Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kaczyński chce zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji

Kaczyński chce zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji

Według prezesa PiS zakazana powinna być tzw. aborcja eugeniczna - gdy występuje duże prawdopodobieństwo upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby.

Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży aborcja jest legalna w trzech przypadkach: gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety, jest wynikiem czynu zabronionego (np. gwałtu) lub gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony.

- Względy eugeniczne, które są w tej chwili jedną z podstaw do legalnej aborcji powinny być wycofane - ocenił wczoraj Kaczyński, który spotkał się z młodymi ludźmi - przedstawicielami Bractwa Małych Stópek, którzy byli współorganizatorami tegorocznego Marszu dla Życia w Szczecinie.

Po spotkaniu z przedstawicielami organizacji broniącej życia od poczęcia Kaczyński ocenił, że pokolenie Jana Pawła II, czyli - jak powiedział - młodych ludzi żyjących wartościami, jest nadzieją Europy.

Kaczyński zaznaczył, że marsz w obronie życia, który z roku na rok przyciąga coraz więcej osób, jest czymś niezwykłym. - To wielka demonstracja części młodego pokolenia, będącego nadzieją dla Europy, którą można określić rzeczywiście, jako "pokolenie Jana Pawła II". To pokolenie realnie żyje wartościami, które głosił papież i są istotą chrześcijaństwa - powiedział szef PiS.

- Mamy do czynienia ze zjawiskiem społecznym w dużym wymiarze, które, mam nadzieję, będzie się rozszerzało i zmieniało Polskę. Ten fatalny w sferze obyczajowej nastrój, który u nas często panuje, jest propagowany, jest jakoś wspierany przez obecną władzę. Jego trwanie będzie nas niszczyło jako naród i - mówię to jako katolik - będzie nam odbierało szansę, która jest w życiu najważniejsza, szansę na zbawienie - dodał.

Na późniejszej konferencji prasowej w Łodzi Kaczyński pytany był o swoje stwierdzenie z wywiadu prasowego, w którym określił postawę premiera Donalda Tuska jako antychrześcijańską.

- Jego deklaracja akceptacji związków homoseksualnych jako związków afirmowanych przez państwo jest postawą antychrześcijańską, w najczystszym tego słowa znaczeniu - ocenił Kaczyński. Dodał, że Kościół katolicki w swojej nauce tego typu sytuacji w żadnym wypadku nie akceptuje. Co nie oznacza wzywania do nietolerancji czy represjonowania ludzi, którzy mają tą przypadłość - dodał prezes PiS. Podkreślił, że jest różnica między tolerancją a afirmacją, a tutaj mamy do czynienia z postawą afirmatywną.

- Pan Tusk ma to do siebie, że jego stosunek do Kościoła się nieustannie zmienia i najwyraźniej ma charakter czysto taktyczny. Nie jest to stosunek kogoś, kto nawet jeśli nie jest wierzący, akceptuje Kościół, jako instytucję, która w polskich warunkach odgrywa ogromną rolę w odniesieniu do narodu, do naszej wspólnoty - uważa lider PiS. Jak powiedział, to się może komuś nie podobać, ale to jest fakt i premier Polski powinien to akceptować. A jeśli nie akceptuje i traktuje jako kwestię czysto taktyczną, to miałem prawo coś takiego powiedzieć - mówił.

Kaczyński powiedział też, że wszystkie zabiegi wokół Funduszu Kościelnego, wyraźnie uderzały w najbardziej doraźne interesy Kościoła, który jest przede wszystkim instytucją religijną, ale ma też w swojej działalności aspekty instytucjonalne, które są związane z rzeczywistością społeczną. Wyolbrzymianie problemu, bo w skali budżetu to są niewielkie sumy, to jest bardzo charakterystyczne - powiedział Kaczyński.

Czytaj więcej w Money.pl

 

pis, jarosław kaczyński, kościół, aborcja
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
jak wszystkich to wszystkich
178.37.242.* 2014-05-20 09:43
jak zakazano aborcji trynkiewicza to czemu nie niewinnych