Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stopy procentowe są ciągle zbyt wysokie

0
Podziel się:

Wiceminister finansów Jacek Dominik zgadza się z ekspertami MFW.

Stopy procentowe są ciągle zbyt wysokie
(Damian Rucinski/REPORTER)
bESJCjmd

Wiceminister finansów Jacek Dominik zgadza się z oceną, że stopy procentowe w Polsce są zbyt wysokie. Międzynarodowy Fundusz Walutowy radzi Polsce niezwłoczne ich obniżanie.

Jacek Dominik dodaje, że w trudnej sytuacji gospodarczej inne państwa sięgają po bardziej zdecydowane środki, niż tylko niższe stopy procentowe.

- _ Stopy procentowe w tej chwili w Polsce są na chyba najwyższym poziomie w Europie. Więc przy inflacji, która jednak spada i wzroście, który również spada, mówi się, że w niektórych krajach nawet naszego regionu, gdzie dotarło mocne spowolnienie - dużo większe niż w Polsce, gdzie jest recesja - państwa mogą zastosować tę niekonwencjonalną politykę monetarną. Czyli jeszcze dalej by te kraje poszły niż ewentualna prosta obniżka stóp, o której Fundusz mówi _- stwierdził wiceminister.

bESJCjmf

Wiceminister zwrócił uwagę, że eksperci MFW od dłuższego czasu uważają, że najważniejsze jest wspieranie wzrostu gospodarczego.

- _ Fundusz sądzi, że chociażby patrząc na wyniki krajów, które stosują mniej rygorystyczną politykę monetarną, są tego efekty. W związku z tym MFW dalej jest przekonany, że Europa wróci na stopę wzrostu, co zaskutkuje również naturalnie wzrostem w Polsce _ - powiedział Dominik.

Eksperci Funduszu uważają, że pogorszenie sytuacji w Polsce to efekt między innymi spowolnienia w strefie euro. Ekonomiści MFW zaznaczają jednak, że ożywienie gospodarcze jest możliwe jeszcze w tym roku. Prognozowany wzrost PKB na ten rok to 1,2 procent, a na przyszły rok 2,2 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Niskie stopy rozruszają gospodarkę? Bzdura Całkiem prawdopodobne, że stopy procentowe spadną jeszcze nawet do 2 procent.
Lokata na 3 procent. To wbrew pozorom świetna oferta To paradoks, że tak niskie oprocentowanie lokat daje najwyższy zysk od lat.
400 tys. rodzin będzie miało kłopoty ze spłatą kredytów? Zobacz dlaczego Nagle może im zabraknąć pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb.
bESJCjmG
KOMENTARZE
(0)