Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gowin przyznaje się do błędu

0
Podziel się:

Minister sprawiedliwości podsumowuje rok i zdradza plany. Szykuje zmiany dla biznesu.

Gowin przyznaje się do błędu
bEUtBCNx

Do największych sukcesów minister sprawiedliwości zalicza awans Polski w rankingu Doing Business przygotowywanym przez Bank Światowy. Zajęliśmy w nim 55 pozycję.

To awans w porównaniu do roku poprzedniego o 7 miejsc. Największe postępy odnotowaliśmy w rejestrowaniu własności i przepisach podatkowych a także upadłościowych. Dużą rolę odegrała także instytucja e-sądu, dzięki któremu łatwiej wyegzekwować pieniądze np. za niezapłacone rachunki - przekonuje minister Jarosław Gowin.

- _ Myślę, że Bank Światowy docenił pewną determinacje Ministerstwa Sprawiedliwości, żeby przeprowadzać reformy nawet wbrew przeszkodom politycznym, wbrew czasami negatywnemu nastawieniu środowiska sędziowskiego. Ten rok był też takim rokiem nabierania rozpędu do skoku, który mam nadzieje dokona się w roku 2013 _- mówi Gowin.

bEUtBCNz

Minister ma na myśli zmiany dotyczące kodeksu postępowania karnego, cywilnego, ustawy o prokuraturze a także kolejne transze ustawy deregulacyjnej . Minister pytany o największa porażkę odpowiada, że szybciej mógł się zdecydować na niektóre zmiany personalne w ministerstwie. Szczególnie dotyczą one sędziów.

- _ Tutaj była zbyt duża grupa sędziów, którzy pracowali w ministerstwie od bardzo dawna. W związku z tym trochę sprawdzili kontakt z praktyką, z tym, co się dzieje na co dzień w sądach. Dzisiaj ster spoczywa w rękach ludzi znacznie młodszych, przede wszystkich takich, których wyrwałem do pracy w ministerstwie nieomal z sali, gdzie wydawali wyroki _ - mówi Jarosław Gowin.

Minister w nowym roku chce też kontynuować prace dotyczące otoczenia biznesowego. Przełomowy ma być projekt dotyczący prawa upadłościowego a także ten dotyczący spółki bezkapitałowej aby pomóc młodym przedsiębiorcom w założeniu własnej firmy. - _ Tak, żeby posiadanie pieniędzy na starcie nie było warunkiem możliwości założenia firmy. Dla ludzi młodych jest to często bariera do niepokonania - _ twierdzi minister Gowin.

Od pierwszego stycznia zaczęło obowiązywać rozporządzenie dotyczące reorganizacji 78 sądów rejonowych. Ma ono usprawnić prace sądów. Minister zapewnia i uspokaja, że obywateli te zmiany w ogóle nie dotkną. Placówki będą funkcjonować na dotychczasowych zasadach tyle, że opustoszeją pokoje prezesów bo mniejszy sąd będzie podlegał większemu a przez to sędziowie zostaną równomiernie obciążeni pracą.

bEUtBCNF
Czytaj więcej w Money.pl
Gowin: "Ta decyzja jest nieodwracalna" Minister sprawiedliwości zapewnił dziś, że planowana przez niego rewolucja rozpocznie się dokładnie 1 stycznia.
Spektakularna porażka rządu. Przez Gowina Posłowie zagłosowali nad informacją rządu na temat planów likwidacji części sądów rejonowych. Wynik oznacza rozłam w koalicji?
Sprzeciwiają się "gowinizacji prawa". Co dalej? _ Wstyd, panie ministrze. Ile razy jeszcze izba będzie musiała ratować wymiar sprawiedliwości przed pańską pozytywną szajbą? _
bEUtBCOa
KOMENTARZE
(0)