Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premier ogłasza sukces. "Więcej niż można było się spodziewać"

0
Podziel się

Donald Tusk przyznaje, że nie wszyscy będą zadowoleni z tych decyzji.

Premier ogłasza sukces. "Więcej niż można było się spodziewać"
(Piotr BLAWICKI/East News)
bEhEPtHF

Szefowie państw UE zdecydowali, że polityczna część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą będzie podpisana możliwie szybko, jeszcze przed majowymi wyborami w tym kraju. Właśnie taką propozycję złożył podczas szczytu UE poświęconego sytuacji na Ukrainie premier Donald Tusk.

Zapadła też decyzja o zawieszeniu rozmów z Rosją o liberalizacji wizowej oraz nowej umowie o partnerstwie i współpracy. Komisja Europejska i dyplomacja unijna zostały również zobowiązane do przygotowania planu wprowadzenia dalszych sankcji, jeśli _ w ciągu najbliższych dni rozmowy z Rosją nie przyniosą wyraźnego efektu _, czyli m.in. wycofania się tego kraju z agresywnych kroków wobec Ukrainy.

Wchodzą tu w grę restrykcje wizowe wobec konkretnych osób lub możliwość zagrożenia funduszy zgromadzonych w europejskich bankach.

bEhEPtHH

_ - Może nie wszyscy będą mieli satysfakcję z tych decyzji, ale osiągnęliśmy wspólnie więcej, niż można było się spodziewać jeszcze kilkanaście godzin temu _ - ocenił Tusk po zakończeniu szczytu.

Jak najszybsze podpisanie umowy stowarzyszeniowej - wyjaśnił - oznacza podpisanie jej _ z aktualną władzą na Ukrainie, bez czekania na nowe wybory _. Nie jest jednak znane ani miejsce, ani data podpisania umowy UE-Ukraina. Polski premier wyraził nadzieję, że może to nastąpić w Kijowie.

Według Tuska decyzje podjęte na spotkaniu _ kończą czas, w którym UE zastanawiała się, na ile mocno reagować _. _ To też jest dowód, jak poważna jest sytuacja _ - ocenił szef rządu.

Jak podkreślił, każdy z przywódców europejskich przyjechał na nadzwyczajny szczyt _ ze swoimi interesami i wątpliwościami _, m.in. ze względu na różnice w relacjach z Ukrainą i Rosją. _ - Ale te kilka godzin pokazało (...), że potrafimy ze sobą poważnie rozmawiać, także korygować swoje nastawienie _ - zaznaczył Tusk.

bEhEPtHN

Jak mówił szef polskiego rządu, kluczowym momentem czwartkowego szczytu było wystąpienie premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka. _ - Po raz pierwszy wobec wszystkich przywódców europejskich premier Ukrainy precyzyjnie mógł sformułować oczekiwania wobec wspólnoty europejskiej w tym krytycznym momencie ukraińskiej historii _ - podkreślił Tusk.

_ - Gdy po wystąpieniu ukraińskiego premiera zaproponowałem jak najszybsze podpisanie umowy stowarzyszeniowej, nie wydawało się to proste. Ale w trakcie dyskusji (...) coraz więcej przywódców państw europejskich zaczęło skłaniać się do tego scenariusza _ - relacjonował premier Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
"UE może pomóc Ukrainie zapłacić za gaz" Komisja Europejska przygotowuje pakiet pomocy dla Ukrainy.
Tusk: Rosja pręży muskuły, trzeba ją zatrzymać Szef rządu zapowiedział zdecydowane kroki Europy, mimo że brakuje zgody co do postępowania wobec Rosji wśród państw Unii.
Będą sankcje wobec Rosji za napaść na Ukrainę Radosław Sikorski: _ Działania Rosji na Krymie to akt agresji _. Ujawnił pierwsze szczegóły.
bEhEPtIi
wiadomości
wywiad
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)