Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Andrzej Prajsnar
|

Deweloperzy oraz ich klienci lekceważą smog?

4
Podziel się:

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o kwestii zanieczyszczenia powietrza. Sprawdzamy, czy to wpływa na decyzje deweloperów oraz ich klientów.

Ostatnie lata przyniosły wzrost świadomości obywateli związanej z jakością powietrza.
Ostatnie lata przyniosły wzrost świadomości obywateli związanej z jakością powietrza. (PAP, Jakub Kaczmarczyk)

Ostatnie lata przyniosły wzrost świadomości obywateli związanej z jakością powietrza. Problem dotyczący między innymi wysokiego stężenia pyłów na terenie miast wcale nie jest nowym zjawiskiem. Dobrze potwierdzają to dane statystyczne pochodzące z lat 90 - tych oraz minionej dekady. Na podstawie doniesień medialnych można jednak wysnuć wniosek, że nieco zmieniło się społeczne postrzeganie problemu niskiej jakości powietrza. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili odpowiedzieć na pytanie, czy ta zmiana mogła wpłynąć na decyzje deweloperów oraz ich klientów.

Niektóre lokalizacje z kiepskim powietrzem są popularne…

Krajowi deweloperzy budują nowe mieszkania przede wszystkim w miastach wojewódzkich. Dlatego rodzimy rynek pierwotny cechuje się dużym poziomem koncentracji. Nowe lokale oferowane na terenie sześciu największych metropolii, stanowią około 70 proc. całej oferty rynku deweloperskiego. Poniższa tabela przedstawia dane dotyczące jakości potwierdza z tych sześciu największych miast oraz nieco mniejszych ośrodków miejskich. Zestawienie przygotowane przez ekspertów portalu RynekPierwotny.pl prezentuje łączną ocenę jakości powietrza na podstawie wskaźnika firmy Plume Labs.

Dane wspomnianej firmy wskazują, że poziom indeksu zanieczyszczenia powietrza z ostatniego roku wahał się od 27 - 29 (Gdynia i Gdańsk) do 53 - 54 (Kraków oraz Katowice). Kiepski wynik (51) odnotowała także polska stolica. Powody do narzekania na powietrze mają również mieszkańcy Radomia, Kielc, Wrocławia oraz Łodzi. Całkiem dobrze prezentuje się natomiast Poznań, Rzeszów, Białystok oraz Szczecin (zobacz poniższa tabela).

Zobacz: Tauron kupił 5 farm wiatrowych. Koncern podwoił swoją moc z wiatru

Pomimo problemów z zanieczyszczeniem lokalnego powietrza, deweloperzy działający na terenie Warszawy, Krakowa i Katowic przez ostatnie 4 lata - 5 lat na pewno nie mogą narzekać na sprzedaż. Trudno też twierdzić, że słaba jakość powietrza jest główną przyczyną niewielkiej atrakcyjności Kielc i Radomia dla młodych pracowników. W tym przypadku duże znaczenie ma kondycja lokalnego rynku pracy i relatywnie niski poziom wynagrodzeń. Nie można także oczekiwać, że całkiem dobra jakość powietrza na terenie Białegostoku zrównoważy problem, jakim jest najniższa wysokość przeciętnego wynagrodzenia z sektora przedsiębiorstw w porównaniu do innych miast wojewódzkich.

Ankiety nie potwierdzają zainteresowania kwestią powietrza

Ciekawych informacji dostarczają nam również różnego rodzaju ankiety i sondaże dotyczące preferencji Polaków związanych z zakupem lokali oraz domów. Przykład może stanowić ubiegłoroczna analiza wykonana przez ING Bank Śląski („Finansowy Barometr ING. Jak Polacy kupują mieszkania i domy?”).

Wyniki wspomnianego badania sugerują, że kwestia jakości powietrza nie jest kluczowa dla naszych rodaków przy podejmowaniu decyzji związanej z zakupem nieruchomości mieszkaniowej. Nabywcy zwracają uwagę przede wszystkim na cenę mieszkania, jego dogodną lokalizację oraz metraż. Podobne wnioski można wysnuć na podstawie innych ankiet i sondaży dotyczących preferencji mieszkaniowych.

Deweloperzy dość rzadko chwalą się czystym powietrzem…

Warto pamiętać, że preferencje nabywców mieszkań w dużej mierze wpływają na politykę marketingową firm deweloperskich. Stosunkowo niewielkie zainteresowanie jakością powietrza sprawia, że ta kwestia nie jest często prezentowana jako atut oferowanych inwestycji deweloperskich. Brak częstych odniesień do jakości powietrza wynika z jeszcze jednego aspektu.

Trudno spodziewać się, że deweloperzy będą bardzo chętnie poruszać temat czystego powietrza, skoro najczęściej budują oni mieszkania na terenie sześciu metropolii. Informacje prezentowane w powyższej tabeli wskazują, że takie największe miasta poza Gdańskiem oraz Poznaniem, raczej nie mogą się pochwalić dobrą jakością powietrza.

RynekPierwotny.pl– największy ogólnopolski portal zawierający oferty mieszkań i domów od deweloperów. Od 10 lat pomaga osobom szukającym w wyborze i zakupie własnego „M”. Serwis zawiera ponad 65 000 ofert: domów, mieszkań, lokali użytkowych oraz lokali inwestycyjnych. Swoich klientów wspiera również poradami ekspertów oraz bazą wiedzy zawierającą najważniejsze kwestie związane z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
rynekpierwotny.pl
KOMENTARZE
(4)
anty-smog
5 lata temu
W żadnym z dużych polskich miast powietrze nie jest dobre. Ani w Poznaniu, ani w Białymstoku.
Gosia
5 lata temu
To bardzo nie dobrze , smog jest jednym z największym problemem w dzisiejszych czasach , oni powinni o tym wiedzieć i inwestować w mieszkania lub domu w dobre kotły ekologiczne na pellet ja polecam EEI PELLETS od kostrzewy nie zawodny !
Lol
5 lata temu
Nieźle, nieźle marek
simian raticu...
5 lata temu
Nałóżcie maseczki na twarz jak to robił Majkej Dżekson!