Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Wzrost cen. Inflacja bazowa nadal wysoka

5
Podziel się:

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii pozostaje relatywnie wysoka. – W lutym wyniosła w lutym 3,7 proc. w skali roku – podał we wtorek NBP.

Wzrost cen. Inflacja bazowa nadal wysoka
Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła w lutym 3,7 proc. w skali roku. (Adobe)

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny podał, że w lutym ceny w Polsce wzrosły średnio o 2,4 proc. w skali roku. Z kolei we wtorek Narodowy Bank Polski podał, że inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła 3,7 proc. w skali roku.

Mimo że widać trend spadkowy - w styczniu wskaźnik był nieco wyższy i wyniósł 3,9 proc. - inflacja po wyłączeniu cen żywności nadal pozostaje relatywnie wysoka. Kolejne miesiące powinny przynieść kontynuację trendu spadkowego, oceniają ekonomiści mBanku.

Dlaczego NBP wylicza inflację bazową z wyłączeniem cen energii i żywności? Wskaźnik ten pokazuje wzrost cen tych dóbr i usług, na które polityka pieniężna prowadzona przez bank centralny ma relatywnie duży wpływ. Ceny energii, w tym paliw, są bowiem ustalane nie na rynku krajowym, lecz na rynkach światowych. Z kolei ceny żywności w dużej mierze zależą m.in. od pogody i bieżącej sytuacji na krajowym i światowym rynku rolnym.

Zobacz także: Nowy Ład wprowadzi bon mieszkaniowy? Ekspert chwali inicjatywę rządu

Przypomnijmy, że NBP, decydując o wysokości stóp procentowych, dba o odpowiedni poziom inflacji, a więc wzrostu cen w Polsce. Stosuje strategię bezpośredniego celu inflacyjnego: 2,5 proc. z możliwością odchylenia do 1 pkt. proc. w górę lub w dół. Odczyt inflacji w lutym podany przez GUS, który wyniósł 2,4 proc., znalazł się więc poniżej celu inflacyjnego, chociaż w ramach dopuszczalnych odchyleń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Jarosław Kacz...
12 miesięcy temu
Ta inflacja ,te problemy z głosowaniem i reasumpcją są i chcę to bardzo mocno podkreślić są winą Tuska
Jack
rok temu
bedzie Wenezuela. Tam tez inflacja jest skorelowana ze znakomitym wzrostem godpodarczym
darek
rok temu
Widać, że Pan "Kamil" zadał sobie trud i zapoznał się z zasadami ekonomii w tym wzajemnym oddziaływaniem czynników makro. Tak PO "chwali" się najpierw niską inflacją a potem deflacją - ale w zamian była nędza, bieda i zastój
Sasineiro
rok temu
Wina opozycji.
kamil
rok temu
Polska ma najwyższą inflację i najmniejszy spadek PKB w UE przypadek? Inflacja jest dodatnie skorelowana ze wzrostem gospodarczym jak gospodarka rośnie to ludzie mają pieniądze i jest inflacja (ale wzrost plac jest wyższy od inflacji, czyli płace realne rosną), jak jest kryzys to ceny spadają, najbardziej spadały w czasie Wielkiego Kryzysu, ale nikt się z tego nie cieszył, Najwyższą deflację mają teraz Grecja I Hiszpania, gdzie padła gospodarka oparta na turystyce, Istnieje krzywa Philipsa wskazująca na zależność pomiędzy inflacją (nie hiperinflacją) a stopą bezrobocia, im wyższa inflacja tym niższe bezrobocie