Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Piechociński walczy o smakowe papierosy

Piechociński walczy o smakowe papierosy

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński chce namawiać pozostałych ministrów, by poparli zaskarżenie dyrektywy tytoniowej do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Jak twierdzi, sprawa skargi pojawi się na jednym z najbliższych stałych komitetów Rady Ministrów.

- Umiejętność pilnowania swoich interesów jest naszą narodową, obywatelską powinnością - powiedział Piechociński.

Szef resortu gospodarki spotkał się wcześniej z przedstawicielami branży tytoniowej, którzy są zaniepokojeni nowymi regulacjami europejskimi. Według MG podstawą do ich zaskarżenia może być fakt, że dyrektywa narusza zasadę pomocniczości i proporcjonalności, a także prawa podstawowe.

Przyjęta na początku 2014 r. nowelizacja dyrektywy tytoniowej w założeniu ma zniechęcać do sięgania po papierosy, szczególnie przez młodych. Jej przepisy są szczególnie niekorzystne dla naszych producentów, ponieważ Polska jest drugim co do wielkości producentem tytoniu w UE.

Piechociński powiedział, że kwestia skierowania skargi do ETS na dyrektywę rozpatrywana będzie na jednym z najbliższych posiedzeń Komitetu Stałego Rady Ministrów. - Jeśli Komitet zaakceptuje to rozwiązanie, w efekcie znajdzie się na posiedzeniu rządu i wtedy Rada Ministrów skorzysta lub nie z tej ścieżki - podkreślił.

Decyzja o wniesieniu skargi wymaga zgody całego rządu. Trwają konsultacje międzyresortowe w tej sprawie. Po ewentualnej decyzji Rady Ministrów skargę przygotuje MSZ.

Zgodnie z dyrektywą tytoniową od 2016 r. mają być zakazane papierosy z dodatkami smakowymi; listę tych dodatków opracować ma Komisja Europejska. Wyjątkiem objęto papierosy mentolowe, dla których wprowadzony zostanie 4-letni okres przejściowy. To oznacza, że zakaz wejdzie w życie dopiero latem 2020 r.

Zakazowi mentoli sprzeciwiała się Polska, będąca największym producentem gotowych wyrobów tytoniowych i drugim co do wielkości producentem tytoniu w UE; przoduje też jeśli chodzi o popularność cienkich papierosów typu slim i mentoli.

Czytaj więcej w Money.pl
Mentole znikną z rynku, ale dopiero w...
Według szacunków każdego roku palenie tytoniu zabija 6 mln osób na świecie i 700 tysięcy w Europie.
Zapadła decyzja ws. dyrektywy tytoniowej
Parlament Europejski poparł unijną dyrektywę tytoniową, która przewiduje między innymi, że 65 procent powierzchni opakowań papierosów zajmować będą ostrzeżenia zdrowotne.
Euro w Polsce? Piechociński ujawnia
Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego odniósł się do propozycji prezydenta Bronisława Komorowskiego złożonej przed Zgromadzeniem Narodowym.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
najlepsze od blondynek
159.205.130.* 2014-06-10 09:27
I słusznie.Na ryneczkach są jeszcze pachnące sosną,benzyną a szczęściarze kupują z zapachem intymnym .W zależności od schowka na granicy.