Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trzeba zmienić konstytucję. By żyło się lepiej

0
Podziel się:

Ustawa z 1997 roku to echo Okrągłego Stołu i Magdalenki - uważa Zbigniew Ziobro.

Trzeba zmienić konstytucję. By żyło się lepiej
(Reporter)
bECojxLV

Do poprawy sytuacji w kraju potrzebna jest zmiana konstytucji; wymiana władzy nie wystarczy - mówił szef SP Zbigniew Ziobro w Lublinie. Władza wykonawcza - postulował - powinna należeć do prezydenta, czyli instytucji obdarzonej najwyższym zaufaniem Polaków.

Ziobro podkreślił, że kryzys - według niego - coraz bardziej widoczny i dotykający ludzi jest w znacznej mierze rezultatem _ nieudolnej, nieumiejętnej pracy rządu Donalda Tuska i koalicji PO-PSL _. Jednak do tego aby nastąpiła poprawa - przekonywał - oprócz zmiany rządu konieczne są głębsze przemiany w funkcjonowaniu państwa, wymagające zmiany konstytucji.

_ - Oczywiście, że sama zmiana ludzi niekompetentnych, nieudolnych, którzy kompletnie nie radzą sobie z obowiązkami, a tak postrzegamy i tak oceniamy - jak większość Polaków - rząd Donalda Tuska, jest dobra sama w sobie, ale ona w naszej ocenie jest dalece niewystarczająca _ - powiedział Ziobro na konferencji prasowej.

bECojxLX

Ziobro zaznaczył, że konstytucja z 1997 r. w ocenie Solidarnej Polski jest wyrazem _ pewnego zgniłego kompromisu, który jest echem kompromisów zawartych przy Okrągłym Stole i w Magdalence _.

Według Solidarnej Polski potrzebny jest zatem _ zasadniczy remont polskiego państwa _. Władza wykonawcza - mówił Ziobro - powinna być powierzona urzędowi prezydenta, czyli instytucji, która cieszy się najwyższym zaufaniem Polaków. Gdyby tak było, w czasie bezpośrednich wyborów Polacy mogliby wybierać konkretnego człowieka i program powiązany z jego wizją sprawowania władzy. Odpowiedzialność za sprawowanie władzy wykonawczej nie byłaby rozmyta - uważa Ziobro.

_ - Rolą Sejmu byłoby wówczas zwiększenie zakresu realnej kontroli nad władzą wykonawczą _ - zaznaczył.

System władzy ustawodawczej jest zbyt skomplikowany i prowadzi do powstawania wielu bubli prawnych - mówił lider Solidarnej Polski. Dlatego - jego zdaniem - należy zlikwidować Senat, ograniczyć liczbę posłów _ nawet o połowę _, a jednocześnie usprawnić pracę legislacyjną przez zapewnienie posłom wsparcia ze strony kompetentnych prawników i ekspertów.

bECojxMd

Solidarna Polska chce ponadto, aby połowa posłów wybierana była w okręgach jednomandatowych, rozszerzenia możliwości stosowania referendów, a także likwidacji immunitetów. Domaga się również zmian na niższych szczeblach władz, m.in. w województwach, gdzie - zdaniem Ziobry - w różnych instytucjach podległych wojewodom bądź marszałkom województw powielają się te same zadania i obowiązki.

Czytaj więcej o planach Solidarnej Polski w Money.pl
Solidarna Polska chce nowej komisji _ Celem działania komisji byłaby ocena obowiązywania rozwiązań prawnych obowiązującej ustawy konstytucyjnej z dnia 2 kwietnia 1997 roku. _
Prezydent obiecywał, oni chcą działać _ Przedstawimy nasze propozycje innym siłom politycznym i będziemy domagać się, by wywiązały się ze swoich wcześniejszych zobowiązań _ - zaznaczył polityk.
Ziobro nie pozostawia na rządzie suchej nitki Zdaniem przewodniczącego Solidarnej Polski prawa zwykłego obywatela są pogardzane.
bECojxMy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)