Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Czyste powietrze, wymiana pieca. Jaka wysokość dotacji i jak złożyć wniosek?

6
Podziel się:

Program "Czyste powietrze" działa od ponad roku. Ministerstwo Środowiska zachęca do składania wniosków o przystąpienie do programu. Ile można dostać dofinansowania i kiedy będzie wypłacone?

Program "Czyste powietrze". Jak złożyć wniosek, ile można dostać i kiedy będą pieniądze?
Program "Czyste powietrze". Jak złożyć wniosek, ile można dostać i kiedy będą pieniądze? (PAP/EPA)

Weź dofinansowanie na wymianę pieca i prace termomodernizacyjne - zachęca Ministerstwo Środowiska. Maksymalny możliwy koszt kwalifikowany, od którego liczona jest dotacja to 53 tys. zł. Oznacza to, że maksymalnie można otrzymać 53 tys. zł dotacji, co oznaczałoby 100 proc. dofinansowania. Z kolei minimalna wartość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia to 7 tys. zł

Wysokość dotacji zawsze ustalana jest indywidualnie, w oparciu o kryterium dochodowe. Pozostałe koszty kwalifikowane przedsięwzięcia, przekraczające kwotę dotacji, mogą zostać dofinansowane w formie pożyczki. Na program "Czyste powietrze" rząd zadeklarował przeznaczyć z państwowej kasy 103 mld zł w ciągu 10 lat.

Niedawno minister środowiska Henryk Kowalczyk podsumował pierwszy rok funkcjonowania programu. Poinformował, że dotąd na 80 tys. złożonych wniosków, wydano już 46 tys. decyzji o dofinansowanie, z kolei ok. 70 tys. pieców powinno już być wymienionych. Jak dodał, wszystkie te wnioski opiewają łącznie na 1,5 mld zł dofinansowania i właśnie taka kwota będzie wypłacona.

Zobacz także: Obejrzyj: Dotacja na wymianę pieca. Absurd przez kryterium dochodowe

Jak wnioskować?

Od 19 września 2018 r. do 30 czerwca 2027 r. wnioski o wsparcie z programu Czyste Powietrze przyjmują wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz gminy, właściwe ze względu na położenie nieruchomości objętej wnioskiem o dofinansowanie.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej skonsultował się już z bankami, by te umożliwiły złożenie wniosku w ramach programu "Czyste powietrze" tak, jak można to zrobić w ramach programu "Rodzina 500+". NFOŚiGW oczekuje, że w ramach współpracy będzie nie tylko można złożyć wniosek o dotację, ale też, że banki przygotują linie kredytowe na finansowanie inwestycji gospodarstw domowych w ramach programu "Czyste powietrze".

Do projektu chcą przystąpić: Alior Bank, BNP Paribas, BOŚ Bank, Spółdzielcza Grupa Bankowa oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, Krajowy Związek Banków Spółdzielczych i Związek Banków Polskich.

Kiedy dotacja wpłynie na konto?

Po pozytywnym rozpatrzeniu, wnioskujący musi na własną rękę wymienić przestarzały piec czy przeprowadzić termomodernizację domu, w ramach kosztorysu sporządzonego we wniosku. Dopiero po wymianie urządzeń grzewczych część pieniędzy w formie dotacji zostanie zwrócona na konto beneficjenta.

Osoby, którym zostanie przyznana dotacja na wymianę pieca czy termomodernizację w ramach programu "Czyste powietrze", mają 30 miesięcy na zrealizowanie przedsięwzięcia liczone od daty złożenia wniosku o dofinansowanie, lecz nie później niż do 30.06.2029 r. Realizacja przedsięwzięcia może nastąpić nie wcześniej niż złożenie wniosku o dofinansowanie (z wyłączeniem dokumentacji projektowej i audytu energetycznego, które mogą zostać wykonane wcześniej) dla wniosków złożonych po 01.07.2019.

Przedsięwzięcie nie może zostać zakończone przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie; data zakończenia realizacji będzie potwierdzona w ostatnim protokole odbioru robót wykonawcy lub w protokole końcowym w przypadku przeprowadzenia kontroli przedstawiciela WFOŚiGW.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
obłęd
4 lata temu
Otrzymasz kasę dopiero po wymianie na własną rękę czyli co muszę wziąć pożyczkę żeby mieć na wymianę a dopiero później otrzymam dotację.Chore!!!!
Daro
4 lata temu
Całe to gadanie o dotacjach to jedna wielka ściema. Trzeba żyć tylko z zasiłków od MOPSu inaczej dochód na członka rodziny nie pozwoli się załapać na tą "super wspaniałą dotację" jeśli człowiek pracuje uczciwie na rodzinę. Kolejna PISowska ściema dla zamydlania oczu. 103 miliardy z kasy państwa ale do obywateli trafi tylko 10 reszta rozejdzie się dla tych,którzy kwalifikują składane wnioski i określają ich wysokość. Wydałem na nowy piec 12500zł jaśnie wielmożny fundusz dopłacił mi 3700,bieganie z papierkami i zmarnowany czas o nerwach nie wspomnę,
Generator
5 lata temu
Kosioł od Jana Krupnika z Zatora.Generacja Niezastąpiony
Artur
5 lata temu
jeżeli ktoś wymienił piec na kocioł pelletowy to polecam stronę z naporawdę dobrym pelletem, na którą sam ostatnio trafiłem. pellet certyfikowany bez spieków, bez zanieczyszczeń. pelleteo. pl
Gosc
5 lata temu
To proste , jak skorzystać z programu czyste powietrze , trzeba dużo cierpliwości ,rzetelnie wypełnić dokumenty i jest nowy kocioł EEI PELLETS od kostrzewy polecam