Notowania

"Czyste powietrze". Kowalczyk: wymieniono już ok. 70 tys. pieców

Minister środowiska podsumowuje pierwszy rok działania programu "Czyste powietrze", który dotuje wymianę starych pieców, tzw. kopciuchów. - Wpłynęło 80 tys. deklaracji, jest 46 tys. decyzji. Podejrzewam, że już 70 tys. pieców wymieniono - powiedział Henryk Kowalczyk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Henryk Kowalczyk podsumowuje rok działania programu "Czyste powietrze" (Fot: Radek Pietruszka)

Wnioski o dofinansowanie na wymianę pieca oraz termomodernizację w ramach programu "Czyste powietrze" przyjmowane są od ponad roku. W rozmowie z radiową "Jedynką" minister środowiska Henryk Kowalczyk podkreślił, że na 80 tys. złożonych wniosków, wydano już 46 tys. decyzji o dofinansowanie. - Od złożenia wniosku można już wymieniać piece, więc na ten sezon grzewczy blisko tych 80 tys. powinno zostać wymienionych. Być może część będzie czekać na przyłączenie gazu. Około 70 tys. podejrzewam, że powinno już być wymienionych - powiedział minister.

Wszystkie wnioski opiewają łącznie na 1,5 mld zł dofinansowania, jak podkreślił Henryk Kowalczyk, taka kwota będzie wypłacona. - No chyba, że ktoś wpisał we wniosku wyższą kwotę, a okaże się, że wykonał to taniej, to kwota będzie odrobinę mniejsza. Jednak będą to nieznaczne różnice - zapewnia szef resortu środowiska.

Program zakłada objęcie dotacją 3 mln polskich gospodarstw, czyli 80 tys. to dopiero początek. - Ten program to też ulga podatkowa. Beneficjenci, którzy z niej skorzystają, nie składają wniosku, dlatego tę liczbę zobaczymy dopiero, kiedy rozliczą się z podatku PIT, czyli w maju 2020 r. - dodał Kowalczyk. Przypomniał, że głównym założeniem programu jest wymiana starych pieców, tzw. kopciuchów oraz termomodernizacja, czyli ocieplenie ścian, sufitów czy wymiana okien. Kosztami kwalifikowanymi są 53 tys. zł i do takiej kwoty można liczyć na dotację. Od 90 do 30 proc. kwoty, w zależności od zamożności beneficjenta.

Jak podkreślił minister środowiska, w programie cały czas wdrażane są zmiany. - Dołączamy gminy na zasadach dobrowolności, już 525 gmin podpisało umowy o współpracy w tym programie. Będziemy starali się dla najbogatszej części też włączyć banki - podsumował Henryk Kowalczyk.

Obejrzyj: Opłaty za wywóz śmieci spadną. Ważna deklaracja ministra

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-09-2019

ZEBROWYMIENIAJĄ BOGACI KTÓRYCH STAĆ BĘDZIE NA OPŁATĘ RACHUNKÓW ZA GAZ LUB PRĄD I TO IM RZĄD DAJE KASĘ NA TĘ WYMIANĘ KTÓREJ I TAK MAJA PEŁNE KIESZENIE

19-09-2019

toruniankaSzkoda że nie mówi o tym iż dopłaty do wymiany kopciucha dostaje się na zasadzie losowania . Proszę sprawdzić np. ile dostała funduszy gm Obrowo w … Czytaj całość

19-09-2019

ewawymiana pieca to jedno, ale najważniejsza by była termomodernizacja.. a póki co to tylko.. obiecanki...Kwestia druga, to kwoty...jakie są proponowane! … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (49)