Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Gratkiewicz
Jacek Gratkiewicz
|

KRUS to nie problem PSL, tylko PiS

0
Podziel się:

Poseł ludowców uważa, że jest potrzebna armia urzędników, by zniknęły nieprawidłowości.

KRUS to nie problem PSL, tylko PiS

Money.pl: Najwyższa Izba Kontroli w raporcie po kontroli KRUS nie zostawia suchej nitki na tej instytucji. To nie jest już wystarczający argument za likwidacją odrębnego systemu ubezpieczeniowego dla rolników?

Stanisław Żelichowski, poseł PSL : Różne są kontrole. Kontrola Komisji Europejskiej pokazała, że jest to instytucja, która jest dużo bardziej efektywna niż ZUS.

Efekty są, szczególnie dla tych ubezpieczonych w KRUS, bo różnica miedzy składkami jest na tyle znacząca, że dla wielu wygodnie jest zostać rolnikiem.

Rolnicy płacą bardzo małe składki, budżet dopłaca, ale rolnicy dostają bardzo małe emerytury. Dylemat jest taki, że jeśli chcemy KRUS likwidować i dawać rolnikom takie same przywileje jakie mają ubezpieczeni w ZUS, to do tego interesu trzeba dopłacić około 6 miliardów złotych.

Skąd te wyliczenia?

A to dlatego, że renty i emerytury z ZUS byłyby znacznie wyższe niż z KRUS. I jednocześnie trzeba byłoby wyrównać samorządom ubytki z tytuły podatku rolnego. Pytanie więc, czy my mamy te pieniądze? Jeśli tak, to proszę bardzo, możemy likwidować. Rolnicy z wielką chęcią przyjęliby emerytury takiej wysokości jak te z ZUS.

Problem w tym, że wielu ubezpieczonych w KRUS to nie są wcale rolnicy, co pokazała kontrola NIK. System ubezpieczeń KRUS nie wyłapuje osób, które udają rolników, po to by zyskać * ubezpieczenie *znacznie tańsze niż w ZUS-ie. To jest potwierdzenie argumentu, który wiele razy podkreślali przeciwnicy KRUS.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/172/190636.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/bez;tej;reformy;grozi;nam;katastrofa;finansowa,32,0,1224736.html) *Bez tej reformy grozi nam katastrofa finansowa * Minister pracy tłumaczy zasadność zmian, jakie weszły w życie z Nowym Rokiem.

Skoro są takie przypadki, to jest skandaliczne. Tylko proszę pamiętać, że KRUS w stosunku do obrotów zatrudnia bardzo mało urzędników. Tej liczby nawet nie ma co porównywać do zatrudnionych w ZUS. Koszt jednego pracownika w KRUS jest o wiele mniejszy niż jednego pracownika w ZUS. Jeżeli więc chcielibyśmy wszystkie takie patologiczne przypadki wychwycić, to KRUS musiałby zatrudnić całą armię urzędników i ta armia będzie jeździła i kontrolowała. Tylko że wtedy koszty wzrosną i do interesu trzeba będzie dopłacić.

Mała liczba urzędników nie powinna chyba być usprawiedliwieniem nieprawidłowości.

Oczywiście. To wcale KRUS-u nie usprawiedliwia, chociaż musi Pan przyznać, że liczba urzędników jest nieporównywalnie mniejsza niż w ZUS. Tam liczba urzędników na jednego ubezpieczonego jest niemała.

Co się stało, że sprawa zmian w KRUS jakoś przycichła w rządzie i w PSL?

To nie jest pytanie do mnie. Nie wiem na jakim etapie jest projekt zmian. Marek Sawicki kiedy był ministrem rolnictwa miał bardzo zaawansowany pomysł reformy KRUS.

Nie ma ministra Sawickiego, więc reforma trafiła do kosza?

Nie wiem. Zanim jego następca przeanalizuje ten pomysł to pewnie potrwa. Myślę, że stąd ten problem.

A może ludowcom jest na rękę, że o sprawie zrobiło się cicho?

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/5/40965.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/stanislaw;zelichowski;szczerze;o;psl;chetnie;przytulimy;wyborcow;pis,73,0,1231945.html) *Stanisław Żelichowski szczerze o PSL: Chętnie przytulimy wyborców PiS * Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego wyklucza jednak zbliżenie z Kościołem.

Proszę zauważyć, że to nie PSL jest ubezpieczony w KRUS, a rolnicy. Ci z kolei w zdecydowanej większości głosują na PiS, a nie na nas.

Rolnicy to jednak elektorat PSL.

I co z tego? Proszę zobaczyć jak wieś głosowała. Głównie wybierała PiS. Nie twierdzę oczywiście, że rolnicy to nie jest nasz elektorat. Jest, tylko nie można powiedzieć, że to co dzieje się w KRUS to sprawa PSL. Tak nie jest.

Skoro rolnicy głosują na PiS, to PSL nie ma się już czego obawiać i może spokojnie zająć się likwidacją KRUS. Politycznie szkody już nie poniesiecie. Tak?

Dobrze, tylko ja nie mam nic do powiedzenia na ten temat. Proszę zadzwonić do ministra rolnictwa i niech on mówi, co dalej z KRUS.

Czytaj więcej w Money.pl
NIK ujawnia skalę przekrętów ze emeryturami Z kontroli wynika, że urzędnicy tylko sporadycznie weryfikują, czy ubezpieczeni faktycznie prowadzą działalność rolniczą.
Wicepremier chce ją odwołać. Nie podała ręki Według jednego z czołowych polityków partii, skoro szef _ nie mógł się z nią dogadać, to ją wymienia _.
Znaleźli sposób jak wyłudzać emerytury Sprytni pośrednicy pomagają pracującym na czarno albo za granicą w załatwieniu emerytury w Polsce.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)