Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Gratkiewicz
Jacek Gratkiewicz
|

Tusk ma problem z etyką. Premier nie może...

0
Podziel się:

Marek Borowski komentuje zamieszanie wokół syna premiera.

Tusk ma problem z etyką. Premier nie może...

Money.pl: Jest problem Michała Tuska?

*Marek Borowski, senator niezależny, w wyborach popierany przez PO: *Co najwyżej to Michał Tusk ma swój osobisty problem. Zaangażował się do pracy w trzech firmach i nie bardzo umiał to pogodzić oraz zachować pewne standardy. Do czego się zresztą sam przyznaje.

Ale narobił tym problemów swojemu ojcu, premierowi.

Fakt, że jest synem premiera powoduje wzmożone zainteresowanie, ale przenoszenie tej sprawy na osobę premiera i na to, że premier za coś odpowiada w tym temacie jest nieporozumieniem. Michał Tusk jest dorosłym człowiekiem.

Jednym z zarzutów opozycji jest rozmowa Donalda Tuska z synem i odradzanie mu pracy w OLT. Sugerują, jak rozumiem, że premier wiedział o kłopotach firmy i nie ostrzegł obywateli.

Nie wiemy przecież, kiedy odbyła się taka rozmowa, może w sytuacji kiedy już o OLT Express było głośno. [według słów samego Michała Tuska rozmowa miała miejsce w czerwcu - dop. red] Poza tym przecież normalną rzeczą są takie rozmowy między ojcem i synem. Gdyby mnie syn zapytał o zatrudnienie w takiej czy innej firmie, to również zalecałbym mu ostrożność, bo to nie zaszkodzi.

Czy oliwy do ognia mimowolnie nie dolał sam premier, domagając się ustąpienia syna Stanisława Kalemby? A tu się okazało, że jego syn również pracuje w samorządowej spółce jaką jest lotnisko w Gdańsku.

Niestety, bycie synem czy córką polityka, to jest wielkie obciążenie. To wbrew pozorom wcale nie jest korzyść. Dla młodego człowieka to jest problem. W sytuacji takiej osoby nigdy nie jest się pewnym, czy zgłaszając swoją ofertę zatrudnienia, w normalnym trybie, dana osoba jest zatrudniana ze względu na kwalifikacje czy ze względu na nazwisko, na przykład, Tusk. Gdyby u nas takie sprawy realizowane były przez firmy w bardziej przejrzysty sposób, nie byłoby problemu.

Przejrzysty, to znaczy jaki?

Po pierwsze poprzez konkurs. Po drugie z podaniem jasnych wymagań. A po trzecie z podaniem ile osób się zgłosiło i z jakimi kwalifikacjami.

Może nam brakuje skutecznego prawa, które załatwiałoby to raz a dobrze? Na przykład jeśli ojciec jest ministrem, to syn nie może być zatrudniony w żadnej państwowej spółce.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/125/132221.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/tusk;powinien;sam;siebie;wezwac;do;dymisji,189,0,1141437.html) *Tusk powinien sam siebie wezwać do dymisji * Bartosz Wawryszuk zastanawia się, czy premierowi starczy odwagi.

Nie da się tego dobrze zrobić, bo niby jak? Tabelkę pokrewieństwa byśmy robili?! Może sprawę załatwiłby komitet, który już działa i wypowiada się w sprawie ustępujących ministrów i tego czy może pracować w określonej spółce, czy czasem jej nie nadzorował. Może warto utworzyć taki komitet etyczny do spraw, o których mówimy.

Ktoś w całej tej sytuacji popełnił błąd? Michał Tusk, bo chciał za dużo zakombinować, czy premier, bo nie dopilnował?

Michał Tusk jest dorosłym człowiekiem. Ojciec go nie pilnuje. Sam mam dorosłego syna i nie wyobrażam sobie żebym sprawdzał, gdzie on bierze zlecenia i kto mu płaci. To jest kwestia jego odpowiedzialności. Mogę oczywiście z nim porozmawiać, ale tylko ogólnie, nic więcej.

Opozycja jednak widzi drugie dno _ jest syn premiera, to na bank są jakieś przekręty _.

Ale my mamy w Polsce marną opozycję. Nie są w stanie nawet zaproponować w tej sprawie pomysłów, które rozwiązywałyby problem. Ja propozycję przedstawiłem, być może głupią, ale propozycja jest. A PiS? Co proponuje? Czy Pan słyszy z ust opozycji, która rzuca się Tuskowi do gardła, propozycję co robić?

Słyszę propozycję dla Michała Tuska, żeby odszedł z pracy na lotnisku w Gdańsku.

To nie jest żadna propozycja. To miałoby załatwić sprawę? Nie załatwi. To bez sensu. To są typowe gry i zabawy polityczne, na dość niskim i prymitywnym poziomie. Nie wiem co zrobi teraz Michał Tusk, on i tak ma już napięte stosunki ze swoim szefostwem. Nie wiadomo jak to się skończy. On musi się z tego sam wywikłać.

A premier powinien zabrać głos?

Ojciec nie może się w to mieszać, bo zacznie brać w ten sposób odpowiedzialność za dorosłego syna. Nie tędy droga.

Czytaj więcej w Money.pl
Posłowie wrócą z wakacji? Przez Amber Gold Jego zdaniem Donald Tusk powinien poinformować, co wiedział na temat sytuacji finansowej firmy Amber Gold.
45 pytań do premiera ws. powiązań syna z OLT Express -_ Ojciec wyraźnie powiedział, że mu się to nie podoba, i mówiąc delikatnie, że to było niemądre _ - tłumaczy Michał Tusk.
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)