Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Reakcja rządu na gazociąg jest głupia

Były ambasador Polski w Moskwie mówi, że stosunki z Rosją dyktuje brzoza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)

Money.pl: Po co Władimir Putin wraca do pomysłu projektu Jamał-Europa II przez terytorium Polski?

Stanisław Ciosek, były ambasador w Rosji *: *O to należy pytać Putina. Nie wiem, co siedzi mu w głowie. Według mnie to jest czysty biznes. Rosja proponując takie rozwiązanie musiała robić badania, ekspertyzy, im to musi się opłacać.

Można się doszukiwać w zapowiedzi Putina i Rosjan jakiegoś drugiego, politycznego dna?

Tak, oczywiście. To dowód na to, że Rosja chce zgnoić Polskę, zniszczyć nasz kraj i zmieść z powierzchni ziemi. Do tego wysadzić drugi samolot w powietrze i zamordować kolejnego prezydenta, a najlepiej, żeby Polskę rozebrać między Prusy i Austrię. Pańskie pytanie doprowadza mnie do szału. To jest takie pytanie młodych dziennikarzy z mediów, które przynoszą straszną szkodę Polsce.

Myślę, że Pana odpowiedź tylko pokazuje, że stosunki Rosja-Polska ciągle są fatalne. Szczególnie, że chciałem zapytać, czy to aby nie prezent Putina dla Polski?

Żaden prezent dla Polski. Nie wolno tego wszystkiego rozpatrywać w tych kategoriach. To musi być interes Rosji i interes Europy. Ten co produkuje gaz musi zarobić i ten co odbiera również musi mieć w tym interes. Do tego zarobić musi też ten kraj, przez który idzie tranzyt tego gazu. My możemy się ustawić w roli tego co siedzi na stołku i tylko sprzedaje bilety. Jeśli chodzi o miliardowe inwestycje, to nie możemy tego rozpatrywać jako prezent. To jest czysty biznes.

Bez polityki?

Wie Pan, w przypadku Rosji nic nie dzieje się bez polityki. Szczególnie, że polityka i surowce łączą się tam jak mało gdzie. Przecież budżet Rosji jest oparty w prawie 80 proc. o surowce. Jakiekolwiek nie są intencje Putina, to nasz biznes jest w tym, żeby przepuścić tę rurę przez Polskę. Musimy tylko wynegocjować dobre opłaty za tranzyt. Jeśli Rosja chce budować - proszę bardzo.

Pytanie tylko czy będzie odbiorca?

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/51/m259379.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/poleca;glowy;za;memorandum;z;gazpromem,67,0,1282371.html) *Polecą głowy za memorandum z Gazpromem? * _ Okazuje się, że minister Budzanowski nie ma żadnej kontroli nad spółkami skarbu państwa. _ To jest istotne pytanie. Nie wiem czy Rosjanie rozmawiali z zachodnimi odbiorcami. Chyba, że Władimir Putin puścił to jako taki próbny balon i czeka na reakcję.

A jaka jest reakcja, jeśli chodzi o Polskę?

Głupia. Przecież zanim się coś skomentuje, to trzeba to zbadać. W Rosji był wicepremier i minister gospodarki. Janusz Piechociński rozmawiał z Gazpromem, więc poczekajmy na to, co przywiezie. Wszystko musimy pomierzyć, rozważyć i dopiero wtedy reagować. Nie może być tak, że rzuca się oficjalne komentarze rządu bez analizy. Przecież to jest niepoważne.

Czy ta reakcja nie pokazuje przypadkiem, że ciągle w relacjach politycznych Polska-Rosja jest za dużo emocji?

Stosunki polsko-rosyjskie dyktowane są brzozą, wrakiem samolotu i Smoleńskiem. Przecież Polska doprowadziła sytuację do absurdu. Pojawia się poważny temat, a jest rozpatrywany z perspektywy brzozy. Uczulenie na Rosję jest olbrzymie, bo 30 proc. Polaków udało się przekonać do obłąkańczej tezy o zamordowaniu przez Tuska i Putina Lecha Kaczyńskiego. To jest przecież niebywałe.

Mówi Pan zła reakcja. A jaka byłaby dobra?

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/2/m111362.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazociag;jamal-europa;ii;moze;byc;korzystny;dla;polski,25,0,1281305.html) *Wicepremier spotka się z prezesem Gazpromu * Wicepremier: _ Polska powinna wyrazić duże zainteresowanie, dlatego że zarabialibyśmy na tranzycie _. Minister Piechociński wraca z Rosji, przedstawia raport premierowi Tuskowi i rząd dopiero wtedy zabiera głos. Sugeruję rządowi filozofię: _ siedzieć na stołeczku, puszczać przez nasz kraj wszystko co możliwe i kasować pieniądze _.

Mamy geograficzną pozycję kraju tranzytowego, powinniśmy być centrum przesyłu gazu, ropy, pieniędzy, wyrobów gotowych. Musimy wybudować autostrady od zachodu do wschodu, szybką kolej. Niech te towary jadą przez Polskę, a my za to wszystko podliczajmy zyski.

Czyli między Rosją a Polską mniej emocji, a więcej biznesu?

Na miłość Boską, najwyższa pora na to. Szczególnie, że teraz na takiej, a nie innej polityce bardzo dużo tracimy.

Czytaj więcej w Money.pl
Gazprom już podpisał i chce budować w Polsce. Premier nic o planach Rosjan nie wie _ Decyzje Gazpromu, nie są konsultowane z polskim rządem i Bogu dzięki. _
Gazociąg przez Polskę? Putin zdradza szczegóły Szef Gazpromu odniósł się do kwestii _ pewności i stabilności dostaw gazu dla Polski, Słowacji i Węgier _. Padły konkrety.
Europa marznie. Padł rekord. Jaki? Dostawy rosyjskiego gazu do Europy są blisko dwa razy większe niż w rok temu. Wszystko z powodu mrozu.
Tagi: stosunki polska-rosja, lech kaczyński, wiadomości, wywiad
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz