Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pijany kierowca to morderca

0
Podziel się:

- Chcemy, by prokurator stosował przepis o zabójstwie - tłumaczy Zbigniew Ziobro.

Pijany kierowca to morderca
(Reporter)
bEEecJKd

Zmiana praktyki orzeczniczej wymiaru sprawiedliwości, zaostrzenie odpowiedzialności karnej oraz wprowadzenie dolegliwych kar majątkowych - to zdaniem Solidarnej Polski sposoby na walkę z pijanymi kierowcami.

_ - Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla ludzi, którzy mając dwa promile alkoholu siadają za kierownicą i jadą. Ich trzeba traktować z całą surowością. Muszą się obawiać i zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności, która im grozi _ - powiedział w Łodzi lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Były minister sprawiedliwości, były prokurator generalny zapowiedział, że Solidarna Polska wystąpi z oficjalnym postulatem do organów ścigania i prokuratury, by tego rodzaju przypadki były za każdym razem rozważane pod kątem zastosowania innych przepisów niż te, które tradycyjnie są związane z wypadkiem drogowym.

bEEecJKf

_ - Chcemy, by prokurator w takich przypadkach rozważał możliwość zastosowania przepisu o zabójstwie w zamiarze ewentualnym, co wiąże się ze znacznie wyższą karą _ - powiedział Ziobro. Jego zdaniem, kiedy trzeźwy kierowca narusza reguły ruchu drogowego, to można mówić _ o pewnym przypadku, który doprowadził do wypadku _.

_ - Ale kiedy kierowca wsiada do samochodu będąc kompletnie pijanym - bełkocząc, mając niezborność ruchów - i jedzie z ogromną prędkością po terenie pełnym ludzi, to on z góry musi zakładać, że jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że kogoś zabije. I tak się często dzieje. Dlatego trzeba się zastanowić, czy nie należałoby zmienić praktyki orzeczniczej wymiaru sprawiedliwości tak, by odstraszać potencjalnych przestępców, budzić ich wyobraźnię i skłonić ich do myślenia w obawie o własną przyszłość _ - podkreślił Ziobro.

Dodał, że niezależnie od ewentualnej zmiany praktyki orzeczniczej należy też zaostrzyć odpowiedzialność karną za czyny popełniane przez pijanych kierowców - zarówno w zakresie wysokości kar pozbawienia wolności, jak i grzywien. Projekty takich zmian Solidarna Polska ma złożyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

_ - Do laski marszałkowskiej wrócimy jeszcze raz z projektem przewidującym obligatoryjne orzekanie bardzo wysokich grzywien, które odpowiadałyby wartości samochodu, z możliwością przepadku pojazdu pijanego kierowcy _ - zapowiedział Ziobro.

bEEecJKl

Jego zdaniem w zmienionych przepisach powinno się też rozróżnić stan _ zwykłej nietrzeźwości _, w której kierowca miał ok. 0,5 promila alkoholu, od stanu, w którym prowadzący pojazd jest _ kompletnie pijany _ i ma dwa lub więcej promili alkoholu.

_ - Należy się również zastanowić, czy nie zmienić prawa wobec osób współodpowiedzialnych, czyli pasażerów pijanych kierowców i osób udostępniających im samochody _ - zakończył Ziobro.

Konferencja prasowa lidera Solidarnej Polski została zorganizowana na ul. Żeromskiego w Łodzi w pobliżu miejsca, gdzie w niedzielę wieczorem pijany kierowca spowodował wypadek, w którym zginęli 10-letni chłopiec i 63-letnia kobieta.

Czytaj więcej w Money.pl

bEEecJKm
bEEecJKG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)