Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Obama tylko ładnie mówi. A prezydent i premier są bezradni

Obama tylko ładnie mówi. A prezydent i premier są bezradni

Mariusz Błaszczak z PiS twierdzi, że w wypowiedziach prezydenta Baracka Obamy zabrakło konkretów na temat wzmocnienia amerykańskiej obecności w Europie.

Szef Klubu Parlamentarnego PiS zauważył, że ani prezydent Bronisław Komorowski ani premier Donald Tusk nie byli w stanie dopiąć tego, żeby Stany Zjednoczone zdecydowały się na lokalizację swoich baz w Polsce.

- Prezydent Obama ładnie mówi o deklaracjach. Widzimy co się dzieje na świecie i pamiętajmy, że Putin nie napadnie na kraj, w którym stacjonują amerykańskie wojska, bo ma świadomość tego, że z nimi sobie nie poradzi. W innym wypadku, wszystko jest możliwe - mówił Błaszczak.

Mariusz Błaszczak krytycznie odniósł się do słów prezydenta Komorowskiego o zwiększeniu wydatków na obronność do 2 procent PKB. Powiedział, że od kiedy władzę przejęła koalicja PO-PSL pieniądze przeznaczone w polskim budżecie na modernizację armii nie są wykorzystywane.

- Szacuje się, że od 2008 do 2012 roku nie wykorzystano nawet 8 mld złotych. Deklaracja prezydenta Komorowskiego dotycząca zwiększenia wydatków na armię, ma znaczenie wyłącznie propagandowe - mówił Błaszczak.

Według Mariusza Błaszczaka, polskie władze są nieudolne i bezradne, bo nie potrafią załatwić obecności tarczy antyrakietowej w Polsce.

- Prezydent Komorowski i premier Tusk codziennie prężą muskuły. Twierdzą, że tacy silni jesteśmy i tak się z nami liczą w UE, w USA. Gdzie argumenty przemawiające za tą tezą? Okazuje się, że "król jest nagi". Wystarczy popatrzeć - mówił poseł.

Barack Obama zwrócił się też do państw europejskich o zwiększenie wydatków na obronność. Według prezydenta USA Europa polegała dotąd głównie na amerykańskim wkładzie w obronność ale w obliczu zagrożenia na wschodzie, inni członkowie NATO też powinni zwiększyć swój udział.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent USA obiecuje. Więcej żołnierzy USA i sprzętu w Europie
Barack Obama zadeklarował, że USA jest gotowe wspierać Ukrainę w kwestii bezpieczeństwa i reform. Złożył też obietnice dot. amerykańskiej obecności w Europie i eksportu energii.
Nie będzie spotkania Putina z Obamą
Według rzeczniczki spotkanie prezydentów w cztery oczy jest wykluczone, jednak Obama i Putin zetkną się zapewne podczas uroczystości w Normandii.
usa, pis, armia, tarcza antyrakietowa, obama, błaszczak
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
putto
159.205.23.* 2014-06-04 17:59
bo inaczej musiałby w jakimś kącie przycupnąć ukryty za grubymi nóżkami Hofmana, a tak poważnie mógł zaliczyć fotkę z Obamą za darmo bo za fotkę z Buszem w Kapitolu co to Busz nie miał czasu to Kaczyński zrezygnował z Offsetu by zaliczyć większy sukces, czyli fotkę z Buszem na korytarzu, niż spotkania z 10 Polonusami w klubie Polskim
Alik kot
89.70.202.* 2014-06-04 17:08
Cała nadzieja w Jarosławie :)
2014-06-04 16:30
Ja się cieszę że dożyłem nareszcie czasów gdzie radośnie i uroczyście obchodzi się jakieś zwycięstwo.Bo dotychczas tylko uroczyście obchodzono klęski i tragedie.A wyjce cmentarne marudzą i kwękają bo jak tu się cieszyc jak to nie klęska.Podobno Kaczyński schował się w szpitalu i Błaszczak bredzi bo nie ma wytycznych.
Zobacz więcej komentarzy (6)