Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Sukces Korwin-Mikkego to bolesna sprawa dla Polski

Sukces Korwin-Mikkego to bolesna sprawa dla Polski

- Wzrost poparcia dla ugrupowań antyunijnych jest widoczny także w innych krajach: Pytanie jest więc, jak się temu przeciwstawić - mówi Bronisław Komorowski.

Prezydent dodał, że bardzo niepokojąca jest również niska aktywność wyborcza Polaków. - Szalenie niepokoi mnie - mówi prezydent - bardzo płytkie zakorzenienie obywatelskiego podejścia do kwestii naszego członkostwa w UE, które powinno się wyrazić w głosowaniu. To jest dysharmonia. 89 proc. Polaków mówi, że to dobrze, że jesteśmy w UE, a jednocześnie do głosowania idzie tak niewielu, to wstydliwy koniec w Europie, jeżeli chodzi o procenty obywateli głosujących - ocenia Komorowski. Frekwencja w wyborach do PE wyniosła 23,83 proc.

Zdaniem prezydenta to po części efekt niskich ocen sceny politycznej i kampanii. - Ale to jest głębsze, bo to jest problem trwający od dłuższego czasu. To jest pytanie nie tylko do polityków, ale też do mediów, czy nie jest tak, że zbyt mało uwagi kładziono na zachęcanie do udziału w głosowaniu. Czy nie za mało pokazywano, że jednak są ludzie wartościowi, którzy kandydują i którzy mogą nas dobrze reprezentować, nas i nasze interesy w UE. To jest pytanie także o rozwiązania prawne i inne działania profrekwencyjne. To jest warte przemyślenia. To jest wyzwanie także dla mnie - zaznacza.

Jak dodał, bardzo chciałby, by wzmacniały się siły środka sceny politycznej, bo - według niego - to zabezpiecza każdy kraj, także i Polskę przed porywami wiatrów radykalizmu. Z tego punktu widzenia - kontynuował - warto się zastanowić, jak uatrakcyjnić projekty polityczne, które opowiadają się za mocną pozycją Polski w integrującej się Europie. - Bo to leży w naszym żywotnym interesie. Ukraińcy za to ginęli, żeby mieć prawo do szans integracji z Europą, więc jest się do czego odwoływać - dodaje prezydent

- Nie tylko dla mnie, ale i dla Polski sukces Janusza Korwin-Mikkego to bolesna sprawa. Zwróćmy uwagę jednak, że rosnące poparcia dla ugrupowań antyunijnych jest problemem nie tylko Polaków. Francja ma podobny problem, podobnie wiele innych krajów - przekonuje prezydent Komorowski.Według Bronisława Komorowskiego, to głębszy problem, wynikający między innymi z niskich ocen sceny politycznej, ale też niepokazywania przez media dobrej oferty politycznej.

W wyborach do europarlamentu na eurosceptyczną Nową Prawicę Korwin-Mikkego zagłosowało pół miliona Polaków.

- To znamienne, że do głosu w państwach Zjednoczonej Europy dochodzą środowiska niechętne Unii, integracji, które chciałyby renacjonalizować Europę - twierdzi prezydent.

Czytaj więcej w Money.pl
Co nowy skład europarlamentu oznacza dla Polski?
W Parlamencie Europejskim powstanie wielka koalicja chadeków (EPP) z socjaldemokratami (S&D) - wskazują wstępne wyniki eurowyborów. A więc w Brukseli utrzyma się dotychczasowy kierunek polityki. Portal WysokieNapiecie.pl analizuje gospodarcze skutki wyboru Europejczyków dla Polski. Wstępne wyniki Państwowej Komisji Wyborczej wskazują, że na polskiej scenie politycznej doszło do małego tąpnięcia. Wygrana PiS, wejście Nowej Prawicy i ...
Korwin-Mikke: Nie będziemy walczyć z biedą
Zdaniem polityka, dobry Europejczyk musi nienawidzić Unii Europejskiej, która okupuje Europę.
Studenci przeciw skrajnej prawicy we Francji
Tysiące młodych ludzi wyszły wczoraj na ulice francuskich miast.

 

unia europejska, korwin-mikke, komorowski, wybory do europarlamentu
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
chichot dona
5.174.69.* 2014-06-01 02:13

Czy nie za mało pokazywano, że jednak są ludzie wartościowi, którzy kandydują i którzy mogą nas dobrze reprezentować, nas i nasze interesy w UE.

Hm .. a jacy to ci wartościowi(?) zdaniem pana Prezydenta?
Czy aby ci "wartościowi" nie zostali w pierwszej kolejności odrzuceni przez jeszcze aktywnych z poczuciem obywatelstwa obywateli?
Czy to, że społeczeństwo nie widzi sensu uczestniczenia w teatrze wyborczym ( może lepiej pasowało by farsie wyborczej?) nie jest zasługą tzw. "klasy" politycznej?
Tej mainstreamowej klasy politycznej władającej prasą, telewizją, radiem ale na swoje nieszczęście nie mającej pełnej kontroli nad internetem?
Nowa Prawica ma szansę stać się główną partią i nie musi prawie nic robić wystarczy, że będzie punktować mainstreamowych, zupełnie wystarczy.
crystaldragon
83.4.120.* 2014-05-31 18:43
89 % poparcia jest to propagandowe oszustwo sondażowe CBOS. CBOS jest współfinansowany przez skarb państwa a nadzoruję je prezes rady ministrów czyli Donald Tusk !. Według Eurostatu połowa polaków uważa całkowicie co innego !
Dochodzą głosy eurosceptyczne gdyż eurosocjalizm to strefa wolnego wzrostu gospodarczego stagnacji gospodarczej i dużego bezrobocia !
UE rozpadnie się za maksymalnie dekadę
zerro
159.205.68.* 2014-05-31 14:55
[...] Solidnie zapracowaliście PO 89roku na dużo większe poparcie dla JKM-ego. Aż dziw bierze że tylko 4 posłów wprowadził on do e.parlamentu... No ale to dzięki konstytucji kwaśniewsiego i magicznej, szkolonej na Rusi Głównej Komisji Wyborczej...

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###

Zobacz więcej komentarzy (15)