Notowania

Program "Czyste Powietrze" zmieniony. Dostęp ma być łatwiejszy

Właśnie weszły w życie zmiany w Programie "Czyste Powietrze". Ministerstwo Środowiska doprecyzowało przepisy. Zmienił się też proces przyjmowania i weryfikacji wniosków. Samorządy przejmują program.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Międzynarodowy Dzień Długu Ekologicznego przypada coraz wcześniej

"Do tej pory wnioski o dofinansowanie przyjmowane i rozpatrywane były wyłącznie przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Obecne zmiany umożliwiają gminom udział w procesie wdrażania Programu. Będą one, na podstawie zawartych z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej porozumień, przyjmować wnioski o dofinansowanie i dokonywać ich wstępnej weryfikacji" - poinformował resort środowiska.

To oznacza, że od teraz gminy mogą wspierać program wymiany pieców i kotłów, choć w oparciu o włsne koszty. Samorządy, w związku z nieradziem sobie rządu z walką ze smogiem, co potwierdziła Komisja Europejska, przejęły na swoje barki realizację programu.

Przypomniejmy, że na początku lipca Unia Metropolii Polskich, zrzeszająca 12 największych polskich miast, obawiając się utraty przez Polskę europejskich środków na program antysmogowy (chodzi o 35 mld euro na wymianę pieców) napisała list z apelem do Komisji Europejskiej oraz polskiego rządu o przekazanie realizacji programu "Czyste Powietrze" w ręce samorządów.

Obejrzyj: Walka ze smogiem. "Nie ma na to magicznego proszku"

Zmieniony został także wzór formularza wniosku o dofinansowanie. Ma to uprościć proces jego wypełniania. Ponadto, w obecnej formie wniosek będzie zawierał warunki umowy dotacji oraz oświadczenie woli wnioskodawcy o chęci jej zawarcia, bez konieczności dodatkowej wizyty wnioskodawcy w siedzibie WFOŚiGW, podano także.

Beneficjenci ubiegający się o dotację nie będą musieli składać weksla in blanco z klauzulą bez protestu, jako zabezpieczenia prawidłowego wykonania umowy dotacji.

Został także wydłużony okres realizacji przedsięwzięcia z 24 do 30 miesięcy od daty złożenia wniosku o dofinansowanie, którego nie można jednak złożyć później niż 30.06.2029 r.

Pod koniec czerwca pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw programu "Czyste Powietrze" Piotr Woźny informował ISBnews, że aby zapewnić "trzecią nogę" finansowania dla programu "Czyste Powietrze" z perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027, planowane jest rozszerzenie systemu dystrybucji środków w ramach programu o gminy i banki, a pierwsze efekty tego rozszerzenia powinny być widoczne przed końcem tego roku.

Program "Czyste Powietrze" będzie realizowany w latach 2019-2029, a na działania w jego ramach przewidziana jest kwota ponad 103 mld zł. Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad 4 mln domów jednorodzinnych. Celem programu jest m.in. zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza, poprzez likwidację nieefektywnych i przestarzałych źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-07-2019

Wielka ściemaPic na wodę, Złożyłem wniosek o dofinansowanie w zeszłym roku na pompę ciepła i po podpisaniu umowy okazało się że trzeba spełnić odpowiednie … Czytaj całość

29-07-2019

region gminny.Jeszcze prawo azylu gminom przyznać. Oraz amnestie.

17-08-2019

PiotrDane z GUS: Na podstawie art. 6k ust. 5 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2018 r. poz. 1454 i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (9)