Notowania

sondaże
02.08.2012 06:00

Rzecznik PSL ujawnia: Już rozmawiamy z PiS

Ludowcy nie zamierzają liczyć tylko i wyłącznie na koalicjanta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)

*Money.pl: PSL chce zakazać publikowania sondaży partyjnych na dwa tygodnie przed wyborami. Skąd taki pomysł? *

*Krzysztof Kosiński, rzecznik PSL: *Sondaże niszczą demokrację i pluralizm polityczny. Gdyby się zastanowić i poszukać odpowiedzi na pytanie: _ Co jest podstawowym celem sondaży _, to powiemy, że to przede wszystkim informowanie opinii publicznej i wskazywanie tendencji.

To po co tego zabraniać?

Bo sondaże w Polsce stały się elementem gry politycznej i gry medialnej. Częściej poruszany jest temat wyników sondaży niż merytoryczne sprawy.

Tak samo myślałby Pan, gdybyście w tych niszczących demokrację badaniach wypadali znacznie lepiej niż obecnie, gdy balansujecie na granicy progu wyborczego?

My absolutnie nie uwzględniamy tego projektu od wyników sondaży, które mamy. Zresztą można powiedzieć, że akurat PSL w sondażach jest zawsze niedoszacowane. Nigdy nie mieliśmy tak słabego wyniku jak pokazywały to przedwyborcze sondaże.

Z kolei jeśli chodzi o naszego koalicjanta, PO, to oni nigdy nie mieli tak dobrego wyniku jak w sondażach. Jak Pan widzi, tendencje są różne. A nasz pomysł w ogóle nie jest uzależniony od tego, czy mamy dobre sondaże czy nie.

Wspomniany przez Pana koalicjant mówi, że w dobie internetu taki zakaz nie ma sensu. Na Twitterze, jak Pan wie, pojawiają się zaszyfrowane wyniki, ale każdy i tak wie, o co chodzi.

Zgadza się. Zresztą mieliśmy taki przykład kiedy niedawno były w jednym z krajów wybory, to u ich sąsiadów już w ciągu dnia pojawiały się wyniki, ale pod jakimiś hasłami.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/125/132221.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/psl;kula;w;plot;niewypal;kuriozum;absurd;,104,0,1135208.html) *PSL kulą w płot: niewypał, kuriozum, absurd... * Bartosz Wawryszuk o tym, dlaczego ludowcy zachowują się jak nieurodziwa panna na tańcach.

Tylko, że to jest nieporównywalne z tym, co dzieje się w wieczornych serwisach informacyjnych na kilka dni przed wyborami. Wtedy pojawiają się na przykład materiały oparte tylko na sondażach.

To dociera do sześciu milionów odbiorców jednocześnie, a Twitter czy Facebook do kilkudziesięciu tysięcy. Mało tego, to sondaże publikowane przed wyborami rzutują niejednokrotnie na decyzje wyborców. Ci nie chcą oddawać głosów na małe partie, żeby swojego głosu nie marnować.

Nie macie na razie większości, Platforma mówi _ nie _, PiS też nie jest przekonane. Macie problem.

W PiS niektórzy politycy wskazują, że mogą opowiedzieć się za taką propozycją, tylko muszą to przemyśleć.

To rozumiem, że PSL już przekonuje polityków PiS?

Tak. Jesteśmy w trakcie takich gabinetowych rozmów z różnymi partiami, więc proszę naszej propozycji nie przekreślać.

Kiedy chcecie projekt ustawy złożyć u marszałek Sejmu?

Projekt jest gotowy i w sumie moglibyśmy już go składać, ale chcemy jeszcze przedyskutować pewne kwestie wewnątrz PSL, jak i z innymi partiami. Myślę, że uda nam się złożyć ten projekt we wrześniu. Pod warunkiem, że będziemy mieli poparcie innych partii. Jesteśmy na dobrej drodze.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiana w sondażach: Polacy się przestraszyli Według najnowszego sondażu wyborczego zmobilizowali się przeciwnicy Prawa i Sprawiedliwości.
Pogodzą PO i PiS na "zielonej łące"? Prezes PSL Waldemar Pawlak przedstawił propozycję zorganizowania debaty wyborczej między PO a PiS.
Tylko cztery partie w Sejmie.Teraz prowadzi... Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w połowie sierpnia, wygrałaby je Platforma Obywatelska, uzyskując 45 proc. głosów - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. Na drugim miejscu znalazłoby się PiS z 30-proc. poparciem. Do Sejmu weszłyby też SLD (9 proc.) i PSL (7 proc.).
Tagi: sondaże, wiadomości, wywiad
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz