Notowania

wybory do europarlamentu
31.05.2014 06:30

Sukces Korwin-Mikkego to bolesna sprawa dla Polski

Według niego, to głębszy problem, wynikający między innymi z niskich ocen sceny politycznej, ale też niepokazywania przez media dobrej oferty politycznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Prezydent.pl)

- _ Wzrost poparcia dla ugrupowań antyunijnych jest widoczny także w innych krajach: Pytanie jest więc, jak się temu przeciwstawić _ - mówi Bronisław Komorowski.

Prezydent dodał, że bardzo niepokojąca jest również niska aktywność wyborcza Polaków. _ - Szalenie niepokoi mnie _ - mówi prezydent -_ bardzo płytkie zakorzenienie obywatelskiego podejścia do kwestii naszego członkostwa w UE, które powinno się wyrazić w głosowaniu. To jest dysharmonia. 89 proc. Polaków mówi, że to dobrze, że jesteśmy w UE, a jednocześnie do głosowania idzie tak niewielu, to wstydliwy koniec w Europie, jeżeli chodzi o procenty obywateli głosujących _ - ocenia Komorowski. Frekwencja w wyborach do PE wyniosła 23,83 proc.

Zdaniem prezydenta to po części efekt niskich ocen sceny politycznej i kampanii. - _ Ale to jest głębsze, bo to jest problem trwający od dłuższego czasu. To jest pytanie nie tylko do polityków, ale też do mediów, czy nie jest tak, że zbyt mało uwagi kładziono na zachęcanie do udziału w głosowaniu. Czy nie za mało pokazywano, że jednak są ludzie wartościowi, którzy kandydują i którzy mogą nas dobrze reprezentować, nas i nasze interesy w UE. To jest pytanie także o rozwiązania prawne i inne działania profrekwencyjne. To jest warte przemyślenia. To jest wyzwanie także dla mnie _ - zaznacza.

Jak dodał, bardzo chciałby, by wzmacniały się siły środka sceny politycznej, bo - według niego - to zabezpiecza każdy kraj, także i Polskę przed _ porywami wiatrów radykalizmu _. Z tego punktu widzenia - kontynuował - warto się zastanowić, jak uatrakcyjnić projekty polityczne, które opowiadają się za mocną pozycją Polski w integrującej się Europie. - _ Bo to leży w naszym żywotnym interesie. Ukraińcy za to ginęli, żeby mieć prawo do szans integracji z Europą, więc jest się do czego odwoływać _ - dodaje prezydent

- _ Nie tylko dla mnie, ale i dla Polski sukces Janusza Korwin-Mikkego to bolesna sprawa. Zwróćmy uwagę jednak, że rosnące poparcia dla ugrupowań antyunijnych jest problemem nie tylko Polaków. Francja ma podobny problem, podobnie wiele innych krajów _- przekonuje prezydent Komorowski.

Według Bronisława Komorowskiego, to głębszy problem, wynikający między innymi z niskich ocen sceny politycznej, ale też niepokazywania przez media dobrej oferty politycznej.

W wyborach do europarlamentu na eurosceptyczną Nową Prawicę Korwin-Mikkego zagłosowało pół miliona Polaków.

- _ To znamienne, że do głosu w państwach Zjednoczonej Europy dochodzą środowiska niechętne Unii, integracji, które chciałyby renacjonalizować Europę _ - twierdzi prezydent.

Czytaj więcej w Money.pl
Co nowy skład europarlamentu oznacza dla Polski? W Parlamencie Europejskim powstanie wielka koalicja chadeków (EPP) z socjaldemokratami (S&D) - wskazują wstępne wyniki eurowyborów. A więc w Brukseli utrzyma się dotychczasowy kierunek polityki. Portal WysokieNapiecie.pl analizuje gospodarcze skutki wyboru Europejczyków dla Polski. Wstępne wyniki Państwowej Komisji Wyborczej wskazują, że na polskiej scenie politycznej doszło do małego tąpnięcia. Wygrana PiS, wejście Nowej Prawicy i ...
Korwin-Mikke: Nie będziemy walczyć z biedą Zdaniem polityka, dobry Europejczyk musi nienawidzić Unii Europejskiej, która okupuje Europę.
Studenci przeciw skrajnej prawicy we Francji Tysiące młodych ludzi wyszły wczoraj na ulice francuskich miast.
Tagi: wybory do europarlamentu, wiadomości, wywiad
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz