Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Losik
|
aktualizacja

Wzrosły szanse na pokój w Gazie. Ekspert ujawnia, że Izrael zmienił stanowisko

Podziel się:

Po raz pierwszy od ataku Hamasu na Izrael 7 października 2023 r. izraelscy przywódcy zasugerowali, że są otwarci na dyskusję o zakończeniu wojny w Gazie w ramach umowy o zakładnikach - poinformował Barak Ravid, reporter polityczny i ekspert ds. Bliskiego Wschodu w amerykańskiego serwisu Axios.

Wzrosły szanse na pokój w Gazie. Ekspert ujawnia, że Izrael zmienił stanowisko
Skutki izraelskiej operacji w Strefie Gazy (PAP, MOHAMMED SABER)

Przełomowa - być może - zmiana stanowiska to efekt rozmów przedstawicieli egipskiego wywiadu z izraelskim zespołem negocjacyjnym.

"Nowa propozycja zawiera odpowiedź na wiele żądań Hamasu, takich jak chęć pełnego powrotu wysiedlonych Palestyńczyków do ich domów w północnej Gazie oraz wycofanie Sił Obronnych Izraela z korytarza dzielącego enklawę i uniemożliwiającego swobodę przemieszczania się" - poinformował Axios.

Barak Ravid ustalił, że "we wniosku zawarta jest także chęć omówienia możliwości wprowadzenia trwałego zawieszenia broni w ramach realizacji drugiej fazy porozumienia, która nastąpi po uwolnieniu zakładników ze względów humanitarnych".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Apel Dudy do przywódców. Ekspert: nikt na świecie o tym nie mówi

Będzie przełom w rozmowach Izraela i Hamasu?

Ekspert ds. Bliskiego Wschodu Axios zaznaczył, że izraelscy przywódcy pierwszy raz od październikowego ataku terrorystycznego zasugerowali, że są otwarci na dyskusję o zakończeniu wojny w Gazie w ramach umowy o zakładnikach.

Propozycja Izraela zakłada uwolnienie kilkudziesięciu zakładników przez Hamas (dokładna liczba jest przedmiotem negocjacji) w zamian za sześć tygodni zawieszenia broni i uwolnienie około 900 więźniów palestyńskich.

- Hamas powinien zrozumieć, że możliwe jest, iż jeśli pierwszy etap porozumienia zostanie zrealizowany, będzie można przejść do kolejnych i doprowadzić do końca wojny - dodał w rozmowie z Axiosem izraelski urzędnik.

Wojna w Gazie na Światowym Forum Ekonomicznym

Wojna między Izraelem a Hamasem jest jednym z tematów dwudniowego Światowego Forum Ekonomicznego, które w niedzielę (28 kwietnia) rozpoczęło się w stolicy Arabii Saudyjskiej.

Saudyjski minister finansów Mohammed al-Jadaan powiedział podczas pierwszego panelu dyskusyjnego w Rijadzie, że napięcia geopolityczne są prawdopodobnie największym zagrożeniem dla światowej gospodarki.

- Życie cywilów jest ważne, czy to na Ukrainie, w Palestynie, czy gdziekolwiek indziej - powiedział al-Jadaan, podkreślając, że konflikty wpływają na nastroje społeczne, a te w dalszej kolejności na gospodarkę.

W ataku Hamasu na Izrael zginęło ok. 1170 osób, głównie cywilów, a ok. 130 osób jest w niewoli. W izraelskim odwecie w Gazie śmierć poniosło ponad 34 tys. osób, głównie kobiety i dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl