Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wydawnictwa przekupują nauczycieli. Ale winny jest resort

0
Podziel się:

Arkadiusz Mularczyk ostro o działaniach MEN.

Wydawnictwa przekupują nauczycieli. Ale winny jest resort

Klub Solidarna Polska złożył projekt ustawy tworzący krajowy system obiegu używanych podręczników szkolnych, co ma obniżyć ich ceny nawet o 20 procent. Zdaniem szefa klubu Arkadiusza Mularczyka MEN odpowiada za wolną amerykankę wydawnictw, korumpujących nauczycieli i dyrektorów szkół.

Mularczyk zaznaczył na konferencji prasowej w Sejmie, że wraz z początkiem każdego roku szkolnego rodzice zmuszani są do zakupu dla swoich dzieci nowych podręczników, przeznaczając znaczne kwoty na książki, które nie są najlepsze i znacznie droższe, lecz wybierane przez nauczycieli na skutek - jego zdaniem - korupcyjnych praktyk.

Według polityka w ministerstwie nie ma woli uporządkowania tej sytuacji. _ - Uważamy, że ministerstwo odpowiada za sytuację wolnej amerykanki i brutalnej konkurencji pomiędzy wydawnictwami, które w różny sposób starają się podkupywać dyrektorów, czy też nauczycieli, oferując im prezenty _ - powiedział szef klubu SP.

W jego ocenie, przez to wszyscy Polacy płacą za podręczniki o 20 proc. więcej niż powinni. Ponadto - jak podkreślił - częste zmiany podstawy programowej powodują, że nauczyciele domagają się zakupu nowych podręczników mimo że te zmiany często są kosmetyczne.

_ - Częste zmiany programowe oraz brak ogólnopolskiego systemu handlu podręcznikami używanymi powodują, że co roku wydajemy setki złotych w skali rodziny, ale to są dziesiątki, czy setki milionów złotych w skali kraju na nowe podręczniki _ - powiedział Mularczyk.

Dlatego - jak poinformował - Solidarna Polska złożyła w czwartek w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który nakłada na ministra edukacji obowiązek utworzenia _ ogólnopolskiego systemu obrotu podręcznikami używanymi _.

_ - Ten projekt jest konieczny i bardzo prosty. Jest to element polityki prorodzinnej, w szczególności wspierania rodzin wielodzietnych _ - ocenił Mularczyk.

Wiceszefowa MEN Joanna Berdzik poinformowała w czwartek w Sejmie, że w tym roku 575 tys. uczniów może skorzystać z pomocy finansowej na zakup podręczników szkolnych. Pomoc w ramach programu _ Wyprawka szkolna _ waha się od 225 zł do 770 zł.

W tym roku MEN na _ Wyprawkę szkolną _ przeznaczy prawie 180 mln zł. Wsparciem materialnym mają być objęci uczniowie klas I-III szkoły podstawowej, klasy V szkoły podstawowej oraz klasy II szkoły ponadgimnazjalnej. Dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej dochód uprawniający do uzyskania pomocy nie może przekraczać kwoty 539 zł netto na osobę w rodzinie. Dla uczniów pozostałych klas objętych programem jest to dochód nieprzekraczający 456 zł netto na osobę w rodzinie.

Ponadto wiceszefowa MEN zwróciła uwagę, że w porównaniu z ubiegłym rokiem nie ma znaczącego wzrostu cen podręczników szkolnych. Powołując się na ostatnie badania CBOS powiedziała, że koszt podręczników w ostatnim roku podniósł się tylko o 1 procent.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)