przestać istnieć.

*Trybunał dał 18 miesięcy praktycznie na stworzenie ustawy od zera. *

To nie będzie takie proste. SLD będzie miał swoje pomysły, bo oni będą teraz na tej decyzji Trybunału żerować.

Sojusz zapowiedział, że jest gotowy na kompromis.

Tak, oni zawszę są gotowi na kompromis, jeśli jest po ich myśli. Do tego PiS jak zwykle będzie chciał zaszkodzić rządowi i Platformie Obywatelskiej, więc będzie popierał wszystko co nam może zaszkodzić.

Trzeba jednak się z tym rozprawić, to relikty PRL, jakieś budy, rudery w centrum miasta, do tego wbrew prawu własności, czasami wbrew interesowi samorządu.

Jeżeli przez 18 miesięcy nie uda się stworzyć nowej ustawy, to wiele tych terenów wróci do dawnych właścicieli, czyli w wielu przypadkach do miasta. Może to jest bardziej po myśli PO?

Jak wróci do miasta to dobrze. Być może byłoby to najlepsze rozwiązanie.

Ale co Pan powie tym ludziom, dla których ta działka to całe życie, przecież oni mają _ w nosie _ jakieś związki? Mają działkę i chcą na niej odpoczywać.

Nie można ich zostawić, przecież cała ta sytuacja to jest realny problem. Działkowcy to w większości biedni ludzie, którzy nie są winny temu, że prezes Związku Działkowców, Eugeniusz Kondracki buduje swoje prywatne imperium.

Trzeba znaleźć kompromis pomiędzy interesem miasta, samorządu, a interesem tych ludzi. Dla wielu z nich ta działka to jest cały świat. Sam znam wielu, dla których kwiaty czy warzywa, które tam uprawiają są bardzo ważne. Trzeba im wyjść naprzeciw.

*Związek działkowców od razu w komentarzu do tej decyzji Trybunału powiedział, że _ lobby deweloperskie już zaczyna działać _. *

Jaki związek? Mówmy wprost to pan Kondracki, prezes tego związku i jego ludzie straszą deweloperami, bo dużo lepiej jest straszyć niż przejmować się rozwojem miasta. Oni wolą utrzymywać te rudery i budy.

Decyzja Trybunału pokazała też, że z Sejmu wychodzi słabe prawo, skoro od 2005 roku ciągle były problemy z ustawą dotyczącą działkowców.

Tak, ale to nie PO była w większości, która za tamtą ustawą głosowała. Związek działkowców to klienci lewicy i to oni ponoszą odpowiedzialność za tak złą ustawę.

Podkreślam jednak cały czas, że nie każdy działkowiec to klient lewicy, ale w dużym stopniu cały tez związek ma charakter reliktu peerelowskiego.

Teraz jest szansa, że nowa ustawa nie będzie zawierała błędów?

Będziemy się starać. Po to nas ludzie wybrali, żebyśmy uchwalali dobre prawo. Myślę, że się uda.

Wszystkie partie tak mówią, więc może będzie polityczna zgoda w tym temacie.

Wątpię, jak mówiłem, PiS na pewno będzie nam szkodził, podobnie SLD, bo działkowcy to w większości ich elektorat. Ale musimy się starać doprowadzić tę sprawę do finału.

Czytaj więcej w Money.pl
"Sędziowie nas skrzywdzili, to Białoruś". Działkowcy protestują - _ Sędziowie pozbawili nas podstawowych praw _ - skarżą się działkowicze. Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności ustawy o ogródkach.
Politycy wykonają dużą pracę. Zmusił ich wyrok Sojusz Lewicy Demokratycznej rozpoczął już prace nad nową ustawą regulującą funkcjonowanie rodzinnych ogrodów działkowych. SP domaga się sejmowej podkomisji.
Działkowcy się bronią. Chodzi o milion rodzin Zgodnie z przepisami ustawy wszystkie ogrody działkowe w Polsce oraz ich użytkownicy muszą należeć do PZD.
Tagi: ogródki działkowe, działkowcy, wiadomości, wywiad
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz