Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Magdalena Skłodowska
|
aktualizacja

Wyższe dotacje w „Czystym Powietrzu”. Można dostać nawet 37 tys. zł!

37
Podziel się:

Ruszył nabór wniosków w drugiej części programu „Czyste Powietrze”. Osoby o niższych dochodach mogą dostać zwrot do 60 proc. kosztów wymiany kopciucha na ekologiczne ogrzewanie. Pomoc w realizacji programu ma też opłacać się gminom - za każdy skutecznie złożony wniosek dostaną 100 zł.

Wyższe dotacje w „Czystym Powietrzu”. Można dostać nawet 37 tys. zł!
Można składać wnioski o dotację na wymienę pieca. (Flickr)

Na wymianę kopciucha, termomodernizację domu i fotowoltaikę można dostać do 37 tys. zł. Wnioski można składać przez portal gov.pl i w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez Portal Beneficjenta.

– Obserwujemy tendencję rosnącą w składaniu wniosków i jestem przekonany, że teraz jeszcze więcej osób sięgnie po dofinansowanie z „Czystego Powietrza” - mówi Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - W drugiej części programu istotną rolę mogą odegrać gminy, które dostaną zwrot kosztów za pomoc w obsłudze programu. Za każdy skutecznie złożony wniosek gmina dostaje 100 zł. To konkretne pieniądze, które można przeznaczyć na przykład na wynagrodzenia pracowników obsługujących tzw. punkty konsultacyjne „Czystego Powietrza” w gminach.

Jak wyjaśnia, ponad 700 gmin podpisało porozumienie z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w całej Polsce. W tych gminach urzędnicy nie tylko przyjmują wnioski, ale także pomagają je wypełniać, udzielają informacji o programie i prowadzą aktywną edukację, po wcześniejszym przeszkoleniu przez pracowników WFOŚiGW.

Zobacz także: Zakaz palenia w kominku. Kogo obejmie?

Wraz z uruchomieniem drugiej części „Czystego Powietrza” NFOŚiGW przygotował też nowe udogodnienia dla beneficjentów: kalkulator dotacji, wydłużenie realizacji przedsięwzięcia o dodatkowe pół roku ze względu na epidemię COVID-19 oraz listę urządzeń i materiałów, które spełniają wymagania techniczne określone w programie.

Dla kogo są wyższe dotacje w programie „Czyste Powietrze”. Do uzyskania podwyższonego poziomu dofinansowania (bezzwrotnej dotacji) kwalifikują się osoby o dochodach nieprzekraczających 1400 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i 1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Zaświadczenia o dochodach będą wydawały gminy na podstawie żądania złożonego przez osoby, które chcą skorzystać z podwyższonego poziomu dofinansowania.

Dla kogo są wyższe dotacje w programie „Czyste Powietrze”? Gdzie można znaleźć listę zatwierdzonych urządzeń i kalkulator dopłat? Jak wysokie dotacje można dostać? Przeczytasz tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(37)
erpe
2 lata temu
wystarczy że dwa domy na osiedlu mają kopciucha to i tak nie ma czym oddychać wieczorem, nie da się otworzyć okna, bieganie to już tylko w lesie chyba, ze z maską p.gaz.
Lena
2 lata temu
Rzeczywiście coś w tym jest, bo znajoma dzwoniła i sie dowiadywała o te dodatkowe środki to kazali jej wysyłał formularz. Firme ma juz wybrana bo tak czy inaczej chciała wymieniac piec w Levadzie na nowy gazowy. A tak jest szansa, ze uda sie skorzystac z dofinansowania
Wymiana
2 lata temu
Moja mama mieszka w bloku w którym wciąż są piece kaflowe. Ja i moje rodzeństwo wymieniismyjej ogrzewanie i zrobiliśmy remont bo poprostu w miejscu starego ogrzewania były dziury. Podłogi, tynkowanie i reszta pochłonęło sporo pieniędzy. Moja mama mogła liczyć na naszą pomoc Ale większość sasiadow mających 1200zl emerytury nawet z 80% dofinansowaniem nie może sobie pozwolić na taki wydatek..
Narzym
2 lata temu
Nie dajcie się nabrać a ten pseudo projekt. Jeżeli rząd chce pomagać, to proszę o program nisko oprocentowanych kredytów na ten cel, jak zrobiono to u nas, ych zachodnich sąsiadów. Po co sztaby ludzi do przyjmowania i weryfikowania wniosków. U nas zawsze rządzący udają że pomagają.
Jamicz
2 lata temu
Po co wydawać kilkadziesiąt tysięcy na docieplanie domu, kiedy w zimie jest najwyżej 5 stopni mrozu i zimy są coraz cieplejsze? Jeszcze trochę, a wcale nie trzeba będzie palić w piecu...
...
Następna strona